blank
Uždarymo ceremonija buvo nufilmuota, laimėtojus paskelbė aktorius Rytis Saladžius ir Kultūros centro vadovė Vaiva Kirstukienė. Teatro archyvo nuotr.

Paskutinio festivalio pabaiga  buvo tik ekrane

Prisimenant praėjusius metus, festivalis pavasarį karantino staiga buvo nutrauktas neparodžius kelių spektaklių. Tačiau uždarame netikėtai pasibaigusio trisdešimt šeštojo profesionaliųjų teatrų festivalio „Vaidiname žemdirbiams“ žiuri posėdyje po ginčų vis tiek buvo paskelbti festivalio nugalėtojai. Komisijai pirmą kartą vadovavo verslininkas Leonardas Šablinskas. Geriausiu festivalio spektakliu suaugusiems tapo Valstybinio jaunimo teatro „Miego brolis“, režisuotas jauno režisieriaus, dvidešimt trejų metų Eimunto Nekrošiaus mokinio Adomo Juškos. Jo pavardė jau figūruoja prie tų jaunosios kartos režisierių, kurie kurs teatrą išrankiam žiūrovui. Jiems atiteko trijų tūkstančių eurų premija. Tiek pat kaip ir geriausiam spektakliui vaikams – Keistuolių teatro „Hop“, kurio režisierius –Aidas Giniotis.

Uždarymo ceremonija buvo nufilmuota, laimėtojus paskelbė aktorius Rytis Saladžius. Videomedžiaga festivalio organizatoriai pasidalijo su žiūrovais, premijos ir prizai jiems buvo išsiųsti.

Pirmą kartą teikta premija už spektaklio muziką atiteko Klaipėdos jaunimo teatro kūriniui  „Graži ir ta galinga“, kurį matė komisija, bet ne festivalio žiūrovai. Jis turėjo būti suvaidintas paskutinis.

Kiti neprilygsta Rokiškiui

Nors teatrų festivalių gerokai vėliau nei Rokiškio ėmė rastis ir aplinkiniuose miestuose, tačiau profesionalai pripažįsta – jie toli gražu netolygūs dešimtmečiais puoselėjamam Rokiškio festivaliui. Aktoriai iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių teatrų kartoja panašiai: „Mes laukiam, kada važiuosim į Rokiškį.“ O dėl tokio įvertinimo organizatoriai nesėdi sudėję rankų – ruošiantis visuomet vyksta užkulisinės, žiūrovams nematomos derybos tam, kad į mažą provincijos salę visgi tilptų pats naujausias, didelio mastelio grando spektaklis arba muzikinis spektaklis. Pastaruoju metu Rokiškyje muzikos ir teatro jungtis tampa vis dažnesnė, nors tokie projektai ir sunkiai talpinami.

Šiame kontekste svarbūs visi

Rokiškėnų, kurie „Vaidiname žemdirbiams“ kūrė nuo nulio, pavardžių sąrašas toks pat vertas dėmesio, kaip ir čia atvažiuojančių, čia buvusių, mūsų žiūrovo skonį formavusių geriausių aktorių, režisierių. Visos tos pavardės liks istorijai. A. a. Donato Banionio, Eimunto Nekrošiaus, Jono Korenkos, Vytauto Sketerio… Ir tų, kurie ant scenos, tų, kurie režisuoja, ir žmonių, kurie festivalį sukūrė. Žiūrovai ar žinovai turėtų priekaištų dėl ne visų pavardžių paminėjimo, tačiau jų sąrašas toks ilgas, kad puslapyje niekaip netilptų. Rokiškio kultūros centro vadovai  nuo festivalio pradžios nuolat akcentuoja, jog šiame kontekste svarbūs visi: nuo pat scenos darbininko ar rūbininko, nes tik bendromis pastangomis „suveriamas brangakmenis“.

Norėjo gyvo festivalio

Grįžtant į šiandieną Rokiškio kultūros centro direktorė Vaiva Kirstukienė sakė, kad beveik visas šių metų festivalio repertuaras buvo suformuotas pavasarį ir tikėtasi, kad renginys vyks balandžio mėnesį. Tačiau organizatoriai nenorėjo, kad festivalis vyktų per „Zoomą“. „Norisi gyvo santykio su žiūrovu“, – sakė V.Kirstukienė, todėl reprezentacinis renginys ir nukeltas į rudenį. Nuo rugsėjo 22 iki spalio 16 d. planuojama parodyti geriausius šiemet ir pernai sukurtus Lietuvos teatro suaugusiems ir vaikams pastatymus.

Kas bus šiemet?

Šiemet festivalyje žiūrovai matys šešiolikos teatrų septyniolika pastatymų. Festivalį rugsėjo 22 d.  atidarys Juozo Miltinio dramos teatras. Jie atveš teatrinį blefą „Volponė“ pagal Beno Jonsono pjesę, režisierius Aidas Giniotis. Vos paskelbus anonsus, anot V. Kirstukienės, paaiškėjo faktas, kad festivalyje nebus Anželikos Cholinos šokio teatro su premjera „Pikų dama“ dėl neplanuotų aplinkybių. „Tikimės, kad šį kūrinį teatras atveš į kitą festivalį, o vietoje to žiūrovai kviečiami į teatro „Menas“ spektaklį „Musių valdovas“, – sakė V. Kirstukienė.

Faktai

Rokiškio teatrinių tradicijų pradžia – prieš 120 metų. 1893 m. Panemunėlio apylinkės Naujikų kaime buvo suvaidintas pirmasis slaptas lietuviškas vaidinimas pagal Juozą Tumą-Vaižgantą ,,Nepadėjus nėr ko kasti“. 1959 m. Rokiškio teatras pirmasis Lietuvoje gavo Liaudies teatro vardą ir gyvuoja iki šių dienų. Šiemet jam – 60 metų. Rokiškyje daugiau nei du dešimtmečius sėkmingai vyksta tarptautinis teatrų festivalis ,,Interrampa“, Teatro dienos proga – „Nikodemų“ statulėlių įteikimo ceremonija.

Bet, nepaisant šių tradicijų, svarbiausias teatrinis renginys yra jau ketvirtą dešimtį skaičiuojantis Lietuvos profesionaliųjų teatrų festivalis „Vaidiname žemdirbiams“. Anot organizatorių, „jis kasmet suteikia Rokiškio bei Aukštaitijos regiono gyventojams unikalią galimybę nevykstant į didžiuosius Lietuvos miestus pamatyti geriausius Lietuvos profesionaliųjų teatrų pastatymus“. Tai – vienintelis teatrų festivalis Lietuvoje, be pertraukų gyvuojantis keturis dešimtmečius, išlaikęs prizų–premijų teikimo ir teatrų rėmimo tradicijas. Savo ilgaamžiškumu bei unikalumu jis tapo ir visos Lietuvos kultūrinio gyvenimo reiškiniu.

Priminsime, kad pirmasis profesionaliųjų teatrų festivalis „Vaidiname žemdirbiams“ įvyko 1985 m. kovo mėnesį tuometinio Rokiškio rajono vykdomojo komiteto pirmininko Vytauto Sketerio (1928 11 20–2005 02 04) iniciatyva.

„Iš pradžių festivalių dalyviai rodydavo spektaklius ne tik Rokiškio mieste, bet ir kaimuose. Nuo 1991 m., pasikeitus ekonominei situacijai, festivalis vyksta tik Rokiškio kultūros centre. Būta ir sunkmečių – žiūrovų neužpildytų ir šaltų salių, sumažėjusių galimybių teatrams atvykti, nepalankių politinių vėjų ir kt. Bet visa tai įveikė Lietuvos profesionaliųjų teatrų nuoširdus palaikymas, rėmėjų ištikimybė bei pačių organizatorių didžiulis entuziazmas. Nuo 2001 m. vėl galime džiaugtis gausiai į salę besirenkančiais žiūrovais“, – taip archyvuose rašoma apie festivalį.

Suskaičiuota, kad kasmet geriausius visų Lietuvos profesionaliųjų teatrų spektaklius, „reprezentuojančius teatrų kūrybinius ieškojimus“, pamato apie 8000 žiūrovų ne tik iš Rokiškio miesto ir rajono, bet ir iš Ignalinos, Kupiškio, Zarasų, Biržų, Ukmergės, Vilniaus, Kauno bei kt. Festivalyje kasmet dalyvauja iki 20 teatrų, kurie parodo daugiau nei 20 įvairaus spektro spektaklių (trečdalis iš jų – skirti vaikams ir jaunimui).

Tradiciškai festivalyje pasirodantys teatrai pretenduoja į prizus, vėliau – premijas: pagrindinis – už geriausią spektaklį, už geriausią spektaklį vaikams, už geriausius vyro ir moters vaidmenis, už antraplanį vaidmenį, nuo 1986 m. simpatiškiausiam (-iai) aktoriui (-ei), nuo 2003 m. – perspektyviausiam (-iai) aktoriui (-ei) bei kiti specialūs prizai (nuo 1990 m.). 1985–1993 m. buvo teikiami prizai geriausiam lėlės aktoriui.

1987 m. įsteigtas žiūrovų prizas. Tai – ne tik piniginė premija, bet ir rokiškėnų gaminama produkcija. Žiūrovų prizo labai geidžia visi teatrai. Beveik viskas, kas per uždarymus sunešama ant scenos, – mūsų mieste gaminama, o po apdovanojimų sukraunama į labiausiai mylimo teatro autobusą. Visas šias gėrybes teatrui lemia žiūrovų balsavimas.

Šiemet planuojamos tokios premijos:

GERIAUSIAS SPEKTAKLIS
3000 Eur
Steigėja – Rokiškio rajono savivaldybė

GERIAUSIAS SPEKTAKLIS VAIKAMS
3000 Eur
Steigėjas – AB „Rokiškio sūris“

GERIAUSIAS MOTERS VAIDMUO
800 Eur
Steigėja – Lietuvos kultūros taryba
Dovanos steigėja – juvelyrė Dalia Varnaitė

GERIAUSIAS VYRO VAIDMUO
800 Eur
Steigėja – Lietuvos kultūros taryba
Dovanos steigėja – menininkė Vaida Matiukaitė

GERIAUSIAS NEPAGRINDINIS VAIDMUO
800 Eur
Steigėja – Lietuvos kultūros taryba

GERIAUSIA SCENOGRAFIJA
600 Eur
Steigėja – Lietuvos kultūros taryba

GERIAUSIAS KOSTIUMŲ DAILINININKAS
600 Eur
Steigėja – Rokiškio rajono savivaldybė

ŽIŪROVŲ PRIZAS
400 Eur
Steigėja – Rokiškio rajono savivaldybė

SPECIALUSIS ŽIURI PRIZAS
500 Eur
Steigėja – Rokiškio rajono savivaldybė

JAUNŲJŲ ŽIŪROVŲ PRIZAS
400 Eur
Steigėja – Rokiškio rajono savivaldybė

Projektą iš dalies remia:

blank

blank
Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: