blank

Suabejojo dėl vardo

„Tikras jos vardas Matlė Olkinaitė. Knygoje yra atspausdinta jos paso kortelės kopija, yra faksimilinė kopija – prašymas priimti į Vilniaus universitetą ir kiti dokumentai. Ta paso kortelė lietuvių ir žydų (idiš, jidiš) kalbomis ir ten aiškiai nurodyta Matlė“, – atkreipė dėmesį  Chaimas  Bargmanas. Todėl jam parūpo išsiaiškinti istorinę tiesą – kodėl šiandien ji pervadinta į  Matildą. Kaunietis svarstė, jog galbūt kažkam Matlė nepatiko, gal kažkas pagalvojo, kad nėra tokio vardo, ir pakeitė. Bet aš žinau, jog yra toks vardas, nes mano tėvo gimtajame miestelyje gyveno moteris vardu Matlė. Kitaip gal net nebūčiau atkreipęs dėmesio“, – svarstė pašnekovas.

Kaip jis susidomėjo Matilda Olkinaite? Ch. Bargmanas sako, jog į jo rankas pakliuvo du „Gimtojo Rokiškio“ straipsniai apie poetę ir tuomet jis pradėjo ieškoti „tos knygos“.

Pats Ch. Bargmanas yra buvęs Rokiškyje, mūsų laikraštis apie jį rašė, kuomet prieš daugiau nei dešimtmetį jis viešėjo čia kaip gidas, lydintis Pietų Afrikos žydų, kurių šaknys Obeliuose, atstovus. Ir jie, anot Ch. Bargmano, labai pasipiktino, kad Obelių muziejuje, pristatančiame Andriaus Dručkaus kolekciją, nerado nė vieno žodžio apie žydus, nors miestelyje tiek daug jų istoriją menančių vietų.

Žmonės taip ją vadino

Režisierė Neringa Danienė, kurios iniciatyva išleista knyga apie Matildą, spektaklio „Nutildytos mūzos“ režisierė, daugiausia besirūpinanti M. Olkinaitės atmintimi ir įamžinimu, sakė, jog  Olkinaitė Matilda vadinama todėl, kad ją žmonės Panemunėlyje taip vadino.

„Nieko čia neįprasto. Juk dokumentuose kartais būna Kastytis, o vadina Kostu, Selo Egidijumi Dragūnu irgi nepristatinėja, Žemaitė, Maironis, Šatrijos Ragana literatūroje vadinami ne savo tikraisiais vardais“, – sakė N. Danienė. Jos teigimu, kur tik Olkinaitė buvo spausdinama – ar tuometinėje „Žvaigždutėje“, ar kituose žurnaluose – o tokių buvo nemažai – visur ji buvo pristatoma Matildos vardu. Režisierė taip pat pastebėjusi ne kartą – žydiškiems vardams tai dažnai būdinga – gyvenime juos vadino kitaip. Be to, spektaklyje „Nutildytos mūzos“ yra paminėtas ir tikrasis jos vardas Matlė.

Projektą iš dalies remia:

blank

„Patirk čia…“ – 10 000 EUR

blueyellow1
Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments