– Prevencinė gimdos kaklelio vėžio programa – kam ji skirta?

– Lietuvoje sergamumas ir mirštamumas nuo gimdos kaklelio vėžio yra vienas didžiausių Europoje. Tam, kad išvengtume šios ligos, taikomos prevencinės programos.

Gimdos kaklelio vėžio prevencijos programa skirta  25–60 metų moterims. Ja pasinaudoti nemokamai galima kartą per trejus metus. Jos tikslas – kuo ankstyvesnė ikivėžinių ir vėžinių gimdos kaklelio susirgimų diagnostika. Ši programa Lietuvoje gyvuoja nuo 2004 m.

Antroji prevencinė programa – vakcinacija  nuo žmogaus papilomos viruso, pagrindinio gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnio. Lietuvoje nuo 2016 m. visos mergaitės, sulaukusios vienuolikos, skiepijamos nemokama vakcina. Ji gali padėti išvengti ikivėžinių gimdos kaklelio pokyčių ir gimdos kaklelio vėžio.

– Kaip pasireiškia ši liga, ar įmanoma justi simptomus?

– Gimdos kaklelio vėžio pradinėse stadijose nėra jokių simptomų, o pažengusios ligos dažniausi požymiai – skausmas pilvo apačioje, kraujavimas iš genitalijų ne mėnesinių metu ar po lytinių santykių, vyresnio amžiaus moterims – menopauzės metu.

– Kas lemia susirgimą šia liga?

– Kadangi ikivėžinius ir vėžinius gimdos kaklelio pakitimus sukelia žmogaus papilomos virusas, kuris plinta lytiniu keliu, todėl šiomis ligomis serga ir jaunos moterys, o riziką susirgti padidina ir lytinių partnerių keitimas.

– Ar įmanoma ankstyvojoje stadijoje diagnozuoti ligą ir ją išgydyti?

– Atliekant gimdos kaklelio onkocitologinius tyrimus įmanoma anksti diagnozuoti gimdos kaklelio ikivėžinius pakitimus ir juos išgydyti. Yra galimybė išsitirti ir dėl žmogaus papilomos viruso, tačiau šis tyrimas yra mokamas.

– Kodėl svarbu nuolatos tikrintis pagal prevencinę gimdos kaklelio vėžio programą?

– Reguliari patikra pagal šią programą suteikia galimybę anksti diagnozuoti gimdos kaklelio ikivėžinius susirgimus ir juos sėkmingai gydyti. Net ir diagnozavus gimdos kaklelio vėžį vėlesnėse stadijose, taikomi naujausi gydymo metodai, kurie padeda sustabdyti ligos plitimą, tačiau tai kainuoja daug jėgų ir laiko pačiai moteriai, o gydymas brangiai atsieina valstybei.

– O kokia vaisingumo situacija Rokiškio rajone? Ar dažai sulaukiate besikreipiančiųjų dėl šios problemos?

– Lietuvoje, kaip daugelyje kitų pasaulio valstybių, su nevaisingumo problemomis susiduria kas 5–6 pora. Tai – jauno amžiaus žmonių problema.

– Kas lemia nevaisingumą?

– Nevaisingumo priežastys įvairios. Nevaisingumą gali lemti tiek vyro, tiek moters sveikatos problemos. Nevaisingumo veiksniai įvairūs, pavyzdžiui, įgyti ar įgimti lytinių organų sutrikimai, neuroendokrininės ligos, nepakankama spermos kokybė. Didelės įtakos turi amžius, rūkymas, alkoholio ir narkotikų vartojimas, stresas, aplinkos užterštumas, medikamentų vartojimas, blogi mitybos įpročiai, fizinio aktyvumo stoka.

– Kaip pagerinti vaisingumą?

– Vaisingumą gali pagerinti žalingų įpročių atsisakymas, teisinga mityba, pakankamas fizinis aktyvumas.

VšĮ Rokiškio PASPC primena ir ragina visus aktyviai dalyvauti prevencinėse programose.

 

Užs. 376

 

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: