2023 m. sausis. Taip Rolandas atrodo šiuo metu. (kairėje). Asmeninio archyvo nuotr.

Pasirinko tai, kas tinka organizmui

Buvo metas, kada Rolandas Prunskus svėrė net 140 kg, nors jo ūgis 176 cm. Per dvejus metus jis „ištirpino“ šešias dešimtis kilogramų ir jaučiasi laimingas, nes svarstyklės rodo apie 80 kg. Norėdamas pasidalinti patirtimi, Rolandas užsuko į „Gimtojo…“ redakciją.

Žinoma, visų pirma knietėjo sužinoti, kokiu būdu pavyko sulieknėti. Galbūt griebėsi dar negirdėtų dietų, griežtai kontroliuoja, kada ir kiek valgyti arba kilogramus paliko sporto salėje? Pasirodo, jis gyvena be dietų, kalorijų neskaičiuoja, maisto nesirenka ir jo kiekio nemažina. Paprasčiausiai Rolandas įsiklausė į organizmo poreikius ir pasirinko vaikščiojimą. „Bandžiau svorį mesti važinėdamas dviračiu, bet tai netiko. Tiesiog vieniems tinka bėgimas, kitiems – važiavimas dviračiu, tretiems – vaikščiojimas pėstute. Tai priklauso nuo organizmo. Svarbu, kad nebūtų šalutinio poveikio. Čia jokios prievartos negali būti, nes kam gadintis sveikatą?“ – retoriškai klausė. Tiesa, važinėjimas dviračiu Rolandui nėra tabu. Ant jo sėda tuomet, kai prireikia kur nors nulėkti su reikalais.

Įprasto maršruto nekeičia

Kiekvieną dieną pėstute 43 metų Rolandas leidžiasi tuo pačiu maršrutu. Iš mikrorajono, kuriame gyvena, eidamas Respublikos gatve, pasiekia Nepriklausomybės aikštę ir suka dvaro link. Dvaro teritorijoje esančiu taku apeina net 15 kartų. Namo grįžta palei ežerą, Ąžuolų gatve. Eina pro Rokiškio kūno kultūros ir sporto centrą, pasiekia net vandenvietę. Per dieną į pasivaikščiojimus traukia du kartus: vieną ryte ir antrąkart – popiet. Vasarą, būdavo, išeidavo net keturis kartus.

Tas pats maršrutas nepabosta. Pabandė jį keisti ir eiti Rokiškio baseino link, bet, kaip sako, netiko organizmui. Beje, organizmas priprato prie pasivaikščiojimų laiko ir biologinis laikrodis „parodo“, kad metas į lauką. „Ryte, 8.20–8.30 val., organizmas mane judina, kad metas keliauti, ir tarp 14–15 val.“, – pastebėjimais dalinasi pašnekovas. Kiek kilometrų nueina per dieną, niekada nematavo, neturi ir žingsniamačio.

Nepasidavė pesimizmui

Per kiek laiko numetė nereikalingus kilogramus? Pasak Rolando, vaikščioti pradėjo  nuo 2021 m. sausio 1 d. Jokių pažadų sau nedavė ir niekam neįsipareigojo, tiesiog ėmėsi to, kas tinka organizmui. Svoris nyko po truputį. Pirmiausia Rolandas tai pajuto pagal drabužius, kurie pasidarė laisvesni. Kadangi svarstyklių namie neturi (sveriasi pas gydytojus), tiksliai negali pasakyti, kiek numesdavo per mėnesį. Visgi šiek tiek pasidarė neramu. Norėdamas sužinoti, ar organizmui nepakenkė, kreipėsi į gydytojus, su jais konsultavosi. Atlikę tyrimus, jie nuramino – viskas tvarkoje. Netgi kraujo spaudimas pamažu sunormalėjo.

Beje, prieš daugiau nei porą metų neįgalumą turintis Rolandas buvo pakliuvęs į autoįvykį, teko pagulėti ligoninėse. To gyvenimo etapo net nenori prisiminti. Tačiau išėjęs iš ligoninių neužsigulėjo, nepasidavė. Ir jau tuomet gydytojai jam sakydavę – mesk svorį. „Betgi svoris – tai ne kuprinė, kad paimtum ir paprastai numestum“, – šypsosi vyras ir tarsteli, jog giminėje yra apkūnių žmonių.

Suliesėjus teko keisti ir daugelį rūbų. Tačiau senuosius, didelių dydžių, išsaugojo. Ir ne todėl, kad ketintų vėl priaugti svorio, o todėl, kad į madą ateina laisvesni drabužiai. „Į siauresnį neįsisprausi, o laisvesnį apsirengsi“, – pastebi.

Nemalonūs žodžiai neišmuša iš vėžių

Toks sveikatos gerinimo būdas tinka Rolandui, tačiau įtinka ne visiems aplinkiniams, kasdien regintiems kažkur skubantį vyriškį. Anot Rolando, kartais iš jų susilaukia keistų klausimų bei replikų: „Ką čia vaizduoji? Ką tau tai duoda?“, „Ateina žmogus, neturintis, ką veikti“ arba pernelyg įkyraus domėjimosi, kodėl lyjant eina be skėčio. „Na, ką duoda pasivaikščiojimai, galima pamatyti pasižiūrėjus į mane. O eidamas nematau reikalo dar ir skėtį laikyti, – sako vyras. – Yra žmonių, kurie pasikrauna energija įkąsdami kitam ir nuo to kaifuoja.“

Jis supranta, jog gali būti įvairiausių žmonių, įvairiausių nuomonių, bet įžeidinėti nevalia, mat „pats nežinai, koks gali būti tavo likimas“. Rolandas sakosi nesąs piktas žmogus, tačiau išgirdęs nemalonių replikų kandžiai atsikerta.

Ką patartų kitiems?

„Jokiu būdu nesiimkite ko nors priverstinai, – įspėja vyras. – Atsirinkite, kas tinka. Pradėkite nuo mažesnių krūvių ir po truputį juos didinkite.“

Rolandas irgi pradėjo nuo mažesnių atstumų, vaikščiodavo aplinkui L. Šepkos parką ir jo takeliais. Pasak jo, susidarydavo bent 8 km. Pasivaikščiojimai nenuvargina, kadangi jam mieliau būti gamtoje, o ne sėdėti namuose: „Esu gamtos mylėtojas. Kaime gyvenau, žinau, kas yra kaimas.“

Rolando patirtis turėtų nuraminti tuos, kurie galvoja, jog numetus svorį visuomet lieka subliuškusi pilvo oda. „Galbūt taip nutinka tuomet, kai kūno masė sumažėja staiga? – svarsto. – Tokių dalykų matau televizijos laidose. Bet man taip nenutiko.“

Naudingų patarimų, palaikymo yra sulaukęs iš aplinkinių, kuriuos sutinka kelyje. „Mane pažįsta Krašto muziejaus darbuotojai. O mane pastebėjęs Rokiškio psichiatrijos ligoninės direktorius Algimantas Liausėdas (irgi vaikščiojimo entuziastas – aut. past.) davė patarimą: vaikščiodamas nelaikyk rankų kišenėse, nes kai alkūnė užlenkta, organizmas vargsta. Reikia mosuoti rankomis.“

Įprastu maršrutu Rolandas leidžiasi nepaisydamas prasto oro ar kaitrios saulės. Anksčiau jam kompaniją palaikydavo šunelis, vardu Pifas, dabar dažnai kartu žingsniuoja Marsas. „Kartais prisijungia draugai ar pažįstami, tada susidaro visa kompanija“, – optimistiškai užbaigia vaikščiojimo entuziastas.

Įvairūs faktai apie viršsvorį

  • Statistikos departamento duomenimis, 2021 m. daugiau kaip pusė Lietuvos gyventojų turėjo per didelį svorį: 38 proc. pasižymėjo antsvoriu (daugiausia vyrai), o 19 proc. diagnozuotas nutukimas (daugiausia moterys).
  • Higienos instituto stebėjimai rodo, kad Lietuvoje daugėja ir nutukusių vaikų. 2021–2022 mokslo metais antsvorio turėjo arba buvo nutukę 9 proc. ikimokyklinukų ir 21 proc. moksleivių.
  • 10 labiausiai nutukusių Europos šalių (2021 m. duomenys)
  1. Turkija 31,2 proc.
  2. Malta 28,9 proc.
  3. Jungtinė Karalystė 27,8 proc.
  4. Vengrija 26,4 proc.
  5. Lietuva 26,3 proc.
  6. Izraelis 26,1 proc.
  7. Čekija 26 proc.
  8. Andora 25,6 proc.
  9. Airija 25,3 proc.
  10. Bulgarija 25 proc.● Kas yra antsvoris ir nutukimas?

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) teigia, kad suaugusių sveikų asmenų KMI (kūno masės indeksas) yra nuo 18,5 iki 24,9.

Antsvoris: KMI didesnis arba lygus 25.

Nutukimas: KMI didesnis arba lygus 30.

Ypač didelio laipsnio nutukimas: KMI didesnis arba lygus 50.

MEGA nutukimas: KMI didesnis arba lygus 70.

Nusistatykite savo kūno masės indeksą KMI: 𝐾𝑀𝐼 = 𝑚𝑎𝑠ė (𝑘𝑔) ū𝑔𝑖𝑠(𝑚)2.

  • Nutukimą lemia gyvensena, aplinka ir paveldimumas.
  • Jei norite sėkmingai pakeisti valgymo įpročius, subalansuoti mitybą bei gauti medikamentinį gydymą, kreipkitės į gydytoją. Venkite pasyvaus gyvenimo būdo. Pradėkite nuo 10 min. fizinės veiklos bent porą dienų per savaitę ir kaskart darykite šiek tiek daugiau, o ilgainiui pereikite į sudėtingesnį lygį. Jei jaučiate diskomfortą sportuodami, galite pakeisti pasivaikščiojimu. Stiprėsite eidami ilgesnį atstumą ir dažniau, tiesiog pasirinkite sau tinkamą ėjimo tempą.
  • Nustatykite svorio metimo tikslą.

Tikslas turi būti realus. Pirmiausia pradėkite nuo tikslo sumažinti 5–10 proc. esamo svorio. Pvz., jei sveriate 100 kg, tai tikslas numesti 5–10 kg.

Projektą iš dalies remia:

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: