blank
Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Karščiavimas, kosulys ir gerklės perštėjimas

Ypatingų preparatų, Ž. Jakštonienės teigimu, turėti nereikia, užtenka elementarių vaistų peršalimo simptomams gydyti: „Tai galėtų būti paracetamolis ar ibuprofenas. Šie vaistai yra nereceptiniai ir jų paskirtis – mažinti karščiavimą. Namų vaistinėlė pasitarnaus, jei joje turėsite ir vaistų atsikosėjimui lengvinti. Galima vartoti ambroksolį arba bronteksą, tinka ir gebenės bei čiobrelių augaliniai preparatai. Visi šie vaistai skystina gleives – taip lengviau pasišalina sekretas iš kvėpavimo takų. Verta turėti preparatų nuo gerklės perštėjimo. Tinka įvairios pastilės, čiulpinukai bei purškalai, nes visų jų poveikis tas pats – ramina gerklės perštėjimą ir kosulį bei dezinfekuoja. Vaistų pasirinkimas itin didelis, todėl derėtų pasikonsultuoti su vaistinių darbuotojais, kurie patars, kokių preparatų įsigyti ir kaip teisingai juos vartoti.“

Ž. Jakštonienė pabrėžia, kad visi išvardinti preparatai yra skirti pirminių peršalimo simptomų gydymui, jeigu liga sunkesnė, privalu kreiptis į šeimos gydytoją, kuris paskirs individualių gydymo būdą ir vaistus.

Nepamirškite vitaminų

Daugelis mano, kad su maistu gauname pakankamai naudingųjų medžiagų, tačiau šaltuoju metų laiku derėtų organizmą pastiprinti vitaminais. Pavasarį neturime šviežių daržovių, o pernykštės jau būna praradusios dalį vertės. Anot Ž. Jakštonienės, vitaminą D derėtų gerti nuolatos: „Mūsų mitybos įpročiai nėra itin geri: atliekant tyrimus pastebima, kad daugeliui žmonių labai trūksta vitamino D. Šio vitamino teigiamas poveikis yra įrodytas – jis pasitarnauja ne tik kaulų sistemai, bet ir imunitetui, todėl jį derėtų vartoti ypač tuomet, kai negauname pakankamai saulės spindulių.“ Šio vitamino gausu ir žuvų taukuose. Imuninę sistemą sustiprins ir vitaminas C, organizme veikiantis kaip antioksidantas, galima vartoti multivitaminus, kurie yra sudaryti iš skirtingų vitaminų ir mineralų, teigiamai veikiančių imuninę ir nervinę sistemų veiklą.

Galima ir be vaistų…

Ž. Jakštonienės teigimu, imunitetas nesustiprėja per savaitę – juo rūpintis reikia teisingu gyvenimo būdu. „Imunitetą stiprina ilgalaikis visavertis miegas, pakankamas buvimas lauke, sveika mityba, judrumas ir fizinis aktyvumas“, – sako gydytoja. Ž. Jakštonienė pataria atėjus vasarai pradėti grūdintis: nebijoti vandens procedūrų, neprisirengti per šiltai, pratintis prie vėsesnio oro ir didesnio temperatūrų diapazono, o šiltais vasaros rytais nepabijoti basomis kojomis pabraidyti po rasotą žolę. Tik grūdinantis imunitetas įgaus kur kas didesnį atsparumą ligoms ir galbūt išvengsime vaistų.

Greta ŠLIURPAITĖ

LAUKSVA
Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments