Vasara jau atėjo. Tai akivaizdu pasižiūrėjus į rokerių porelę iš Vilniaus. G.Milaknytės nuotr.
G. Milaknytės nuotr.

Sunkūs ligoniai be medikų pagalbos neišsivers

Kaip sako Rokiškio rajono ligoninės kardiologė Jūratė Čypienė, karštis ypač pablogina sunkių ligonių būklę. „Karštis labai blogai veikia ligonius, turinčius sunkų širdies nepakankamumą, mažai judančius, dūstančius. Jų būklė kartais taip pablogėja, kad be medikų pagalbos nebeįmanoma išsiversti, tenka gultis į ligoninę“, – pastebi gydytoja.

Į karštį blogai reaguoja ir hipertonikai. „Per karščius labai nukrenta kraujo spaudimas, nes išsiplečia paviršinės kraujagyslės ir į jas suplūsta daugiau kraujo – taip organizmas vėsinasi. Sergantys hipertenzija pacientai tuomet pasijunta labai blogai, jiems darosi silpna, nes įpratę prie aukštesnio kraujo spaudimo ir pastoviai vartoja vaistus. Tokie ligoniai ateina ir klausia – gydytoja, kas atsitiko, kad man staiga nukrito kraujo spaudimas? Ar man dar gerti vaistus? Būtinai, nes nustojus gerti vaistus, kraujo spaudimas gali vėl staiga šoktelėti į viršų. Todėl rekomenduoju nenutraukti vaistų vartojimo, tik sumažinti jų dozę – gerti po pusę tabletės. Jeigu ligonis geria kelių rūšių vaistus nuo kraujo spaudimo, pasitarus su gydytoju, galima atsisakyti vienos kurios rūšies ir taip sumažinti dozę“, – rekomenduoja gydytoja J. Čypienė.

Būtent dėl staigaus kraujo spaudimo sumažėjimo, ne vienas vyresnio amžiaus žmogus nualpsta bažnyčioje. „Prieš eidamas į bažnyčią išgeria pilną dozę vaistų nuo kraujo spaudimo, o bažnyčioje nejudėdamas sėdi. Kraujo spaudimas nukrenta ir žmogus praranda sąmonę. Patariu prieš einant į bažnyčią negerti pilnos vaistų dozės, ypač tiems, kuriems kraujo spaudimas svyruoja. Taip pat reikia keisti pozas – ir atsistoti, ir atsiklaupti, ne tik vienoje vietoje sėdėti“, – apie nuolat ištinkančią bažnyčioje vyresnius žmones bėdą sako gydytoja, pridurdama, kad jiems žemas kraujo spaudimas pavojingesnis, negu aukštas. „Vyresnio amžiaus žmonių kraujagyslės jau sklerozuotos, todėl esant aukštesniam kraujo spaudimui smegenys geriau aprūpinamos krauju“, – pastebi gydytoja.

Karščiai gali išprovokuoti tromboemboliją

Karščiai kelia pavojų ir turintiems problemų dėl venų. „Atslūgus karščiams pasitaiko nemažai plaučių arterijų tromboembolijos atvejų. Karščio metu susidaro kraujo krešulių venose, jie nukeliauja į plaučius ir užkemša plaučių kraujagysles. Pagrindinis simptomas – staigus dusulys įprastinio fizinio krūvio ar judėjimo metu. Atsiradus tokiems simptomams, rekomenduoju kreiptis į medikus“, – perspėja gydytoja.

Tromboembolija dažniau ištinka nejudrius, turinčius antsvorio žmones, kurie daug sėdi. „Rekomenduoju vakare tokiems žmonėms, ypač turintiems problemų dėl venų, pabūti bent 15 minučių iškėlus kojas ir nepamiršti gerti vandens“, – sako J. Čypienė.

Daugiau skaitykite “Gimtajame…”

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: