Gimtasis Rokiškis Sveikata D. Maželienė: „Menopauzė – periodas, turintis ir nemažai privalumų, leidžiančių tiesiog mėgautis...

D. Maželienė: „Menopauzė – periodas, turintis ir nemažai privalumų, leidžiančių tiesiog mėgautis gyvenimu“

Menopauzė – ko gero, labiausiai įvairiais mitais, baimėmis ir nuogąstavimais apipintas moters gyvenimo periodas, nes pats pavadinimas praneša apie pauzę ir tai suvokiama kaip savotiška pabaiga. Menopauzės periodu persitvarko ir pakinta hormonų veikla, mažėja moteriškų hormonų gamyba, o tai nulemia kitus šio brandaus gyvenimo periodo simptomus. Tačiau šis periodas turi ir nemažai privalumų, leidžiančių tiesiog mėgautis gyvenimu. Paprastai šio amžiaus moterys yra pasiekusios karjeros aukštumas, užauginusios vaikus, susikūrusios jaukius namus, daugiau ar mažiau išpildžiusios pagyvenusių tėvų norus ir lūkesčius. Atėjo laikas, kurį moteris gali skirti sau, savo pomėgiams, naujiems atradimams, veikloms ir tiesiog poilsiui. Išsamiau apie menopauzę pasakoja VšĮ Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centro akušerė ginekologė Dalia MAŽELIENĖ.

8426
2

Menopauzės etapai

Menopauzė – tai po 12 mėn. retrospektyviai nustatyta paskutinių mėnesinių data, kai nėra kitų patologinių arba fiziologinių amenorėjos (mėnesinių nebuvimas) priežasčių. Paprastai ji nustatoma 45–55 metų moterims, remiantis literatūra vidutiniškai 51,4 metų. Įtakos menopauzei  atsirasti turi kai kurie veiksniai, tokie kaip genetinis polinkis, reprodukcinė anamnezė, rūkymas. Tai didysis perversmas moters gyvenime, kai dėl hormonų – estrogenų ir progesterono – sumažėjusios gamybos gali pasireikšti įvairių simptomų, kurie sutrikdo moters gyvenimo kokybę.

  • Jei mėnesinės pasibaigia nuo 40 iki 45 metų, menopauzė vadinama ankstyva.
  • Jei mėnesinės išnyksta iki 40 metų, būklė siejama su priešlaikiniu kiaušidžių funkcijos išsekimu ir vadinama priešlaikiniu kiaušidžių nepakankamumu.
  • Kai menopauzė pasireiškia po chirurginio kiaušidžių pašalinimo arba jatrogeninio kiaušidžių funkcijos nuslopinimo, tokio kaip chemoterapija arba spindulinis gydymas, menopauzė vadinama indukuota.

Hormonų terapija

2022 m. spalio 26–29 d. vyko XVIII pasaulinis menopauzės kongresas Lisabonoje, Portugalijoje. Prof. Stevenas Goldsteinas atidarydamas šį kongresą džiaugėsi, kad dėmesys menopauzės problemoms ir racionali menopauzinė hormonų terapija (MHT) pastaraisiais metais pagaliau išgyvena tarsi renesansą – atsiranda vis daugiau priemonių, skirtų pagerinti šį laikotarpį. Kongreso metu buvo pristatyti nauji MHT preparatai, gydymo rekomendacijos. Ilgėjant gyvenimo trukmei, daugėja vyresnio amžiaus žmonių. Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) teigimu, moters gyvenimo trukmės vidurkis iki 2031 m. pasieks 85 metus. Taigi, moteris po menopauzės išgyvens beveik trečdalį savo gyvenimo, todėl svarbu pasirūpinti, kad menopauzė būtų dar vienas natūralus ir kokybiškas kiekvienos moters gyvenimo etapas.

Būdingiausių menopauzės ankstyvųjų simptomų grupės:

  • Vazomotoriniai simptomai (pvz.: karščio pylimas, prakaitavimas, ypač naktimis, širdies plakimai, galvos skausmai, svaigimai);
  • Psichologiniai simptomai (depresinė nuotaika, nerimas, padidėjęs dirglumas, nuotaikos svyravimai, nemiga arba mieguistumas, energijos stoka, sumažėjęs lytinis potraukis).

Karščio pylimus patiria apie 75 proc. pomenopauzinio amžiaus moterų. Tipiškai karščio pylimas jaučiamas kaip staigi karščio banga, prasidedanti viršutinėje krūtinės dalyje ir veide, greitai išplintanti po visa liemenį, karščio pylimai tęsiasi 2–4 min. Po to gali būti gausus prakaitavimas: prakaito pylimas, smarkus širdies plakimas, nerimas. Tam nemažai įtakos turi aštrus maistas, alkoholis.

Ankstyvieji vazomotoriniai simptomai vidutiniškai tęsiasi 7,4 metų. Amerikoje atliktas kohortinis tyrimas, kurio metu moterys stebėtos 13 metų, nustatyta, kad vidutinio sunkumo arba sunkūs karščio pylimai gali tęstis ir po menopauzės vidutiniškai 10,2 metų. Tarpiniams menopauzinio sindromo simptomams priklauso makšties sausumas, vulvos niežulys, skausmingi lytiniai santykiai. Tai įvyksta dėl pomenopauzės laikotarpiu sumažėjusios estrogenų koncentracijos, dėl ko vystosi jungiamojo audinio atrofija (sunykimas) ir kolageno sintezės sutrikimas – plonėja oda, makšties sienelės, silpnėja dubens raumenų tonusas, trinka audinių kraujotaka ir inervacija: kliniškai tai pasireiškia makšties gleivinės sausėjimu, ji tampa lengvai pažeidžiama, imli infekcijai.

Vėlyviesiems menopauzės sindromo simptomams priklauso: osteoporozė, širdies–kraujagyslių sistemos ligos, senatvinė silpnaprotystė. Tačiau pomenopauzinio sindromo simptomatiką reikia atskirti nuo skydliaukės funkcijos, neurologinių, kardiologinių sutrikimų, depresijos arba kitų psichikos būklių.

Savalaikė kontrolė

Menopauzės pradžioje moterims didelį nerimą kelia kūno ir savijautos pokyčiai. Moterys jaudinasi dėl nereguliarių mėnesinių, karščio bangų, miego sutrikimo, dirglumo. Šiuolaikinės moterys moteriškumą labiau sieja su savo vidine savijauta ir išore, kūno kontrole, jaunatviška išvaizda. Svarbu savalaikė simptomų kontrolė, nes galinčių padėti priemonių tikrai yra.

Menopauzinė hormonų terapija išlieka veiksmingiausiu vazomotorinių simptomų ir urogenitalinio sindromo gydymo metodu, apsaugančiu nuo kaulų masės praradimo ir kaulų lūžių. Tačiau sprendimas dėl MHT vartojimo priimamas individualiai, atsižvelgiant į asmeninį pasirinkimą, įvertinant potencialias rizikas ir privalumus, numatant atitinkamų ligų prevencijos ir gyvenimo kokybės tikslus.

Kai pakaitinė hormonų terapija yra netinkama arba moteris nenori jos, vazomotorinius simptomus galima slopinti nehormoninėmis priemonėmis – fitoestrogenais, t. y. iš augalų išgautos biologiškai aktyvios medžiagos. Ilgai vartojant, tai sumažina karščio bangas, prakaitavimą, miego sutrikimus, odos bei gleivinės sausumą, nuotaikų svyravimus.

Šiuo laikotarpiu ypač svarbus kompleksinis dėmesys savijautai, todėl naudinga rinktis vitaminų ir mikroelementų kompleksus. Menopauzės periodu nereikėtų pamiršti pasirūpinti ir priemonėmis, kurios skirtos makšties sausumui gydyti. Tam naudojami drėkinamieji geliai, žvakutės, lubrikantai, jeigu nepadeda skiriama vietinė estrogenų terapija, taikomas lazerinis gydymas, kuris gerina makšties kraujotaką, skatina kolageno-elastino sintezę, didina drėgmę ir elastingumą. Jis naudojamas ir šlapimo nelaikymui gydyti. Spręsti šias problemas gali padėti fizinis ir protinis aktyvumas, sveika mityba, aktyvus socialinis gyvenimas.

Visgi be galo svarbus dalykas yra pozityvus mąstymas. Taip mąstančios moterys jaučia mažiau menopauzės simptomų.

Gydytojos palinkėjimas moterims

Mielos moterys, skatinu Jus saugoti save, nebijoti kreiptis į specialistus atsiradus problemų bei rūpintis savimi taip, kad sau ir kitiems pasakyti galėtume šiuos žodžius, išgirstus mokslinėje konferencijoje „Moters grožis“:

Aš – be galo gera,

Fenomenaliai protinga,

Velniškai patraukli,

Dieviškai graži.

Ultramadingai skoninga,

Didžiausio darbingumo,

Neribotai atsakinga,

Išskirtinai padori,

Krištolinio sąžiningumo,

Beprecedenčio talentingumo,

Ne pagal amžių išsilavinusi

Pasakiškai dosni,

Neįtikėtinai perspektyvi,

Be atodairos mylinti,

Legendinės jėgos,

Nesuvokiamai optimistė,

Idealiai sudėtinga,

Kraštutinai inteligentiška,

Labai aktyvi,

Neapsakomai jautri,

Nenuginčijamai pozityvi

Ir fantastiškai kukli.

Užs. 171

Subscribe
Informuoti apie
guest
2 Komentarai
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Saulius
Saulius
2023 27 vasario 9:54

Būdama sveikatos komiteto pirmininke jos nuveiktų darbų nematyti, apie nuveiktus darbus rinkėjams neatsiskaitė. Dabar ir vėl reklama . O jau kokia protinga ir darbštį….

pilietis
pilietis
2023 25 vasario 18:55

Darbo partija nerimsta, matyt spaudžia šeimininkai