Susiklausymu, darna ir draugiškumu garsėjantis Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus personalas (iš kairės): valytoja Violeta Voitanienė, ūkio reikalų tvarkytoja Jurgita Paurienė, slaugytojos Germa Milaknienė ir Audronė Marmokienė, skyriaus vedėjas gydytojas Alfonsas Vitkus, valytoja Inga Čereškienė, vidaus ligų gydytojas Artūras Valiulis ir skyriaus vyresnioji slaugytoja Danutė Šniokienė.
Susiklausymu, darna ir draugiškumu garsėjantis Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus personalas (iš kairės): valytoja Violeta Voitanienė, ūkio reikalų tvarkytoja Jurgita Paurienė, slaugytojos Germa Milaknienė ir Audronė Marmokienė, skyriaus vedėjas gydytojas Alfonsas Vitkus, valytoja Inga Čereškienė, vidaus ligų gydytojas Artūras Valiulis ir skyriaus vyresnioji slaugytoja Danutė Šniokienė.

Rajono ligoninės Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrius daugeliui čia gydomų žmonių tapo antraisiais namais. Skyriuje pacientas gali būti gydomas iki 120 kalendorinių dienų per metus. Čia teikiamos aukštos kokybės medicinos paslaugos padeda žmonėms po sunkių ligų ar traumų susigrąžinti savarankiškumą, netgi grįžti į darbo rinką. Pacientų paslaugoms – naujausi gydymo metodai ir aukščiausios kvalifikacijos medikų žinios, patirtis ir gebėjimai. Jiems svarbiausia, kad sunkios ligos ar traumos iškamuotas žmogus pagal savo galimybes sustiprintų sveikatą.

Statistika įspūdinga

Per metus Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje gydosi per 800 pacientų. Lovadienių skaičius dar įspūdingesnis – per 27 tūkst.

Rajono ligoninės specialistai neigia rajone sklandantį mitą, esą šis skyrius – tik senukams slaugyti. „Pas mus gydomi ir trisdešimtmečiai, ir keturiasdešimtmečiai“, – sakė rajono ligoninės direktoriaus pavaduotoja medicinos reikalams Marijana Čeponytė. Juk šiandien tokios ligos kaip insultas pakerta vis jaunesnius. O kur dar sunkios avarijos, kitos traumos ir nelaimės, prikaustančios žmogų prie patalo ilgiems mėnesiams.

Terapijos, Chirurgijos ir kituose ligoninės skyriuose gydomi pacientai dėl ūmių ligų ar sužalojimų, nelaimių. Tačiau visaverčiam gydymui ne visuomet užtenka savaitės ar dvylikos dienų. Todėl ir reikalingas ilgalaikis palaikomasis gydymas, reabilitacijos paslaugos.

„Tendencija yra trumpinti aktyvų gydymą specializuotuose skyriuose, o po jo paciento sveikimu rūpintis Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje. Todėl skyrėme daug dėmesio ir lėšų, kad teiktume aukštos kokybės tęstinio gydymo paslaugas“, – sakė ligoninės direktorius Raimundas Martinėlis.

Su gydytojo siuntimu

Patekti į Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrių galima su šeimos ar kito gydytojo siuntimu. Sveikatos ministro apraše yra patvirtintas ligų ir būklių, esant kurioms pacientai guldomi į šį skyrių, sąrašas. Tarp jų ir stuburo sužalojimai, kvėpavimo organų ligos, komplikuoti cukriniai diabetai, pragulos, trofinės opos ir gausybė kitų ligų, sužalojimų, apsinuodijimų ir kitų nelaimių padariniai.

Skyriuje teikiama ir paliatyviosios slaugos paslauga: sunkiomis ligomis sergantiems žmonėms jis yra tarpininkas tarp ligoninės ir kitų gydymo įstaigų.

Taip pat skyriuje teikiama ir socialinės slaugos paslauga: gyvenimo šalikelėje atsidūrusiems ar priklausomybių kamuojamiems, asocialų gyvenimo būdą pasirinkusiems žmonėms padedama nors trumpam atsistoti ant kojų: sustiprinti sveikatą, turėti stogą virš galvos, ant stalo – šilto maisto lėkštę, kol jais pasirūpins valstybinės socialinės tarnybos.

Moderniausios priemonės

Palaikomojo gydymo tikslas, anot direktoriaus pavaduotojos medicinos reikalams M. Čeponytės, atsižvelgiant į paciento būklę, – padėti jam susigrąžinti prarastą savarankiškumą ar darbingumą. Ir tam skiriama gausybė priemonių: visi ligoninėje taikomi tyrimai, įvairiausių medicinos sričių gydytojų žinios ir gebėjimai, visos ligoninės turimos priemonės.

O į jas rajono ligoninė investuoja daug. Tam, kad nevaikštantis ligonis būtų kuo mažiau varginamas, skyriuje yra speciali įranga transportuoti jį į Konsultacijų skyrių, patogiai ruošti operacijai ar kitai reikalingai procedūrai. Tam, kad keliems medikams nereikėtų įsiręžusiems tempti paciento iš lovos, naudojamos specialios perkėlimo lentos ir kita įranga. Tam, kad pacientas, patyręs traumą ar lūžį, galėtų patogiai jaustis, medikai jo lovoje iš specialių volelių sukuria ištisą atramų sistemą. O kur dar specialios kopėtėlės pasikelti lovoje, atramos, skirtos patogiai atsisėsti, pavalgyti, kiti reikmenys… Nepamainomos ir funkcinės lovos, ir kiti įrenginiai: keltuvai, transportavimo įtaisai. Netgi vonios šiame skyriuje yra specialios – atidaromos taip, kad medikams būtų patogu įkelti ir iškelti iš jų žmogų, o jis nepatirtų diskomforto. Netgi, atrodytų, toks įdomus ir modernus aparatas skirtas basonams plauti gerokai palengvina medikų darbą. Jame šie daiktai išplaunami ir dezinfekuojami per kelias minutes. Sutaupytą laiką medikai skiria pacientų reikmėms.

„Ką reiškia pasirūpinti žmogumi, kuris nekyla iš lovos, nesugeba pats nueiti į tualetą? Iš penktajame aukšte gydomų 47 pacientų net 43 dėvi sauskelnes. Jas keičiame bent tris kartus per dieną. Ligonius dažnai vartome, prausiame“, – sakė skyriaus vyriausioji slaugytoja Danutė Šniokienė.

Kaip kokybiškai ir su meile artimieji slaugytų ant patalo gulintį ar sunkiai judantį, sunkių traumų patyrusį ar ligų kamuojamą žmogų, akivaizdu, kad jų rūpestis ir dėmesys negali atstoti kvalifikuoto gydymo ir priežiūros, teikiamos kiaurą parą. Menka paslaptis, kad bene didžiausias sunkiai judančių ar ant patalo gulinčių žmonių priešas – pragulos. „Siekdami jų išvengti investavome į specialius čiužinius, specialią patalynę. Apie pragulų gydymą galėtume storą mokslinę knygą parašyti. Prireikus taikomos net chirurgijos priemonės“, – pasakojo skyriaus vedėjas Alfonsas Vitkus.

Nemažiau svarbi ir skyriuje taikoma reabilitacija. Atsižvelgiant į paciento poreikius, skiriami masažai, mankštos, kineziterapijos ir kitos rajono ligoninėje teikiamos medicininės reabilitacijos paslaugos. O jų efektyvumas nemenkas: tinkamai prižiūrimas žmogus sustiprėja taip, kad gali savimi pasirūpinti. Prireikus pacientai išsiunčiami stiprinti sveikatos į sanatorijas ir kitas reabilitacijos įstaigas. Menka paslaptis, kad skyrių pasiekę ant gulimųjų ratelių, pacientai neretai iš jo išeina jau savomis kojomis.

O kaip išmokyti suaugusį žmogų iš naujo kalbėti? Juk insultas – šio amžiaus rykštė, kertanti vis jaunesnius. Nebekelia nuostabos, kad jis ištinka ir vos trisdešimtmetį peržengusius žmones. Tad aukštos kvalifikacijos logopedo paslaugos yra itin paklausios skyriuje.

Apie pacientus

Rajono ligoninės Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrius, kuriame vienu metu gydoma daugiau nei 70 pacientų, ir žiemą, ir vasarą pilnas. Ankstesniais metais buvo labiau juntamas sezoniškumas: daugiau pacientų ilgalaikiam gydymui guldyti žiemą. O dabar, medikų teigimu, skyrius artipilnis ištisus metus. Juk ne veltui jis įsikūręs penktajame ir trečiajame ligoninės aukštuose: penktajame yra 50 lovų, trečiajame – perpus mažiau.

Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje daugumą pacientų sudaro lėtinėmis ligomis sergantys žmonės, kuriems reikalingas palaikomasis gydymas. Paprasčiau tariant, šio skyriaus medikai yra pagalbininkai tiems, kurie namuose slaugo neįgalius, sunkiai vaikštančius ar ant patalo gulinčius, daugybe ligų sergančius artimuosius. Pagalbos vertė didžiulė: tinkamai prižiūrimas žmogus stiprina savo sveikatą, gali ilgiau likti savarankiškas, atstatyti prarastą darbingumą. O artimieji, pasinaudodami šia pagalba, gali išlikti darbo rinkoje, neapleisti savo socialinio ir šeiminio gyvenimo. Paciento artimųjų dalyvavimas slaugos procese labai sveikintinas: medikai neslepia, kad ligoniams svarbu ir bendravimas, palaikymas, dėmesys. Artimiesiems sudarytos palankios sąlygos lankyti skyriuje gydomus žmones.

Jeigu pagal ministro aprašu nustatytas indikacijas palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugos nėra apmokamos Valstybinės ligonių kasos ar pacientas jau išnaudojo 120 dienų limitą metams, jis ar jo artimieji gali užsisakyti mokamą paslaugą: apmokėti papildomą gulėjimo skyriuje laiką pagal rajono tarybos patvirtintus įkainius.

Tarsi nesibaigiantis serialas…

Šio skyriaus 25 medikai – ne tiesiog gydytojai, slaugytojos ir jų padėjėjos. Medikai puikiai atlieka ne tik savo tiesiogines pareigas, bet tampa ir dėmesingais klausytojais, rūpestingais psichologais, paieškos specialistais, nuodėmklausiais, net gyvūnų gerovės ekspertais.

Skyriaus vedėjas prasitarė, kad kartais pacientams iš anksto nepraneša, jog išleis juos iš ligoninės. Mat kai kurie, ypač vieniši žmonės, taip gerai ir jaukiai jaučiasi skyriuje, kuriame kasdien gausu medikų dėmesio ir rūpesčio, kad grįžimo į namus nelaukia. Jie netgi pabando prisigalvoti įvairiausių ligų. „Žinoma, likimo valiai tokių nepaliekame. Jie mums – tarsi šeimos nariai. Mums svarbu, ar sunkiai vaikštantis senukas užlips laiptais į savo butą, ar bus kam duris atrakina, valgyti išverda, krosnį pakūrena. Todėl labai glaudžiai bendradarbiaujame su rajono savivaldybės Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus specialistais. Nė dienos neapsieiname jiems nepaskambinę“, – pasakojo skyriaus vedėjas. O kiek pastangų reikia įdėti, kad būtų pasirūpinta močiutės ar senuko vienatvę praskaidrinančiu katinu ar šuneliu. „Taip, gyvūnų priežiūra būtų lyg ir ne medikų rūpestis, bet mums svarbu gera pacientų savijauta. Nurimęs žmogus tiesiog greičiau sveiksta“, – sakė skyriaus vedėjas.

Nupirko gimtadienio tortą

Skyriuje vyksta daugybė linksmų, šviesių dalykų. Jo vedėjas A. Vitkus prisiminė nuotykį su vyriausia skyriaus paciente. „Tai buvo šimtmetį perkopusi močiutė. Vieną dieną kelis kartus užsukau į jos palatą. Senutė vis nulydėdavo mane žvilgsniu, o išeinant ėmė ir paklausė: „Tai taip ir vaikščiosit aplink ir nieko nedarysit?“ Nustebęs paklausiau, ką reikėtų daryti. „Šiandien mano gimtadienis“, – paaiškino ji. Kabinete patikrinau ligos istoriją, tikrai – gimtadienis. Nepasakysiu kuris: 102-asis ar 103-iasis. Nupirkome tortą ir pasveikinome jubiliatę“, – pasakojo gydytojas A. Vitkus.

Draugiškas kolektyvas

Pasak vedėjo A. Vitkaus, medikai išmoko ramiai reaguoti į pacientų ir jų artimųjų keistenybes. Pašnekovas prasitarė, kad svarbiausia jo vadovaujamo skyriaus specialistų nuostata – ateiti į darbą geros nuotaikos, nesipykti. „Mūsų darbe streso netrūksta. Kas būtų, jei dar iš namų jo atsineštume ar nedraugautume tarpusavyje. Ne veltui mūsų skyrius – bene draugiškiausias ligoninėje. Jei į darbą ateisi susukęs nosį, sėkmingai dirbti čia nepavyks“, – sakė A. Vitkus.

 

 

Slaugos paslaugų poreikis yra didžiulis

Raimundas Martinėlis, rajono ligoninės direktorius

martinelis ligonine (16)

Slaugos paslaugų poreikis yra didelis: visuomenė sensta, daugeliui vyresnio amžiaus žmonių būdingos lėtinės ligos. Palaikomasis gydymas svarbus ir dėl to, kad kai kuriems pacientams reikalingas ilgas gydymas, todėl jie į šį skyrių atkeliami iš kitų, kuriuose buvo gydomi nuo ūmių ligų ar traumų. Juk ne visuomet toks pacientas gali gydytis namie, jam reikalinga specializuota slauga, tyrimai, medikamentinis gydymas. Rūpestingi, iniciatyvūs šio skyriaus darbuotojai labai stengiasi, kad pacientai kuo greičiau pasveiktų. Teikiame ir paliatyviosios slaugos paslaugą. Ji labai svarbi tiems, kurie serga nepagydomomis ligomis. Mes suteikiame šiems žmonėms galimybę gyvenimo saulėlydį pasitikti oriai, patiriant kuo mažiau kančių. Svarbu, kad sunkiai sergantys žmonės rastų ir dvasinę ramybę. Neseniai į patogesnę vietą trečiajame aukšte perkėlėme ligoninės koplytėlę. Gerbiamo Rokiškio dekano Eimanto Noviko ir kitų rajono dvasininkų dėka joje nuolat aukojamos šv. Mišios, ligoniai gali netrukdomi pasimelsti, rasti dvasinę ramybę.

Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje gydomi sunkūs pacientai, nemažai jų nebepakyla nuo patalo. Jų tinkamai priežiūrai užtikrinti ir medikų darbui palengvinti skiriame daug dėmesio. Antai Europos Sąjungos projektų lėšomis įdiegėme modernią įrangą: keltuvus, nugaros atramas, dauguma skyriuje esančių lovų – funkcinės. Vienas įdomesnių įrengimų – basonų plovimo automatinė mašina.

Šiame skyriuje teikiamos ir socialinės slaugos paslaugos. Jos skiriamos tiems mūsų rajono žmonėms, kurie atsidūrė socialiniame užribyje, dėl priklausomybių prarado ne tik sveikatą, bet ir artimuosius, namus. Padedame ir jiems atsistoti ant kojų.

Neslėpsime, dirbti su sunkiais ligoniais šio skyriaus personalui tikrai nelengva. Tačiau gydytojai, slaugytojos ir jų padėjėjos nusipelno tik geriausių žodžių už jų pastangas, draugiškumą, kolektyvo vienybę ir susitelkimą.

Užs. 1147

 

Subscribe
Informuoti apie
guest
1 Komentuoti
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Reda
Reda
2016 11 rugpjūčio 13:29

Tikrai dėkingi šiam puikiam kolektyvui už gerą nuotaiką, ištiestą pagalbos ranką, žmogišką šilumą ir atjautą, rūpestį kiekvienam ligoniui ir jo artimam…Nuoširdžiai dėkojame ir linkime darnos, sėkmės, kantrybės…………

Rekomenduojami video: