blank

Kas apibrėžia supermaisto sąvoką?

Supermaistas – tai sveikas (tikras, neperdirbtas, pirminės formos) maisto produktas, pasižymintis dideliu maistingųjų medžiagų kiekiu. Paprastai augalinės kilmės supermaiste gausu antioksidantų, vitaminų ir mineralų.

Kaip jau minėta, nėra standartinių kriterijų ar patvirtinto supermaisto sąrašo. Be kita ko, dėl šios priežasties daugelis mitybos specialistų vengia vartoti šį terminą, kad išvengtų nerealių lūkesčių dėl apsaugos nuo lėtinių ligų. Tačiau tai yra ne stebuklingos medžiagos, o paprasti maisto produktai, kurie yra ypač naudingi jums, ir jų yra dešimtys.

Geriausi sveikatai palankūs maisto produktai pasižymi bent pora iš šių komponentų:

  • Gali padėti sumažinti širdies ligų ir kitų sveikatos sutrikimų riziką.
  • Geras arba puikus skaidulinių medžiagų, vitaminų, mineralų ir kitų maistinių medžiagų šaltinis.
  • Daug fitonutrientų ir antioksidacinių junginių, pavyzdžiui, vitaminų A ir E bei beta karotino.

Kuo supermaistas yra naudingas?

Supermaistas gerina sveikatą, nes stiprina imuninę sistemą ir mažina ligų ar jų progresavimo tikimybę. Kiekvienas supermaistas pasižymi skirtingomis savybėmis, tačiau apskritai jie siejami su:

  • Širdies sveikata;
  • stipria imunine sistema;
  • mažesniu cholesterolio kiekiu;
  • vėžio prevencija;
  • uždegimų malšinimu.

Populiariausi supermaisto produktai

Mėlynėse gausu vitaminų, tirpių skaidulų ir fitocheminių medžiagų. Tačiau tų pačių maistinių medžiagų yra ir daugelyje kitų uogų rūšių, įskaitant braškes ir spanguoles. 2013 m. tyrime nustatyta, kad didelis fitocheminių medžiagų, vadinamų flavonoidais, kurių yra mėlynėse ir kitų rūšių uogose, kiekis gali sumažinti tam tikrų širdies ligų riziką jaunoms moterims. 

Ne tik lapiniai kopūstai, bet ir dauguma lapinių žalumynų, tokių kaip špinatai ir brokoliai, yra priskiriami supermaistui. Šiose daržovėse gausu vitaminų A, C ir K, taip pat skaidulų, kalcio ir kitų mineralų.

Saldžiosios bulvės ir moliūgai taip pat paprastai patenka į supermaisto sąrašą dėl panašių priežasčių kaip ir lapiniai žalumynai. Šių rūšių maistas yra puikus skaidulinių medžiagų, vitamino A ir daug daugiau šaltinis. Be to, jie yra natūraliai saldūs ir jiems nereikia sviesto, grietinėlės ar druskos, kurių paprastai dedama į bulves.

Lašišoje, sardinėse, skumbrėje ir kai kuriose kitose riebiose žuvyse gausu omega-3 riebalų rūgščių. Jos, kaip manoma, mažina širdies ligų ir insulto riziką. 

Pupelės taip pat įtraukiamos į supermaisto sąrašus. Tai yra mažai riebalų turinčių baltymų šaltinis. Šiuose maistiniuose grynuoliuose yra netirpių skaidulų, kurios mažina cholesterolio kiekį, tirpių skaidulų, kurios suteikia ilgesnį sotumo jausmą, ir daug vitaminų bei mikroelementų, kurių dažniausiai nėra tipiškoje mityboje, pavyzdžiui, mangano. 

Neskaldyti grūdai taip vadinami todėl, kad perdirbimo metu iš jų nėra pašalinamos maistinių medžiagų turinčios sėlenos ir daigai. Tokie grūdai pasižymi panašiomis savybėmis kaip ir pupelės, nors juose nėra tiek daug baltymų. 

Riešutuose ir sėklose yra daug mineralų ir sveikų riebalų. Nors jie dažnai įtraukiami į supermaisto sąrašus, jų trūkumas yra tas, kad juose yra pakankamai daug kalorijų. Greitai suvalgomoje saujoje riešutų gali būti daugiau nei 100 kalorijų!

Bet kuriame supermaisto sąraše būtinai rasite kokį nors egzotinį vaisių ar uogą. Tai gali būti acai uogos ar drakono vaisiai. Tokie vaisiai yra labai naudingi sveikatai, tačiau moksliniai tyrimai neįrodo, kad jie yra naudingesni už kitus, ne tokius egzotiškus (ir todėl pigesnius) vaisius. Pavyzdžiui, granatų vaisiuose yra elagitaninų, kurie gali turėti priešvėžinių savybių. 

Kaip šių produktų įtraukti į savo mitybą?

Supermaistas – tai greitas ir paprastas būdas pamaitinti organizmą natūraliais vitaminais bei mineralais. Tačiau žengti į supermaisto pasaulį gali būti bauginantis ir dažnai skeptiškai sutinkamas žingsnis.

Kaip matote iš pirmiau pateikto sąrašo, supermaisto produktų, tokių kaip riešutai ir mėlynės, galima rasti bet kurioje maisto prekių parduotuvėje. Tačiau dar lengvesnis būdas vartoti supermaistą yra miltelių pavidalu. Šiuos miltelius galima dėti į kokteilius, avižinę košę, vandenį, jogurtą, padažus – galimybės yra neribotos! Aukščiausios kokybės supermaisto miltelių ir kitų produktų rasite paspaudę ant nuotraukos.

blank

Užs. 841

blueyellow1
Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments