blank
Asmeninio archyvo nuotr.

Pas specialistą – reguliariai

26-erių kraštietė V. Melvydaitė, dar besimokydama mokykloje, žinojo, kad ateitį sies su medicina, todėl pasirinko burnos higienos studijas. Po studijų ji dirbo privačioje klinikoje, o kai atsirado galimybė įsidarbinti Rokiškio PASPC, ja ir pasinaudojo: „Sužinojusi, kad poliklinika ieško burnos higienisto, nusprendžiau dalyvauti konkurse – mane priėmė ir dabar jau daugiau nei pusmetį dirbu šioje įstaigoje. Džiugina ir darbas, ir kolektyvas.“

Kas yra burnos higienos procedūra ir kodėl svarbu ją atlikti periodiškai? „Burnos higiena – virš ir po dantenomis esančių apnašų ir akmenų šalinimas rankiniais ir ultragarsiniais instrumentais, taip pat pigmentų šalinimas bei dantų ir plombų poliravimas. Burnos higiena svarbi, nes namuose dantų šepetėliu ne visuomet pavyksta gerai išsivalyti sunkiai prieinamas vietas, tarpdančius, o burnos higienos metu mes viską išvalome.

Reguliarus lankymasis pas burnos higienistą padeda išvengti dantų ir dantenų ligų, jis taip pat svarbus norint turėti sveikus dantis: kad jie kuo ilgiau negestų, kad kuo ilgiau išsilaikytų plombos. Kaip dažnai atlikti burnos higieną, priklauso nuo asmeninių pacientų įgūdžių valytis dantis, tačiau nešiojantiems breketus rekomenduočiau lankytis kas 4 mėnesius, turintiems dantų ir dantenų ligų – kas 4–6 mėnesius. Pacientams, puikiai kontroliuojantiems apnašą ir labai gerai valantiems dantis, būtina bent kartą per metus užsukti pas burnos higienistą – pasirodyti, ar viskas gerai, ar nėra sugedusių dantų. Beje, rekomenduoju burnos higieną atlikti prieš chirurgines operacijas, prieš dantų gydymą, protezavimą ir balinimą“, – sakė V. Melvydaitė.

Ne visuomet pakanka vienos procedūros

Vizito metu pacientui įprastai skiriama viena valanda: „Turintiems nedaug apnašų pakanka tos valandos, į kurią įeina ne tik burnos higienos procedūra – po jos mes mokome pacientus, kaip taisyklingai valytis dantis, rekomenduojame individualias burnos higienos priemones, kurias turėtų naudoti“, – sakė V. Melvydaitė.

Visgi, anot burnos higienistės, ne visiems pakanka vienos procedūros: „Jeigu susidarę labai daug akmenų ar išsivystę dideli uždegimai, burnos higienos per vieną vizitą atlikti negalime. Deja, tai nėra retas atvejis. Apsilanko pacientai, kurie ir penkis, ir dešimt metų nėra daręsi burnos higienos. Tokiais atvejais burnos higienos reikia užsukti du kartus.“

Dažniausios problemos

Burnos higienos metu specialistas, įvertinęs dantų ir burnos ertmės būklę, pastebi problemas. Dažniausios tarp rokiškėnų – dantų akmenys ir ėduonis. Vienoms problemoms spręsti higienistai siūlo individualias dantų priežiūros priemones, kitoms tenka paskirti vizitą pas odontologą.

„Dažniausia problema – dantų akmenys, dėl kurių dantenos ima kraujuoti, o tai lemia blogą burnos kvapą ir kitas burnos ertmės problemas. Taip pat dažnai aptinkame ėduonį. Jei kamuoja dantenų uždegimas, skiriame gydomuosius skalavimo skysčius, kurių sudėtyje yra chlorheksidino, o aptikę ėduonį, rekomenduojame užsukti pas odontologą“, – pasakojo specialistė. Ji rekomenduoja didelį dėmesį skirti tinkamam dantų valymui, nes minėtų problemų atsiranda tuomet, kai pacientas juos valosi prastai. Šių problemų pasitaiko ne tik vyresnio amžiaus pacientams, bet ir visai jauniems.

Tinkamos dantų priežiūros priemonės

Kaip sakė burnos higienistė, dantų valymas pirmiausia turi prasidėti nuo tarpdančių valymo tarpdančių siūlu ar specialiu šepetėliu. Taip pat galima naudoti burnos irigatorius, kurie vandens srove puikiai išvalo tarpdančius. Tik po to reikėtų valytis dantis dantų šepetėliu ir pasta.

Koks turėtų būti dantų šepetėlis ir kaip teisingai išsirinkti dantų pastą? „Dantų pastą reikėtų rinktis su fluoru. Vaikams skirtose dantų pastose fluoro yra šiek tiek mažiau, suaugusiems – daugiau. Fluoras skatina dantų remineralizaciją ir apsaugo nuo ėduonies, skylučių. Taip pat reikėtų pirkti pastą, kurioje nebūtų SLS (natrio laurilsulfato) ir metilo parabenų, pastarieji gali sukelti bėrimą arba gleivinės dirginimą.

Dantų šepetėlis turėtų būti minkštas: reikėtų atkreipti dėmesį į šerelius – apvalūs jų galiukai yra saugesni mūsų dantims. Įsitikinti, kokie tie šereliai, galima iš padidinto jų vaizdo ant pakuotės“, – patarimais dalijosi V. Meldyvaitė.

Gerėjanti vaikų dantų būklė

Specialistai pabrėžia, kad dantis būtina valyti 2 kartus per dieną ne trumpiau nei 2 minutes. Tėvai vaikams iki 8 metų turėtų padėti tai daryti ir savo pavyzdžiu rodyti dantų valymo svarbą. Džiugu, kad mažųjų rokiškėnų dantų būklė gerėja – tėvai tam skiria vis daugiau dėmesio.

„Profesionali burnos higiena atliekama vaikams nuo 12 metų, tačiau kabinete apsilanko ir kur kas jaunesni: tėveliai, pastebėję, pigmentinių tamsesnių dėmelių ant dantų ar sukietėjusio minkšto apnašo, atveda atžalas, mes pašaliname nešvarumus ir pakonsultuojame. Vaikų dantų būklė priklauso nuo tėvų tam skiriamo dėmesio. Džiugu, kad tėvams tai rūpi, nes vaikų dantų būklė gerėja“, – sakė burnos higienistė V. Melvydaitė.

Užs. 245

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: