Sveikatos žinutės nuotr.

Gegužės 19-ąją minima Pasaulinė hepatito diena. Pastaraisiais metais Panevėžio regione registruojami tik pavieniai virusinio hepatito C (VHC) atvejai, praneša Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Panevėžio departamentas. Pernai Panevėžio regione registruotas vienas susirgimas VHC, tačiau lėtinių VHC susirgimų skaičius išliko panašus. 2015 m. čia registruota 10 lėtinio VHC atvejų, o 2014 m. – 11.

VHC yra hepatito C viruso sukeltas kepenų uždegimas. Šios ligos sukėlėjas pažeidžia kepenis, gali progresuoti į kepenų cirozę ir pirminį kepenų vėžį. Dažniausiai VHC plinta per kraują (per užkrėstas adatas, švirkštus, leidžiantis narkotikus į veną; atliekant tatuiruotes, veriant auskarus, kai instrumentai nėra tinkamai dezinfekuojami; naudojantis užsikrėtusio asmens higienos priemonėmis: dantų šepetėliu, skutimosi mašinėle, manikiūro reikmenimis). Retais atvejais galima užsikrėsti per lytinius santykius. Taip pat VHC yra tikimybė užsikrėtusiai motinai užkrėsti vaisių nėštumo ar gimdymo metu. VHC negalima užsikrėsti čiaudint, kosint ar sveikinantis.
Šis virusas yra labai apgaulingas, nes dauguma užsikrėtusių asmenų nejaučia jokių simptomų. Inkubacinis ligos periodas trunka nuo 2 sav. iki 6 mėn.
VHC požymiai įvairūs: nuovargis, apetito stoka, pykinimas ir vėmimas, karščiavimas, silpnumas, pilvo skausmas, pageltusi oda ir akių obuoliai, patamsėjęs šlapimas. Net 80 proc. atvejų VHC diagnozuojamas tiktai lėtinės infekcijos stadijos, kai užkratas organizme išbūna ilgiau nei 6 mėn., bet žmogus infekcijos nešiotoju gali būti net 10 metų ar ilgiau.
Skiepų nuo VHC nėra. Svarbu nevartoti švirkščiamųjų narkotikų, o juos vartojantiems nesidalinti adatomis ir švirkštais, narkotinių medžiagų ruošimo indais. Lytinių santykių metu rekomenduojama naudoti prezervatyvus. Nesinaudoti kitų asmenų higienos priemonėmis. Prieš atliekant grožio procedūras, reikia įsitikinti, ar asmuo, teikiantis šias paslaugas, naudoja sterilias adatas bei instrumentus, ar dėvi vienkartines pirštines ir laikosi higienos reikalavimų. Būtina nedelsti ir kreiptis į savo šeimos gydytoją pajutus silpnumą, pykinimą, vemiant, suprastėjus apetitui, patamsėjus šlapimui, pašviesėjus išmatoms. Taip pat svarbu informuoti gydytoją, jei esate užsikrėtę VHC.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments