blank

Buvo įvairių siūlymų

Priminsime, kad tokia tradicija gimė visai neseniai – artėjant Rokiškio, kaip kultūros sostinės, startui 2019-aisiais, taip pat Lietuvai švenčiant šimtmetį, Rokiškio kultūrininkai apsisprendė, jog būtina įamžinti žmones, formavusius Rokiškio kultūrinį veidą. Istorikai, architektai, bibliotekininkai, Kultūros centro atstovai sprendė, kokius žmones reikėtų įamžinti ir atrinko juos iš daugiau nei šimto pasiūlytų.

Nors Rokiškis, išsaugojęs ne vieną unikalią tradiciją, skaičiuoja dešimtis kultūrai įtaką dariusių  kraštotyrininkų, muzikų, teatralų, tautodailininkų ir kitų sričių atstovų, tačiau jie iki tol nebuvo įamžinti, o dažnai – per mažai žinomi. Menininkai pradžioje pateikė įvairių siūlymų – įamžinti svarbiausius žmones senamiestyje ant buvusio viešbučio sienos, lentelėmis pažymėti namus, net padaryti „holivudinę žvaigždžių alėją“ Nepriklausomybės aikštėje ar alėjoje einant į dvarą. Ginčai vyko ir dėl to, ar reikėtų įtraukti į sąrašą visuomenės veikėjus, politikus, buvusius premjerus.

Ne pavardžių skaičiuotė

Pirmiausia buvo kalbama apie žmones, kuriuos reikia minėti. Nors neapsispręsta – bus įamžinti dešimt, penkiasdešimt ar šimtas žmonių, siūlomų pavardžių iš pradžių buvo beveik šimtas. Tarp jų ir aktorė Monika Mironaitė, ir dievdirbys Lionginas Šepka, dailininkė Monika Bičiūnienė, Juozas ir Alfonsas Keliuočiai, teatralas Vytautas Vajega, vyskupas Juozas Tunaitis, poetė Matilda Olkinaitė, spaudos kolekcininkas Povilas Gasiūnas ir fotomenininkas Gintautas Dainys. Taip pat ilgametis Rokiškio miesto burmistras Julijonas Malevičius, poetas Paulius Širvys, žurnalistas Petras Milaknis, pirmasis muziejaus direktorius Petras Bliūdžius, dailininkas Justinas Vienožinskis, muzikas Kazimieras Jovaiša.

Istorikės Onutės Mackevičienės manymu, tai neturi būti vien pavardžių skaičiuotė, o tikri simboliai, formavę Rokiškio kultūros kelią. (Šiandien dalis aukščiau minėtų pavardžių jau įamžinta.) Taip pat menininkai siūlė ne „štampuoti“ vienodas lenteles, o kurti visiškai skirtingus meninius objektus, atspindinčius konkrečias asmenybes. Juos buvo kviečiami sukurti ir Rokiškio dailininkai, ir menus studijuojantys kraštiečiai, ir apskritai visi norintys prie projekto prisidėti iš Rokiškio kilę menininkai.

Projektą iš dalies remia:

blank

„Patirk čia…“ – 10 000 EUR

blank
Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments