blank

Nuodingos medžiagos – degimo pasekmė

Retas rūkorius prieš prisidegdamas cigaretę susimąsto, kad į plaučius įtraukia daugybę skirtingų žmogaus sveikatai kenksmingų medžiagų. Jos išsiskiria tabakui degant aukštoje – maždaug 600 °C –temperatūroje. Tarp degimo metu išsiskiriančių medžiagų – dervos, anglies monoksidas, netoli šimto skirtingų kancerogenų ir keletas tūkstančių  chemikalų.

Degimo metu susidariusios medžiagos ne tik įkvepiamos į plaučius, bet jos pasklinda aplinkoje, todėl kenkia ne tik pačiam rūkančiajam, bet ir aplinkiniams. Kai kurių cigarečių dūmuose aptinkamų medžiagų poveikis organizmui juntamas vos tik įtraukus dūmą į plaučius, kitos kaupiasi organizme ir daro jam žalą per ilgesnį laiką.

Daugiausiai žalos daro dervos ir kancerogenai

Bene didžiausią pavojų organizmui kelia dervos ir vėžį sukeliančios medžiagos – kancerogenai. Cigaretės degimo metu išsiskiriančios dervos patekusios į organizmą nusėda ant dantų ir gerklės paviršiaus, plaučių sienelių. Dervos yra viena iš priežasčių, kodėl rūkorių dantys ir pirštų galiukai dažnai būna pageltę. Tačiau tai niekis, palyginus su žala, kurią dervos daro plaučiams žudydamos jų ląsteles.

Savo ruožtu kancerogenai gali pakeisti ląstelių genetinę informaciją ir paskatinti vėžinius procesus. Skaičiuojama, kad rūkantiems tikimybė susirgti plaučių vėžiu yra net iki 30 kartų didesnės nei šio žalingo įpročio neturintiems. Tačiau rūkantieji rizikuoja susirgti ne tik plaučių, bet ir daugelio kitų rūšių vėžiu – įskaitant gerklės, kepenų, inkstų, kasos, žarnyno ir kt.

Su cigarečių dūmais įkvepiama ir smalkių

Rūkant cigaretes į plaučius įkvepiama ir anglies monoksido. Ši medžiaga dar yra žinoma kaip „smalkės“, o dideli jos kiekiai žmogui yra mirtini. Rūkant cigaretes į organizmą patekęs anglies monoksidas iš kraujo hemoglobino išstumia deguonies molekules, todėl sutrinka organų aprūpinimas šiuo gyvybiškai svarbiu elementu.

Įprastai su hemoglobino baltymu susijungusių anglies monoksido molekulių koncentracija kraujyje neviršija 1,5 proc., tačiau dažnai rūkant šis rodiklis gali pasiekti net 10 proc. ir daugiau. Tai reikšmingai paveikia organizmo funkcionavimą – žmogui gali būti sunku užsiimti fizine ir protine veikla, skaudėti galvą, jį gali kankinti prasta savijauta. Nuolatinis deguonies trūkumas kai kuriems žmogaus organams gali padaryti ilgalaikę žalą.

Nikotinas sukelia priklausomybę, tačiau ne vėžį

Ypač daug mitų gaubia pagrindinę tabako veikliąją medžiagą – nikotiną. Būtent ji dažniausiai klaidingai įvardijama kaip pagrindinė su cigarečių rūkymu susijusių ligų priežastimi. Visgi pats nikotinas, kaip patvirtina tyrimai, nėra vėžį ar plaučių ligas sukelianti medžiaga. Neabejojama, kad nikotinas skatina norą rūkyti ir sukelia rūkymo priklausomybę. Taigi rūkoma dėl nikotino, tačiau kartu su juo gaunamas ir visas pluoštas tabako degimo metu susidarančių pavojingų medžiagų.

Visgi pastaraisiais metais vis daugiau dėmesio skiriama padėti žalingo įpročio atsikratyti, nors dauguma rūkančiųjų gerai supranta cigarečių žalą, visgi rūkančiųjų skaičius nemažėja. Dėl šios priežasties vis daugiau dėmesio skiriama nikotino gaminiams, kurie gali padėti mesti rūkyti arba sumažinti rūkymo žalą. Norintiems mesti rūkyti –  pakaitinės nikotino terapijos priemonės: nikotino purškalai, pastilės ar pleistrai. Taip pat, siekiant išvengti cigaretės degimo metu išskiriamų nuodingų medžiagų, rinkoje jau yra sukurta gaminių, kurie nikotiną išskiria be degimo: garinant skystį su nikotinu arba kaitinant tabaką, skirti tiems, kurie nenori mesti šio žalingo įpročio.

 

 

saukstasakute
Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: