Asmeninio archyvo nuotr.

Romanai tėčio nedomina

Tas vyriausias viešosios bibliotekos skaitytojas – tai poetas, kraštotyrininkas ir vienas šviesiausių rajono žmonių Vladas Liolys. „Gimtasis…“ ne kartą yra publikavęs jo kraštotyros tekstus, jis – praeities įvykių metraštininkas ir tikras lobis istorija besidomintiems, norintiems iš pirmų lūpų išgirsti faktus ir  įdomiausias istorijas. Jo dukra – buvusi bibliotekininkė Elena Jankauskienė sako, kad tėtis dažniausia skaito kraštotyros knygas, eilėraštukus. „O štai romanų jam nepaduosi, romanai tėčio nedomina“, – šypsosi ponia Elena. Duktė iš bibliotekos jam šiandien parneša visas įdomiausias ir naujausias kraštotyros naujienas.

Tik kartais lašiukų akims paprašo

E. Jankauskienė prisimena, kad skaitymas anksčiau nebuvo pagrindinis tėčio užsiėmimas, nes gyvenant kaime ir be knygų buvo ką veikti. „Tačiau dabar, kai jokių pašalinių darbų nėra, žmogus gyvena sau. Jis skaito su akiniais, jei reikia ir su lupa. Viską mato, tik kartais lašiukų akims paprašo nupirkti“, – pasakoja E. Jankauskienė. Dešimtą, vienuoliktą vakaro ji kasdien mato tėtį su knyga rankoje prie stalo ar palinkusį ir kažką kruopščiai rašantį. Tada švelniai paragina – „gal jau eik miegot.“

Vladui Lioliui labai patinka Salomėja Nėris, Algimanto Čekuolio tekstai.

Vladas Liolys: “Aš viskuo domiuosi“

„Skaityti yra labai daug ko, aš viskuo domiuosi. Ypač žymių žmonių tekstais. Man įdomi ir politika, praeities išgyvenimai“, – pasakoja V. Liolys. Iš knygų jis dar ir ištraukas renka. Turi jų jau beveik dviejų šimtų puslapių aplanką, pavadintą „Žymių žmonių balsai“. Tai ištraukos iš Juozo Baltušio dienoraščio, monsinjoro Kazimiero Vasiliausko, Doloresos Kazragytės, Valdo Adamkaus, Monikos Mironaitės ir daugelio kitų jau išėjusių ir dar gyvų lietuvių legendų mintys. „Mano visi surinkti tekstai yra sudėlioti į atskirus aplankus, man viskas labai smalsu ir svarbu. Štai ir „Gimtojo Rokiškio“ dvidešimties metų ištraukas iš man įdomiausių straipsnių esu perdavęs Obelių laisvės kovų istorijos muziejui“, – sako V. Liolys.

Vladui Lioliui labai patinka Salomėja Nėris, Algimanto Čekuolio tekstai.

Biblioteka žino jo skonį knygoms

V. Liolys nepamiršta „prie progos“ padėkoti ir Rokiškio viešajai bibliotekai. Už tai, kad jau žino jo skonį, o dukra iš ten, kolegėms parinkus, atneša vertingiausių jam patinkančių knygų. „Dažnai būnu net pirmas jų skaitytojas“, – sako V. Liolys. Jis pastebi, kad sovietmečiu tekstai buvo labai persmelkti politikos, o dabar knygų vertė ir kokybė kitokia. Tiesa, šiandien pašnekovui didžiausią nerimą kelia nesantaika tarp mūsų tautiečių. Jis gali prasmingai vertinti tai, kas vyksta šiandien, nes jo šeima „išgyvenusi karų baisybes“, o pats visą gyvenimą renka kraštotyrą. „Turiu daugybę nuotraukų ir medžiagos iš to meto, prieš trisdešimt metų, ir man skaudu tai, kas šiandien vyksta“, – sako pašnekovas.

Patinka Baltušis

V. Lioliui labai patinka Salomėja Nėris, Algimanto Čekuolio tekstai. „Tokie gilūs. Jis mūsų žinių aruodas. O kai skaičiau Baltušio dienoraščius, tiek minčių kilo. Jis lyg buvo palankus sovietams, bet tuo pat metu gyvendamas, natūraliai iš arti matė, kas iš tikrųjų vyksta. Tada davė nurodymą jo dienoraščius skaityt po dvidešimties metų. Jis geriausias rašytojas. Labai laukimas ir mylimas“, – leidžiasi į apmąstymus ne vienos eilių knygelės autorius V. Liolys.

Snieguolė Galvelienė: „Skirkite daugiau laiko augimui ir tobulėjimui, atitrūkite nuo kasdienės rutinos ir panirkite į atradimų bei fantazijų pasaulį. Ir svarbiausia – nepaliaukite skaityti.

Išklausymas – būtinas

Snieguolė Galvelienė – J. Keliuočio viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja – sako, jog bibliotekininkės ne tik tiesioginį darbą dirba, bet kartu yra ir psichologės. Bando nuspėti, kokia knyga atėjusiam pasitarnaus kaip biblioterapija, ir išklauso norinčius išsikalbėti vienišus skaitytojus. „Išklausom ir asmenines problemas, ir mintis apie politiką, ir apie visiems nusibodusią pandemiją. Valdžią ir peikia ir, kartais, pagiria. Paskalų į biblioteką žmonės paprastai neneša, bet vyresniems tikrai svarbu išsisakyti, pasišnekėjimas netgi, sakyčiau, būtinas. Gal ir galima sakyti, kad vyresnių skaitytojų turime daugiau, nes jaunimas apskritai mažiau skaito. Nors vyresni irgi išmoko naudotis socialiniais tinklais, bet knyga vyresniems yra aukštumoje. Pasaulyje populiarėja biblioterapija – jei žmogui atitaikai knygą, gyventi jam tikrai pasidaro lengviau“, – sako Snieguolė.

Kaip atitaiko knygą? „Pagal skaitymo manierą, norus, poreikius. Jei prašo „kažko lengvo“, tuomet kartu keliaujam per lentynas ir tariamės. Labai dažnai skaitytojai pasikliauja mūsų žiniomis ir skoniu – sako „jūs žinot, parinksit“, – pasakoja pašnekovė.

Biblioteka stengiasi užsakyti nors po vieną egzempliorių naujų knygų, tačiau knygos šiandien tapo prabangos preke, todėl ne viskam užtenka lėšų.

Populiariausias žanras yra detektyvas

Ar pasikeitė skaitytojų poreikiai, skonis? Anot Snieguolės, atsirado labai daug norinčiųjų skaityti kelionių knygas, o pats populiariausias žanras yra detektyvas. „Juos skaito visi, bet, ko gero, daugiausia moterys“, – pastebi bibliotekininkė. Vieno populiariausio autoriaus ji neįvardytų, bet vis labiau mėgstami lietuvių autoriai.

Ką skaito pati Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja? „Aš irgi skaitau knygas apie žymius žmones, istorinius romanus. Skaitau tikrą romaną, ne meilės, ne labai lengvą. Tarkim, Pietų Tirolio miestelio istoriją romane arba „Baik cirkus“ apie Petrą Cvirką, kurio giminaitis Gasparas Aleksa rašo, kad rašytoją užsipuolė be reikalo.

Rokiškio populiariausiųjų dešimtukas

Tuo metu, kai Lietuva renka populiariausias metų knygas, Rokiškio viešoji biblioteka irgi pristato 2021-ųjų populiariausias ir skaitomiausias knygas Lankytojų skyriuje. Tų knygų teko laukti eilėje ne vieną mėnesį.

o    S. Montefiore „Čia ir dabar“;

o    K. Hannah „Keturi vėjai“;

o    K. Hannah „Tikrosios spalvos“;

o    K. Sabaliauskaitė „Petro imperatorė“, 2 d.;

o    L. Riley „Dingusi sesuo. Meropės istorija“;

o    L. Riley „Meilės laiškas“;

o    N. Paltinienė „Tu ateik į pasimatymą“;

o    G. Chapman „Penkios meilės kalbos“;

o    D. Owens „Ten, kur gieda vėžiai“;

o    V. Hislop „Vieną rugpjūčio vakarą“.

Populiariausi 2021 m. lietuvių autoriai – I. Buivydaitė, J. Herlyn, G. Viliūnė, K. Sabaliauskaitė. J. Baltušio „Vietoj dienoraščio“ tritomis taip pat buvo vienas skaitomiausių ir populiariausių lietuvių autorių kūrinių.

„Džiaugiamės ir dėkojame, jog pandemija, karantinas ir visi suvaržymai nesustabdė Jūsų, mieli skaitytojai, ir pernai jūs buvote aktyvūs bibliotekos virtualių ir gyvų renginių, parodų ir mokymų dalyviai. Kiekvienų naujųjų metų pradžioje duodame sau įvairiausių pažadų, įsipareigojimų, norų. Pasižadėkite sau daugiau skaityti. Linkime atrasti bibliotekos fonduose „savo“ knygų ir patirti skaitymo džiaugsmą. Skirkite daugiau laiko augimui ir tobulėjimui, atitrūkite nuo kasdienės rutinos ir panirkite į atradimų bei fantazijų pasaulį. Ir svarbiausia – nepaliaukite skaityti“, – sako S. Galvelienė.

Projektą iš dalies remia:

„Patirk čia…“ – 10 000 EUR

Subscribe
Informuoti apie
guest


0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: