blank

Dažnas nusiskundimas

Pasirodo, galvos svaigimas – dažnas pacientų skundas. „Galvos svaigimas yra nespecifinis, dėl to būdingas daugeliui amžiaus grupių. Vis tik dažniau skundžiasi vyresni pacientai. Tarp jaunesnių pacientų galvos svaigimas labiau kamuoja moteris. Tuo skundžiasi įvairiomis ligomis sergantys pacientai, bet daugiausia – širdies ir kraujagyslių, nervų, endokrinologinės, ausų bei kraujo ligomis. Kartais galvos svaigimą gali lemti ir infekcinės ligos“, – teigė M. Giriūnienė.

Vasarą paūmėja

Nors galvos svaigimas nėra sezoninis skundas, šeimos gydytoja pastebi, kad šiltuoju metų laiku jis paūmėja. „Galvos svaigimas dažniau paūmėja esant karščiams. Ne paslaptis, kad širdies ligomis sergantys asmenys sunkiai toleruoja karščius, paūmėjusi širdies liga gali reikštis galvos svaigimu. Tvyrant dideliems karščiams, galva gali svaigti ir iki tol sveikiems asmenims. Ypač jei vartojama per mažai skysčių, daug prakaituojama, netenkama elektrolitų, dėl ko nukrinta kraujo spaudimas ir žmogus jaučia galvos svaigimą, silpnumą, gali net apalpti.

Per karščius rekomenduotina vengti tiesioginės saulės, per parą suvartoti bet 2–3 l skysčių, o laibai prakaituojantys turėtų rinktis elektrolitų tirpalus.

Vasarą dažnesnės ir žarnyno infekcijos – viduriuojant netenkama daug skysčių ir elektrolitų. Tai lemia žemą kraujo spaudimą bei sutrikusią kraujotaką. Tiesa, pastaruosius keletą metų, šaltuoju sezonu, galvos svaigimas buvo dažnas COVID-19 ligos simptomas“, – pasakojo specialistė.

Nuo mažakraujystės iki erkių platinamų ligų

Prašėme gydytojos išvardyti priežastis, dėl kurių gali imti svaigti galva, bei teiravomės, kurios jų dažniausios. „Galva gali svaigti paūmėjus lėtinėms ligoms, tokioms kaip širdies, nervų, endokrinologinės (pvz., cukraligė). Dažnai galva svaigsta esant ūmiai infekcinei ligai, kuri reiškiasi ne tik galvos svaigimu, bet ir kitais simptomais, tokiais kaip karščiavimas, pykinimas, vėmimas, viduriavimas, raumenų skausmas, kosulys, sloga ir pan. Tik galvos svaigimas (su arba be pykinimo), be kitų sveikatos skundų, gali būti dėl vidinės ausies ligos (gerybinis pozicinis galvos svaigimas, Menjerio liga (retai) ir pan.), nes žmogaus vidurinė ausis yra pusiausvyros organas.

Dažna galvos svaigimo priežastis gali būti anemija (mažakraujystė). Galvos svaigimu, ypač ūmiai atsiradusiu, skundžiasi ir erkių platinamomis ligomis sergantys asmenys“, – vardino M. Giriūnienė.

Dėl ko svaigsta galva staiga atsistojus?

Turbūt daugelis žmonių yra pajutę galvos svaigimą staiga atsistojimus. Kodėl greitai atlikus judesį ima svaigti galva? „Čia plati tema. Tai galėtų sukelti būklė, vadinama ortostatine hipotenzija. Ortostatinė hipotenzija nėra tik minėti simptomai, ji turi medicininį apibrėžimą ir diagnozuojama, kai pakeitus padėtį objektyviai sumažėja ir kraujo spaudimas. Ortostatinę hipotenziją gali sukelti labai daug priežasčių, pvz., dehidratacija (skysčių trūkumas), kojų venų nepakankamumas, taip pat išsiplėtus venoms po karšto dušo, pirties ar tiesiog oro, esant lėtiniams širdies ritmo sutrikimams, cukrinio diabeto neuropatijai ir t. t.

Kas vyksta atsistojus? Veikiant gravitacijos jėgoms, kraujas susitvenkia kojų ir dubens venose, dėl to mažiau jo grįžta į širdį. Mažiau kraujo širdyje – mažėja kraujo spaudimas. Jei žmogus visiškai sveikas (nėra dehidratacijos, venų išsiplėtimo ir t. t.) ir nėra karšta aplinka, suveikia organizmo refleksai ir per grandinę reakcijų padidėja kraujagyslių tonusas, dėl ko žmogus nejaučia svaigimo. Šis refleksas sutrinka esant mano minėtoms būklėms, karščiams, gali sutrikti ir senstant“, – aiškino šeimos gydytoja.

Rečiau pasitaikančios priežastys

Kokios mažiau žinomos, rečiau pasitaikančios galvos svaigimo priežastys? „Tai gali būti galvos smegenų infarktas (insultas). Ypač retai nustatomi vėžiniai galvos smegenų susirgimai, gerybiniai galvos smegenų dangalų navikai, pvz., meningioma. Retos ir kitos neurologinės ligos, pvz., išsėtinė sklerozė“, – teigė M. Girūnienė.

Vitaminų nėra, bet pratimai padeda

Teiravomės, ar norint išvengti galvos svaigimo rekomenduojama vartoti kokius nors vitaminus, papildus, o gal kontroliuoti negalavimą padeda tinkama mityba.

„Norint išvengti galvos svaigimo visų pirma reikia vartoti pakankamai skysčių. Skysčių trūkumą išduoda tamsėjanti šlapimo spalva, mažesnis šlapimo kiekis. Sveiko žmogaus šlapimas turėtų būti šviesiai geltonos spalvos arba beveik bespalvis. Vitaminų nuo galvos svaigimo nėra, tačiau esant dideliam prakaitavimui ar kitam skysčių netekimui rekomenduoju elektrolitų tirpalus su kaliu, natriu ir magniu. Vestibulinei funkcijai pagerinti galima atlikti pratimus, kurių pagrindas yra sukimasis, pvz., lankyti šokius ir taip gerinti savo pusiausvyrą“, – patarė gydytoja.

Kada sunerimti?

Kada reikėtų sunerimti dėl galvos svaigimo ir kreiptis į gydytojus? „Į šį klausimą atsakysiu iš kito galo. Į šeimos gydytoją nebūtina kreiptis, jei galvos svaigimas vargina po karščių, pirties, karštos vonios, intensyvaus prakaitavimo, karščiavimo, o pakoregavus skysčių ir elektrolitų trūkumą – svaigimas visiškai išnyksta. Kitais atvejais – dažniausiai verta pasitikrinti“, – sakė M. Giriūnienė.

 

Subscribe
Informuoti apie
guest
1 Komentuoti
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Zina
Zina
2022 25 liepos 13:02

man galva svaigsta, kas dvi dienas, yra stuburo liga, kitu gretutiniu ligu, paklausiu s daktaro, ka vartoti nuo skausmo, tai b grupes vitaminas, neurorubinas, zinot daktarai gerbiamieji, mes patys jau žinom situos vaistus,, mintinai,, bet, dirbt, tai reikia, o, nedarbingumo nenorit duot, nes valstybes lesas mazinsim, skausmas nepraeis niekados…

Rekomenduojami video: