Kedro riešutai.

Kedro riešutų nauda sveikatai:

Teigiama, kad suvalgant kasdien po 20–40 kedro riešutų padidėja organizmo atsparumas daugeliui ligų, atitolinami natūralūs organizmo senėjimo procesai. Kasdienis kedro riešutų kramsnojimas teigiamai veikia skydliaukės veiklą.

  • Jie yra jodo, cinko, magnio, mangano šaltinis. Trūkstant mangano, sutrinka cholesterolio apykaita, sulėtėja plaukų ir nagų augimas, sutrinka gliukozės toleravimas, atsiranda hormonų pokyčių. Manganas pagerina vitamino B1, geležies ir vario pasisavinimą.
  • Juose gausu vitaminų A, B, C, E. Vitaminas K naudingas klubų sąnariams ir svarbus komponentas kraujo krešėjimo procese.
  • Riešutuose esantis fosforas padeda išsaugoti kaulus ir dantis.
  • Riešutai stiprina širdies ir kraujagyslių sistemą, riebalinės rūgštys sumažina choresterolio kiekį kraujyje ir taip apsaugo arterijų sieneles nuo apnašų ir uždegimų.
  • Kedro riešutais ir jo aliejumi gydomos virškinimo organų ligos, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos erozijos, opos.
  • Iš visų riešutų jie lengviausiai virškinami, yra patys švelniausi, nes juose nėra ląstelienos.

Gali atnešti daugiau bėdos negu naudos:

  • alergiškiems žmonėms;
  • sergantiesiems kepenų ligomis, jei yra širdies veiklos, skrandžio, kepenų ar sunkesnių inkstų funkcijos sutrikimų;
    • draudžiama vartoti kedro riešutų tinktūras nėščioms, maitinančioms kūdikius moterims, vaikams iki 12 metų.

Antpilai

Ataugų gydymas

Išlukštenkite 300 g kedro riešutų, jų branduolius užpilkite puse litro degtinės ir palikite nusistovėti 40 dienų. Iš pradžių šio antpilo gerkite po 5 lašus per dieną, po to kasdien 5 lašais daugiau. Kai per dieną išgersite 25 lašus, vaistus pradėkite gerti ne lašais, o gramais: po 5, 10, 15, 20 ir 25 g per dieną. Taip ataugas tirpinkite mėnesį laiko.

Gydo vidaus organų uždegimines ligas

Pusę stiklinės kedro riešutų užpilkite nedideliu kiekiu vandens, palikite 2 val. nusistovėti, dar įpilkite 2 stiklines vandens ir viską suplakite plakikliu, po to antpilą nukoškite. Gerkite šio antpilo kelis kartus per dieną prieš valgį.

Jei sutriko organizmomedžiagų apykaitos procesai

Pasigaminkite tokio kedro riešutų kevalų antpilo: kedro riešutų kevalus suberkite į butelį, užpilkite degtine taip, kad apsemtų, ir palikite nusistovėti 10 dienų, po to nukoškite. Gerkite po šaukštelį su vandeniu 3 kartus per dieną pusę valandos prieš valgį. Antpilą gerkite 3–4 savaites, padarykite 4 savaičių pertrauką, po to gydymą 2–3 kartus pakartokite. Šio antpilo taip pat patariama gerti sergantiems hemorojumi, kraujo ligomis, osteochondroze ir artritu.

Tinktūros profilaktikai

Liaudies medicinos žinovai siūlo vartoti kedro riešutų arba jų branduolių tinktūras profilaktikai avitaminozės problemoms įveikti pavasario ir rudens sezonais. Jas patariama vartoti 1–2 mėnesius ir po 30 dienų pertraukos gydymo kursą galima pakartoti. Tinktūrą rekomenduojama gerti po 1 arbatinį šaukštelį su 1/4 stiklinės kambario temperatūros virinto vandens arba įsipilti į arbatą, tačiau ne į karštą. Vartoti patariama 3 kartus per dieną, geriausia prieš valgį.

Branduolių tinktūra

Į stiklainį suberkite 40 g išgliaudytų riešutų branduolių. Užpilkite 0,5 litro geros degtinės. Sandariai uždengtą laikykite 40 parų tamsioje, vėsioje vietoje nuolat sujudindami. Po 40 parų tinktūrą nukoškite.

Neišgliaudytų riešutų tinktūra

500 g riešutų užpilkite 0,5 litro 50 laipsnių degtine. Po 25–30 dienų išimkite keletą riešutėlių, juos išlukštenkite. Tinktūra bus paruošta vartoti tik tuomet, jeigu išlukštentuose riešutuose neaptiksite branduoliukų. Ji nukošiama. 

Kevalų tinktūra

Kevalų tinktūroje yra vitaminų ir mineralų, tačiau ji menkiau veikia nei riešutų branduolių ar neišgliaudytų riešutų tinktūros. Kevalų tinktūra patariama įtrinti pasiligojusius, „laužomus“ sąnarius arba kai skauda viso kūno raumenis, taip pat normalizuojant kraujospūdį. Tinka ji ir gerti, nes palankiai veikia skrandį ir virškinimo organus, pagerinama žarnyno peristaltiką.

Kevalų tinktūros gaminimas
1,5 stiklinės nuplautų ir nusausintų kevalų sudėkite į atitinkamos talpos stiklainį, užpilkite 0,5 litro geros degtinės. Kevalus užpylę degtine, stiklainį sandariai uždenkite ir stipriai supurtykite. Laikykite tamsioje, vėsioje vietoje 10 parų. Nuolat sujudinkite. Nukošę supilkite į tamsaus stiklo butelius. Tinktūrą rekomenduojama gerti po 1 valgomąjį šaukštą 3 kartus per dieną. Priklausomai nuo ligos, gydymas gali užtrukti 40–60 dienų.

Riešutų tinktūra odos ligoms gydyti
Ją patariama vartoti ne tik kaip geriamą preparatą, bet ir išoriškai – pavilgams, kompresams, įpurškimams. Išoriškai tinka pirmojo laipsnio nudegimams, žaizdelėms, įtrūkimams ir opelėms ant odos paviršiaus gydyti, visų organų gleivinės uždegimams slopinti, sąnarių uždegimo ar sutrenkimo skausmui nuraminti.

Parengė Vilma Bičiūnaitė

azija