blank

Akinių rasojimas ne nauja problema, galinti nulemti tiek sus kritimu susijusias traumas, tiek akių pažeidimus darbo vietose. Šiame straipsnyje pasistengsime apžvelgti įvairius produktus, kuriais prekiauja bet kuri optika ir kurie ženkliai sumažina rasojimą ir su juo susijusius nepatogumus. Tikimės, kad tai padės, jei dėl regos ar saugumo reikalavimų Jums tenka pastoviai nešioti akinius.

Istoriniai momentai

Keletas tyrimų nustatė, kad seilės gali labai efektyviai slopinti rasojimą ir savo poveikiu prilygsta daugeliui komercinių produktų. Tikėtina, kad būtent jos ir buvo pirmasis rasojimą slopinantis produktas, nes daugeliui turbūt teko valyti akinius seilėtu nosinės ar servetėles kampu. Žinoma, darant tai pastoviai akiniai gali apsivelti ir seilių naudojimas nėra higieniškas, ypač dabartinėje koronoviruso pandemijos situacijoje.

1966 metais JAV astronautams išbandant pirmuosius kosmosui skirtus kostiumus buvo pastebėtas skafandro rasojimas. Kadangi vakuume neįmanoma patrinti stiklo vidaus, NASA išbandė pirmąsias purškiamas rasojimą mažinančias priemones.

Veikimo mechanizmai

Hidrofilinė (pažodžiui – „mėgstanti vandenį“) danga, sauganti nuo rasojimo, turi vandens molekules pritraukiančių ingredientų. Tai gi, ji pastoviai pritrauks ir sugers drėgmę, nes tai ir nulemia jos veiksmingumą. Hidrofilinis paviršius išsklaido atskirus vandens lašelius ir paverčia juos vientisu ir skaidriu vandens sluoksneliu, tokiu būdu pašalina rasojimą ir vandens lašelių sukeliamas skaidrum ir aiškaus matymo problemas.

Hidrofobinė (pažodžiui – „bijanti vandens“) danga, apsauganti nuo rasojimo, turi vandens molekules atstumiančių medžiagų. Šios dangos esmė atstumti mikroskopinius vandens lašelius, kad jie būtų priversti nuslysti nuo paviršiaus, taip pašalinant perteklinę drėgmę ir jos sukeliamą rasojimą.

Kartais gaminami specialūs produktai pasižymintys abiejų aukščiau aptartų dangų savybėmis, siekiant sukurti tvarų ir ilgalaikį rasojimo problemos sprendimą. Iš pradžių toks paviršius demonstruoja hidrofilines savybes ir sugeria perteklinę drėgmę iš aplinkos. Pasiekus paviršiaus prisotinimą pasireiškia hidrofobinės savybės ir neleidžia papildomam vandeniui kauptis. Tokiu būdu išvengiama perteklinės drėgmės kaupimosi ant akinių lęšių, o plonas pradžioje susidaręs vandens sluoksnis eliminuoja atskirų lašelių susidarymo tikimybę.

Pasitaiko pasiūlymų, kurie akcentuoja nanodalelių dangas ar purškalus. Vis tik abosliuti dauguma tokių produktų veikia kaip aukščiau aptartos medžiagos. Pavyzdžiui, titano dioksido dalelės ultravioletinėje šviesoje tampa labai hidrofilinės, tai gi jomis padengtas paviršius veiks kaip hidrofilinė danga dienos šviesoje.

Skystos rasojimą mažinančios priemonės

Šie produktai paprastai būna parduodami supakuoti į purškimo buteliuką. Užpurškus ant lęšių paviršaus susidaro plonas aktyvių medžiagų sluoksnis slopinantis rasojimą. Kai kurie gamintojai reklamuoja, kad vienas užpurškimas gali veikti iki 5 dienų. Žinoma, aktyvios medžiagos tėra netvirta paviršinė plėvelė, kuri pasišalins akinius valant ar plaunant.

Priklausomai nuo gamintojo, vieno buteliuko pakanka iki 300 panaudojimų. Šie purškikliai yra suderinami su kitomis lęšių dangomis, saugančiomis nuo perteklinio atsispindėjimo ar įbrėžimų, jei šios dangos nėra hidrofobinės. Patartina akinius purkšti gerokai prieš dedantis kaukę ar patenkant į tvankią patalpą, nes keletą pirmųjų minučių rasojimas slopinamas gana silpnai.

Rasojimą mažinantis gelis patogus pasirinkimas, jei norite, kad aktyvios medžiagos patektų tik akinių lęšių, ar Jus erzina purškiamo aerozolio kvapas. Jis taip pat geriau užtikrina rasojimą slopinančių medžiagų tolygų pasiskirstymą ant akinių lęšių ir jų vienodą veikimą visame paviršiuje. Kai kurie vartotojai mano, kad gelis ženkliai efektyvesnis nei purškiami tirpalai, bet jį sudėtingiau vartoti ir paviršiaus paruošimas užtrunka šiek tiek ilgiau.

Rekomenduojama tepti plonu sluoksniu abi akinių lęšių puses ir nuvalyti specialia servetėle ar mikropluošto šluoste. Kartais geliai būna įvardinami kaip kremai ar lęšių valymo balzamai, bet tiek poveikis, tiek vartojimo būdas išlieka identiški.

Galite išbandykite ir skutimosi kremą – sena gudrybė, kuri pasak gandų tinka viskam – nuo veidrodžių ar automobilio priekinio stiklo iki akinių. Skutimosi kremas sukuria barjerą, apsaugančią stiklą nuo rasojimo, bet nėra skirtas akiniams, tad šis sluoksnis gali sumažinti lęšių skaidrumą.

Šluostės ir servetėlės

Kita galimybė yra akiniams skirtos apsauginės servetėlės su rasojimą mažinančiu poveikiu. Jas paprasta vartoti, bet šis vienkartinis produktas gali kenkti ne tik aplinkai, bet ir piniginei. Kai kurių gamintojų produktų kaina pasiekia 1,5 euro už servetėlę. Veikimo mechanizmas labai panašus į rasojimą slopinančių gelių. Drėgna servetėlė palieka ploną aktyvių medžiagų sluoksnį paviršiuje, kuris sąveikauja su iš oro nusėdančiais oro lašeliais.

Taip pat siūlomas specialūs rasojimą stabdantys audinys – iš esmės daugkartinė servetėlė, kurią galima naudoti iki 200 kartų. Toks audinys geriausiai veikia ant paviršiaus esant šiek tiek drėgmės, tad jis ypač tinkamas po akinių plovimo. Trūkumas yra poveikio trumpalaikis efektas – šia priemone reikėtų akinius iš naujo valyti kas 8 valandas. Ir taip pat negalima plauti paties audinio, tad jį sutepus telktų pirkti naują.

Speciali akinių lęšių danga

Dar 2011 metais buvo išrasta permanentinė lęšių danga, mažinanti rasojimą. Pagrindinė medžiaga buvo polivinilo alkoholis, kuris yra hidrofilinis junginys, priverčiantis paviršiuje esančius lašelius išsisklaidyti. Ilgalaikiam efektui pasiekti ši medžiaga padengiama keturių silicio molekulių sluoksniais. Jie jungiasi tarpusavyje, bet taip pat leidžia alkoholiui susijungti su kiekvienu iš sluoksnių, taip užtikrinant visos dangos patvarumą ir efektyvumą.

Dabar rasojimą slopinančios dangos gaminamos iš daugelio hidrofilinių medžiagų, taip pat ir nanodalelių forma. Tokias nuolatines apsaugas nuo perteklinės drėgmės sąlygotų vandens lašelių galima suteikti daugumai korekcinių lęšių ar akinių nuo saulės. Tokie patvarūs sprendimai gali būti kombinuojami su kitomis dangomis, mažinančiomis atspindžius arba įbrėžimus. Šis variantas nereikalauja papildomų pastangų ir periodiškų išlaidų purškalams ar servetėlėms, kas aktualu žmonėms pastoviai nešiojantiems kaukes.

Rasojimą slopinantis plastikas

Dėl vandens lašelių nusėdimo ant bet kurio plastikinio paviršiaus gali susidaryti aprasojimas, sutrikdantis šviesos sklaidą. Siekiant to išvengti ir pagerinti produkto hidrofilines savybes, naudojami specialūs priedai. Šios medžiagos besiklaupiančius vandens lašelius paverčia vientisu skaidriu vandens sluoksniu ir padidina plastiko skaidrumą.

Vis tik tokie plastiko priedai yra sąlyginai brangūs ir dažniausiai taikomi tik paviršiuje, tai gi iš esmės nesiskiria nuo specialios lęšių dangos, aptartos anksčiau. Permatomose pakuotėse, skirtose produktų įpakavimui, dažnai vartojami mikroskopiniai paviršiaus nelygumai, neretai gaminami iš perdirbto plastiko. Žinoma, toks paviršiaus netolygumas didina šviesos išsklaidymą, mažina skaidrumą ir netinka akinių lęšiams.

Apibendrinimas

Dabartinėje situacijoje turbūt niekam nepavyks išvengti akinių rasojimo, ypač sąlygoto apsauginių kaukių nešiojimo. Tad džiaugsimės, jei ši apžvalga bus naudinga norintiems išvengti drėgmės ir vandens lašelių kaupimosi ant lęšių. Nei viena priemonė negali padėti šimtu procentų visose situacijose, jei susidarys didelis drėgmės ir temperatūros skirtumas akiniai ir kiti paviršiai neabejotinai rasos. Vis tik šią problemą galima sumažinti tinkamai dėvint kaukę ir naudojant specialias priemones.

Šie rasojimą mažinantys technologiniai sprendimai jau ilgą laiką buvo naudojami sveikatos priežiūros specialistų, slidininkų, laboratorijų darbuotojų ar ir nardytojų. Dabar dėl kaukių nešiojimo šie komerciniai produktai gali būti naudingi daugumai akinius nešiojančių žmonių.

Užs. 1353

Rokmelsta
Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments