blank
Dažnai apžiūrint kelnes, nuo jų per pusdienį pavyksta nurinkti ne vieną dešimtį, o kartais ir šimtą kitą erkių. M. Kirstuko nuotr.

Per pusdienį – šimtas parazitų

Iš Juodupės kilęs gamtininkas Mindaugas Kirstukas pasakojo jau prieš kelerius metus pastebėjęs erkių gausėjimo tendenciją, todėl šie metai, jo nuomone, nebuvo išskirtiniai.

„Po šiltos žiemos daugelis prognozavo erkių gausėjimą. Natūralu, besniegę ir šiltą žiemą sąlygos joms išgyventi yra geresnės. Didelis skirtumas nėra pastebimas – jau kelerius metus iš eilės pavasarį erkių būna maždaug tiek pat daug. Priežastys? Pirma, šiltesnės žiemos nei prieš kelis dešimtmečius, antra, nebenaudojama chemikalų miškams purkšti. Anksčiau erkės pabusdavo ir aktyvios tapdavo balandį. Dabar, kai ir žiemą vyrauja pliusinė temperatūra, jų iš miško galima parsinešti net gruodžio mėnesį“, – pastebėjimais dalijosi gamtininkas Mindaugas.

Geriausias būdas išvengti šių parazitų įkandimų, ypač balandžio ir gegužės mėnesiais, anot M. Kirstuko, – tiesiog apsižiūrėti, ar prie drabužio nėra prikibusio kokio gyvio. „Tarkim, aš dažnai būnu gamtoje ir kaskart pasižiūriu savo kelnes. Per pusdienį pavyksta nurinkti ne vieną dešimtį, o kartais ir šimtą kitą erkių. Žinoma, kelnės turi būti sukištos į guminius batus, o avint lengvesnį apavą – į kojines. Paprastai erkės tyko aukos kelių aukštyje arba kiek žemiau, todėl praktiškai visas galima nurinkti nuo kojų. Pakliuvusios ant žmogaus jos ropoja aukštyn, kol tarp drabužių randa priėjimą prie odos“, – svarbiausiu patarimu dalijosi pašnekovas.

Net mažiausios – itin pavojingos

Gamtininkas Mindaugas įspėja: grįžus iš miško būtina persirengti ir apsižiūrėti kūną. Paprastai to pakanka, kad erkės neįkąstų. Šiais laikais yra įvairių purškalų, atbaidančių šiuos parazitus, kai kurie – veiksmingi. Galima nusipirkti erkes atbaidančią aprangą, tačiau ir šviesesni vienspalviai drabužiai bei reguliarus apsižiūrėjimas – veiksmingi pirmieji žingsniai, kurių būtina imtis.

Žmogui dažnai įsisiurbia ir vos aguonos grūdo dydžio erkių nimfos. Jos, kaip ir suaugusios, platina ligas. Žmogui mažiau pavojingos pievinės erkės – jos stambesnės ir tarsi dryžuotos, todėl yra kiek lengviau pastebimos.

Dvigubai daugiau pasiskiepijusiųjų

Nors šį pavasarį užklupus pandemijai daugelis kitų problemų nublanko, besiskiepijančiųjų nuo erkinio encefalito padaugėjo – skubančiųjų pasirūpinti savo sveikata neatbaidė jokie gydymo įstaigų ribojimai ar eilės.

Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centro (PASPC) direktorės Danguolės Kondratenkienės teigimu, šiemet nuo erkinio encefalito pasiskiepijo kone dvigubai daugiau žmonių nei pernai. „Iki 2020 m. birželio 30 d. pasiskiepijo 2364 rajono gyventojai, 2019 m. tuo pačiu laikotarpiu – 1055“, – statistiniais duomenimis dalijosi D. Kondratenkienė.

Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“

Rokmelsta
Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments