Sunkioji atletika – kieto charakterio čempionų kalvė

Rokiškio sunkiosios atletikos klubo treniruočių salėje – krentančių štangų garsai. Sportininkai čia pluša negailėdami savęs. Tarp vyresniųjų, kiek santūresnių, girdėti ir vaikų balsai – šie atvirai džiaugiasi kiekviena teisingai atlikta užduotimi. Sunkioji atletika, kurios pirmąsias pamokas rokiškėnams davė iš Rusijos kilęs cirkininkas, mūsų krašte jau turi gilias tradicijas, kurias šiandien tęsia jaunimas.

999
0

Pirmosios pamokos – pravažiuojančio cirkininko

Sunkioji atletika, kaip sporto šaka, Rokiškio krašte buvo pradėta kultivuoti pokario metais, kai 1947–1948 m. į Rokiškio kultūros namus buvo atvežta pirmoji štanga. Susirinkę į mažą kambarėlį, suaugę vyrai ir moksleiviai mėgino kelti ją kaip kas sugebėjo, nes apie kėlimo techniką niekas nieko nežinojo. Kaip tai daryti, rokiškėnams šiek tiek paaiškino važinėjantis cirkininkas, kilęs iš Rusijos. Jis gyrėsi apie 1910 m. buvęs štangos kilnojimo viena ranka Europos čempionas.

Vėliau štanga atsirado ir Vytauto gatvėje buvusioje bažnytėlėje. Nors rimtų trenerių nebuvo, užsiėmimai darėsi vis rimtesni. Juose dalyvavo ir Bronius Svirskys, gimęs 1936 m. Rokiškyje. Jis pamėgtos sporto šakos neužmiršo ir armijoje. 1958 m. B. Svirskys grįžo iš tarnybos ir pradėjo burti sunkumų kilnojimo entuziastus. Vienas iš jo mokinių buvo Augustas Čepelis, gaudavęs metodinės literatūros, o nuo 1962 m. pradėjęs dirbti Rokiškio krašto sporto organizacijose.

(Iš kairės) Irmantės Vilimaitės mažieji kolegos kiek nedrąsiai žvelgia į fotoobjektyvą. Vis dėlto praėjus jauduliui… Nedas Beinoris, Urtė Beinorytė, Domas Pilibaitis ir Domantas Jasudis. J. Kačerausko nuotr.

Pavardės

Aktyvūs XX a. septintojo dešimtmečio sportininkai buvo Vidmantas Žinka, Antanas Baliūnas, Jonas Kralikas, Algirdas Masiulis. Aštuntojo dešimtmečio pradžioje šalies jaunių žaidynėse nugalėtojais tapo Rimantas Samuolis, Augutis Kriukelis, Rimantas Šinkūnas. Apie aštuntojo dešimtmečio vidurį pasižymėjo Eugenijus Spundzevičius, Jonas Kviliūnas, Alvydas ir Gintautas Čeponiai, Jonas Prascienius ir kiti.

Šiuos istorijos puslapiuose minimus faktus priminė su Rokiškio jaunimu dirbantis sunkiosios atletikos treneris Jonas Aleksiejus. Jo teigimu, laikas įneša savo pokyčių: keičiasi treniruočių metodika, priemonės rezultatui pasiekti. Rokiškyje pavyko išugdyti ne vieną jauną stipruolį, kuris savo pergalėmis garsino ir vis dar garsina mūsų kraštą Lietuvos čempionatuose ir tarptautiniuose turnyruose: tai Gytis Grikinas, Aidas Aleksiejus, Vaidas Visockis, Aivaras Žukauskas, Tomas ir Paulius Macijauskai, Svajūnas Aleksiejus.

Naujoji karta

Šiandien sunkioji atletika nėra toji sporto šaka, kuri populiarumu galėtų susigrumti su krepšiniu ar futbolu. Tačiau mūsų krašte gilias tradicijas turintis sportas nėra pamirštas, o į treniruotes ateina vis daugiau jaunimo. Treneris J. Aleksiejus sako, jog Rokiškyje sunkioji atletika sparčiai populiarėja– šios sporto šakos treniruotes Kūno kultūros ir sporto centro šaudyklos patalpose, kur įsteigta pagrindinė sunkiosios atletikos bazė, lanko apie 20 vaikų ir jaunuolių. Auga naujoji karta, kuriai pergalės, prizai – dar prieš akis, kaip ir sunkus darbas per treniruotes.

„Tęsiame tradicijas. Noro ir entuziazmo vaikams netrūksta nei treniruotėse, nei varžybose. Turime rėmėjų, svariai prisideda verslininkas Dalius Trumpa. Jo dėka galime sėkmingai dalyvauti ne tik Lietuvos čempionatuose, bet ir išvykti į užsienio turnyrus. Jaunųjų sportininkų tėvai teigiamai vertina šią sporto šaką ir treniruotis leidžia savo atžalas. Mokytojai, pastebėję perspektyvų jaunimą, rekomenduoja išbandyti sunkiosios atletikos treniruotes. Džiaugiuosi, kad vaikai pasirenka ne tik populiariausias sporto šakas, bet ir sunkiąją atletiką, sąlygos tam tikrai yra“, – pasakojo J. Aleksiejus.

Treniruotės nenueina veltui – tai liudija taurės, puošiančios sporto salę, ir laikraščių straipsnių apie pergales iškarpos, kuriomis nukabinėtos sienos. Jaunųjų sportininkų laukia nauji iššūkiai – Lietuvos čempionato sunkiosios atletikos finalai, kuriuose dalyvaus sunkiaatlečiai iki 15 metų. Šią savaitę Budapešte (Vengrija) rengiamos sunkiosios atletikos įvairaus amžiaus grupių tarptautinės varžybos. Čia savo meistriškumą demonstruos keturi Rokiškio jaunieji sunkiaatlečiai.

Puikiai jaučiasi merginos

Sunkiąja atletika domisi vis daugiau mergaičių ir merginų. Šiuo metu aktyviai treniruojasi keturios jaunosios atletės. Viena iš jų – Rokiškio komandos lyderė Irmantė Vilimaitė. Nors šią sporto šaką mergina kultivuoja vos dvejus metus, tačiau jau yra iškovojusi ne vieną aukštą apdovanojimą. I. Vilimaitė nedaugžodžiauja. „Sunkiojoje atletikoje atsiradau netikėtai. Sportavo mano pusbrolis, kartą jis pasikvietė mane pabandyti. Man ši sporto šaka labai patiko – „užsikabinau“ ir likau, o jis, deja, išėjo. Varžybų metu jaučiuosi labai gerai – kyla azartas, kovoji viena ir gali parodyti, ką sugebi. O kur dar kiti pliusai: graži figūra, gera savijauta, kelionės, o svarbiausia – laimėjimai… Tad drąsiai rekomenduoju sunkiąją atletiką išbandyti ne tik vaikinams, bet ir merginoms – ji „subalansuota“ ir vieniems, ir kitiems“, – šypsosi I. Vilimaitė.

Projektą iš dalies remia

Projekto rėmėjo logotipas.

Prie Dirdų

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie