blank
Alicija Matiukienė: „Premija teikiama nuo 2006-ųjų už reikšmingus poezijos, prozos, literatūros kritikos, vertimų, publicistikos, Juozo Keliuočio kūrybos nagrinėjimo ir kitus originalius, prasmingus kūrybinius darbus, tęsiančius Juozo Keliuočio diegtų kultūrinių vertybių ir tradicijų aktualizavimą bei sklaidą.“ Asmeninio archyvo nuotr.

Vienintelė

Knygos įžangoje A. Matiukienė rašo, kad „premija teikiama nuo 2006-ųjų už reikšmingus poezijos, prozos, literatūros kritikos, vertimų, publicistikos, Juozo Keliuočio kūrybos nagrinėjimo ir kitus originalius, prasmingus kūrybinius darbus, tęsiančius Juozo Keliuočio diegtų kultūrinių vertybių ir tradicijų aktualizavimą bei sklaidą“.

Tai vienintelė literatūrinė premija Rokiškio krašte per visą istoriją. „Premija gali būti skirta pavieniams asmenims, kūrėjams arba autorių kolektyvui. Pretendentus premijai gauti teikia visuomeninės organizacijos, leidyklos, pavieniai asmenys, Juozo ir Alfonso Keliuočių palikimo studijų centras. Sprendimo teisę turi premijos skyrimo komisija. Premija teikiama kiekvienais metais rugsėjo mėnesį, minint J. Keliuočio gimtadienį“, – sakė A. Matiukienė.

Laureatai

Per visą laikotarpį buvo įteikta penkiolika premijų, laureatais tapo kūrėjai ir visuomenininkai, kurių idėjos artimos J. Keliuočiui. Su jais visais ir jų nuopelnais bei idėjomis galima susipažinti šioje knygoje. Tai rašytojai Vanda Juknaitė, Vaidotas Daunys, Vytautas Girdzijauskas, Arvydas Juozaitis, fotomenininkai Rimantas Dichavičius, Albinas Kuliešis, filosofas Andrius Konickis, kraštotyrininkas Venantas Mačiekus, kultūros veikėja Dalia Poškienė, literatūrologas Vitas Areška, vertėja Diana Bučiūtė, režisieriai Gytis Padegimas, Jonas Buziliauskas, aktoriai Virginija Kochanskytė ir Ferdinandas Jakšys. Šis leidinys, anot direktorės, – tai pažintis su skirtingoms meno sritims atstovaujančių J. Keliuočio literatūrinės premijos laureatų biografijomis.

Dalinis finansavimas šiai knygai skirtas ne tik iš Rokiškio rajono savivaldybės, bet ir Rokiškio krašto garbės piliečio, JAV gyvenančio fotomenininko Jono Dovydėno. Jis taip pat yra įsteigęs ir Rokiškyje teikiamą Liudo Dovydėno vardo premiją. „Tačiau ta premija nėra Rokiškio. Pas mus vyksta tik jos įteikimas, tai Rašytojų sąjungos premija. Šiemet ji bus teikiama birželio pabaigoje“, – sakė A. Matiukienė.

Keliuočiukai     

Juozo ir Alfonso Keliuočių  palikimo studijų centras yra J. Keliuočio literatūrinės premijos steigėjas ir finansuotojas. „Per penkiolika metų šia nelengva premijos finansavimo našta su nevyriausybine organizacija pasidalinti niekas nepanoro. Centro žmonėms, kurių tėra 10, tai buvo ir yra iššūkis. Bet mes juk keliuočiukai, todėl ir šiemet vėl bus teikiama J. Keliuočio literatūrinė premija“, – sakė A. Matiukienė.

Viskas šiemet susiję su J. Keliuočiu

Be knygos, šiemet visi bibliotekos renginiai vienaip ar kitaip susiję su J. Keliuočiu. Kad ir dalis jo palikimo jau atkeliavo į biblioteką. Tai, ką šiandien matome Keliuočių palikimo studijų centre, – Juozo dukterėčių Rasos ir Aušros dovanos jubiliejaus proga.

„Žinote, mums patiems dar sunku patikėti, kad darbo stalas, prie kurio J. Keliuotis kūrė prieškario legendinę „Naująją Romuvą“, jau eksponuojamas Keliuočių palikimo studijų centre. O tie žavūs jo akiniai… Patefonas, ant kurio sukosi Keliuočio unikalios klasikinės muzikos kolekcijos vinilo plokštelės, tikrai pas mus užgrojo! Ir sukasi tos pačios plokštelės, kurios taip džiugindavo J. Keliuočio bičiulius, bendraminčius jo bute Vilniuje. Apie diskusijų vakarus, kurie vykdavo pas Keliuotį, liudija tų įvykių dalyvių prisiminimai. Keliuočio plokštelių kolekcija buvo unikali tuo, kad jas gaudavo iš užsienio. Įsivaizduokime, siuntos meno albumų ir plokštelių iš užsienio… sovietmečiu. Niujorko, Kelno, Prahos, Hamburgo įrašų studijose įrašyti muzikos kūriniai, iš Lozanos siunčiama meno žurnalų prenumerata į Vilnių, į Antakalnį – Keliuočiui“, – sakė A. Matiukienė.

Numatyta konferencija

Rudens pradžioje, rugsėjo 3-iąją, bibliotekoje vyks respublikinė konferencija, skirta J. Keliuočio 120-osioms gimimo metinėms. „Per Keliuotį mes turime jungtį su regiono žymiausiais kultūros, meno, veikėjais visose meno srityse. To negalime nematyti. Tai dar kartą įrodysime konferencijoje“, – jau anksčiau, prasidedant jubiliejiniams metams, „Gimtajam…“ sakė bibliotekos direktorė. Šiandien ji patikslino, kad tą pačią dieną bus teikiama ir J. Keliuočio vardo literatūros premija, kurios dydis – tūkstantis eurų.

Projektą iš dalies remia:

blank

„Patirk čia…“ – 10 000 EUR

blank
Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: