blank
Gido akimis į Rokiškio miestą bei rajoną apžvelgė Aurika Aurylė. Asmeninio archyvo nuotr.

Gimusi Vilkijoje, pasirinko Rokiškį

Aurika yra kilusi iš Vilkijos, Kauno rajono. Kauno technologijos universitete baigusi siuvimo inžineriją ir ištekėjusi, Aurika į Rokiškį atvyko 1995 m. Daug metų ji dirbo UAB „Lelija“ Rokiškio siuvimo įmonėje ir užėmė reikšmingas pareigas, tačiau 2019 m. nusprendė imtis kitos veiklos. Beje, A. Aurylė – Rokiškyje pirmoji moteris, kuri, po skyrybų atsisakiusi vyro pavardės, pasirinko sutrumpintą Aurylaitės variantą – Aurylė. Šis pasirinkimas – dėl noro išsaugoti savo tėčio pavardę. Nors ir nėra gimusi Rokiškyje, Aurika šiame mieste pritapo ir jį pamėgo. Ji sakė mėgstanti teatrą, skaitanti daug knygų. Ji žaidžia ir intelektualųjį žaidimą „Auksinis protas“. Be to, yra visuomeninės organizacijos „Tyzenhauzų paveldas“ narė, vadovauja šviečiamąja, istorine, kultūrine veikla užsiimančiai VšĮ „Savas Rokiškis“.

Ekskursijos maršrutas, skirtas Tyzenhauzams

Aurika sakė, kad kažkada vedė ekskursijas, tačiau tai buvę seniai, o dabar galinti tik pasidalinti idėjomis. Jos sudarytas maršrutas sekė Tyzenhauzų giminės istorijos vingiais – Rokiškio krašto muziejaus parkas, Nepriklausomybės aikštė, bažnyčia, Salų dvaras. Jis, kaip ir dar labai daug kas Rokiškio rajone, priklausė Tyzenhauzams.

Keturis kartus – Lietuvos kontūras

Taigi, pradėjome apie tai, kuo ypatingas Rokiškio miestas ir rajonas. Pirmiausia rajono forma žemėlapyje atkartoja Lietuvos kontūrą. Šį kontūrą atkartoja ir Šimtmečio aikštė – sėkmingai įgyvendinta visuomenininkų idėja – Lietuvos šimtmečio proga suformuotas Lietuvos kontūrą atitinkantis žemės sklypas. Aikštė turi dvigubą kontūrą. Vienas – natūralus, o kitas – suformuotas iš taškų, išsidėsčiusių pagal Lietuvos kontūrą žemėlapyje. 2018 m. vasario 16 d. sukurtas filmas, kuriame užfiksuota, kaip Rokiškio žmonės, nešdami degančius fakelus, atkartojo Lietuvos valstybės kontūrą. Yra minčių tokią idėją įgyvendinti dar kartą. Dar viena mintis – įrengti šioje aikštėje atitinkamą apšvietimą. Aurika mano, kad ir turistams, atvykusiems į Rokiškį, toks vaizdas padarytų didelį įspūdį. Tereikia surengti tokį renginį, kuriame Lietuvos kontūras šioje aikštėje gerai matytųsi ir jį galėtų stebėti miesto svečiai. Galbūt geriausiai vaizdas būtų matomas iš viršaus. Be to, ši aikštė – ketvirtasis Lietuvos valstybės ribas simbolizuojantis objektas Rokiškio rajone. Kiti – Rokiškio rajono Salų miestelio ir Apvalaso ežero kontūrai, kurie taip pat primena Lietuvą.

Langinės

Taip pat siūlyta turistus originaliau supažindinti su tuo, kad Rokiškis – tapytų langinių miestas. Turistai, mėgaudamiesi miesto vaizdais, galėtų ieškoti langinių, ant kurių pavaizduotas konkretus, iš anksto jiems žinomas objektas – kiškis, paukštis, koks nors simbolis, nes kiekviena langinė turi savo istoriją. Langinių plenerai vykdavo įvairiomis temomis. Tad Rokiškio langinės sukurtos skirtingu laiku, įkūnija tuo metu aktualius įvykius. Apie tai būtų galima papasakoti turistams. Susidomėjusiems langinėmis miesto svečiams galbūt būtų įdomu įsigyti ir suvenyrų, susijusių su langinėmis.

Nepamiršti baseino ir sėdėti ant redakcijos laiptų

Daugiau dėmesio reikėtų skirti ir Rokiškio baseinui, nes čia galima bet kuriuo metų laiku pasilepinti sūkurinėje vonioje, išbandyti suomišką, lietuvišką tradicinę, turkišką pirtis ir netgi infraraudonųjų spindulių sauną, nemokantiems plaukti suteikiama galimybė pasinaudoti instruktorių paslaugomis. Vaizdingos vietos Rokiškyje – prie ežero, prie Laukupės upelio, kur yra nedidelis parkelis. Nauja idėja – įveiklinti „Gimtojo Rokiškio“ redakcijos laiptus, kur būtų galima imti interviu, nusifotografuoti. Laiptus būtų galima dekoruoti grafičiais, išpiešti širdelėmis. Tokia vieta galėtų būti skirta vakarais pasisėdėti jaunimui. Nusistebėta, kad vakarais jaunimo susitikimų vieta yra tapusi Rokiškio didžioji „Maxima“, nors tai atrodo absurdiška. Vietoje tokių pasivaikščiojimų jaunuoliai galėtų ateiti pasėdėti ant redakcijos laiptų, tik klausimas, kokius juos padaryti, kad būtų patogūs. Tinkama data šios idėjos pristatymui – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena.

Dar nepastebėti ir jau atrasti lobiai

Rajone ypatingo dėmesio nusipelno Jūžintų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia. Ypač – jos požemiai, celės. Šioje bažnyčioje itin gera akustika. Neišnaudotos galimybės papasakoti miesto istoriją, pristatant senųjų pastatų istorijas. Senosios miesto kapinės taip pat slepia kažkada čia gyvenusių žmonių istorijas ir galėtų papasakoti daug įdomaus. Aurikos nuomone, šiuo metu populiarėjant vaikščiojimui, piligrimystei, neišnaudojamas Rokiškio Kalvarijų Kryžiaus kelias. Taip pat pašnekovė kviečia visus apsilankyti svetainėje www.savasrokiškis.lt ir susipažinti su jau sukurtais maršrutais – piligrimų, dvarų, Laisvės kovų ir Struvės. Jie yra skirti keliauti savarankiškai.

Jau įgyvendinama gera idėja „Rokituras“, kada net ir kraštiečiams sudaroma galimybė į savo kraštą pažvelgti kitaip ir netgi pelnyti prizus. Žemėlapyje ieškoma pažymėtų objektų arba objektai gali būti sužinomi, sprendžiant galvosūkius.

Kur rasti charizmatišką asmenybę?

Tad turizmo idėjos tikrai dar ne visos yra išnaudotos, miestą galima pristatyti dar įvairiau, nors ir dabar Rokiškis tikrai nėra nuobodus, tik reikia turėti trupučiuką fantazijos. Pasvarstėme, kad labiausiai turbūt Rokiškiui trūksta charizmatiško žmogaus, kuris būtų ne tik istorijos žinovas, oratorius, bet ir šiek tiek vadybininkas. Aurika kaip tokio žmogaus pavyzdį paminėjo Pasvalio krašto žiburį, Pasvalio rajono laikraščio „Darbas“ redaktorių, Joniškėlio krašto muziejaus vedėją, ekskursijų vadovą, visuomenininką Viktorą Stanislovaitį. Panašu, kad Rokiškis dar tokios ryškios asmenybės nesurado. Na, bet – o gal?.. Gaila, kad ir Rokiškio turizmo ir verslo informacijos centras jau kažkelintą kartą neranda vadovo…

Projektą iš dalies remia:

blank

Subscribe
Informuoti apie
guest
1 Komentuoti
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
ditė
ditė
2023 15 gegužės 10:07

labai optimistiškas ir perspektyvus požiūris.Gražu būtų ,kad šių minčių įgyvendinimui būtų skiriamas reikiamas dėmesys,nes dabar šimtmečio aikštęje pasimatymai tik” kertukojams gražuoliams”,o prie garsiųjų langinių,gal būtų įmanoma paskatinti čia gyvenančius gyventojus ,o gal net padaryti visuomeninę talką kad būtų tvarkinga aplinka

Rekomenduojami video: