Asmeninio ir redakcijos archyvo nuotr.

Apie tai, kaip karantinas paveikė skaitymo tendencijas, kokias knygas, temas renkasi mūsų bibliotekos skaitytojai, kokių skaitymo rekordų pasiekta, su „Gimtuoju…“ pasidalino Rokiškio Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos Skaitytojų skyriaus vedėja Snieguolė GALVELIENĖ.

Rekordas – 325 knygos, kasdien – po vieną

Kokias skaitymo tendencijas matote karantino metu?

Tamsiu, niūriu žiemos ir karantino laiku knygos buvo šviesus, naudingas, pozityvus laiko praleidimas. „Sielos namų vaistinė“ – taip senovės graikai išraižė virš Tebų bibliotekos durų. Bibliotekos yra ta vieta, kurioje žmonės gali „nepastebimai“ gydytis. Knygų skaitymas – visiems prieinama terapija, nes bibliotekose galima rasti dominančių knygų, tai nieko nekainuoja, o jų skaitymas žmogui gali padėti nemažai. Lankytojai džiaugėsi, kad bibliotekos nebuvo uždarytos kaip pirmojo karantino metu, galėjo ateiti pasiimti knygų ar žurnalų. Turime tokių lankytojų, kurie į biblioteką ateina kiekvieną savaitę.

Gal buvo daugiau skaitančiųjų, gal atsirado naujų skaitytojų?

Didelio padidėjimo nepastebėjome. Dauguma mūsų lankytojų yra pagyvenę, kurie saugodami savo sveikatą visą karantino laiką nedrįsta išeiti iš namų. Prašo, kad knygų jiems atneštų giminaičiai, socialiniai darbuotojai ar bibliotekininkės. Aišku, atsirado ir naujų skaitytojų, kurie iki karantino nesurasdavo laiko skaitymui.

Gal jaunimas pradėjo daugiau skaityti?

Jaunimas šiuo laikotarpiu skaitė nedaug. Dažniausiai jie renkasi pamokoms reikalingus kūrinius.

Kokios knygos, kokia literatūra buvo populiariausia? Ar atsirado skirtumų nuo nekarantininio laikotarpio?

Skaitomiausios 2020 metų knygos: Dž. Orvel „Gyvulių ūkis“, D. Jefferies „Safyrų prekeivio duktė“, F. Mclntosh „Arbatos sodai“, K. Sabaliauskaitės „Petro imperatorė“.

Populiariausi žanrai – detektyvai, meilės romanai. Žmonės negali laisvai keliauti, todėl labai populiarūs kelionių, įvairių pasaulio šalių aprašymai. Padaugėjo skaitančiųjų psichologines knygas. Karantininiu laikotarpiu daugiau norima šviesių, nesudėtingų knygų.

Gal yra TOP knygų, prie kurių rikiuojasi skaitytojų eilės?

TOP knygų visada yra. Amerikiečių rašytojo D. Owens romaną „Ten, kur gieda vėžiai“ nori perskaityti ir eilėje laukia 19 skaitytojų. l. Riley „Saulės sesuo. Elektros istorija“ laukia 12 skaitytojų. Eilėje teks laukti ir I. Buivydaitės „Mėnesiena ir tu“‚ S. Montefiore ,,Sodininkas iš Prancūzijos“, L. Riley ,,Drugelių kambarys“, K. Swan  „Pabėgimas į Graikiją“, E. Gunnis ,,Mergina iš laiško“ ir dar daugelio kitų.

O kaip lietuvių literatūra? Gal skaitytojai atrado ir mūsų šiuolaikinius autorius? Kurie iš jų atsiduria TOP viršūnėse?

Lietuvių autorių kūrinius skaito ne visi. Yra grupė, kuri skaito tik juos. Pagaliau sulaukėme K. Sabaliauskaitės knygos „Petro imperatorė“ antros dalies. Pirmoji dalis ilgą laiką buvo pačia skaitomiausia knyga. Populiarus Juozo Baltušio „Dienoraščių“ tritomis. Mėgstami Ginos Viliūnės, Linos Ever, Jolitos Herlyn, Irenos Buivydaitės, Alvydo Šlepiko kūriniai.

Kaip skaitytojai atsirenka knygas? Ar kreipiasi su sąrašais, ar prašo bibliotekininkių rekomendacijų?

– Dažniausias prašymas – duokit lengvą, įdomią knygą. Kai lankytojams neleidžiama patiems rinktis knygų, dažniausiai jie pasikliauna bibliotekininkių, draugų, pažįstamų ar reklamų nuomone. Yra dalis lankytojų, kurie seka gaunamas naujas knygas ir jas užsisakinėja vos tik jos pasiekia biblioteką. Yra lankytojų, kurie turi savo mėgstamus rašytojus, tam tikrų šalių rašytojus ir skaito tik juos.

Gal galite pasakyti, kiek knygų per metus perskaito patys aktyviausi skaitytojai? Gal yra rekordinis skaičius ir kam jis priklauso?

Rekordas priklauso vienai mūsų lankytojai, kuri per praėjusius metus perskaitė 325 knygas. Kiekvieną dieną po knygą. Toliau – 235 knygos. Pabandėme paskaičiuoti, kiek perskaito mūsų nuolatiniai lankytojai. Per metus jie perskaito nuo 100 iki 200 knygų. O tokių aistruolių yra ne viena dešimtis. Vyriausias bibliotekos lankytojas 93 metų.

Ar turite audioknygų? Jei taip, ar jos populiarios?

Turime ir audioknygų. Tai lietuvių klasikos įrašai. Aptarnaujame skaitytojus neregius. Jie skaito audioknygas, kitaip vadinamas garsinėmis. Jų mums atsiunčia Lietuvos aklųjų bibliotekos Panevėžio padalinys.

O kaip elektroninės knygos? Ar skaitytojai prašo nuorodų, rekomendacijų?

Elektroninės knygos nėra populiarios. Skaitantieji jų nusiperka ar kitais keliais gauna ir į skaitykles, planšetes ar kompiuterį atsisiunčia be bibliotekininkių pagalbos. Bibliotekininkės konsultuoja, moko, kaip pačiam užsisakyti, rezervuoti knygas, kaip naudotis elektroniniu katalogu, vykdyti paiešką. Juk ne visi žino, kas yra LIBIS – Lietuvos integrali bibliotekų informacinė sistema.

Šiais metais – jau 40-oji knyga

Aurika AURYLĖ

Rokiškio knygų klubo narė, tikra knygų mylėtoja

Esu knygų rijikė, man svarbiausia – įdomus siužeto vystymasis, ryškios emocijos. Karantinas suteikė daugiau laiko mano pomėgiui, skaitau tikrai daugiau nei anksčiau. Labiausiai mėgstu popierines knygas, alternatyvų kol kas neieškau. Namie turiu sukaupusi nemažą gerų knygų biblioteką, kurias skaitysiu, „kai bus laiko“, jomis dalinuosi su kitais. Vienu metu draugės net knygneše vadindavo. Dabar knygas perku labai  retai, tik tas, kurias skaitysiu antrą kartą, nebent išankstinius leidimus – tęsinius, kad knygą gaučiau, kai tik ją išleis, nes atsibosta laukti ir siužetas pasimiršta. Knygomis keičiuosi ir su draugėmis. Daug jų imu iš Rokiškio bibliotekos – smagu, kad čia visada galima gauti naujų, populiarių knygų. Atėjo laikas skaityti ir namie esančias, vakar pradėjau jau 40-ąją knygą šiais metais.

Karantino pradžioje rinkausi pasakojančias apie realius įvykius. Paskaitykite, kad ir Šlepiko „Mano vardas Marytė“, kaip vaikai iš karto po karo bando išgyventi žiemą. Dings noras skųstis, kad dabar blogai gyvename. Žmonės ištvėrė kur kas sunkesnius laikus.

Šiuo metu skaitau Jo Nesbo detektyvų seriją – visas knygas iš eilės, kad „atsekčiau“ visą Hario Hūlės „gyvenimą“ .

Esu Rokiškio knygų klubo narė – malonu padiskutuoti su skaitančiais žmonėmis, kurie renkasi kitokias knygas negu aš. Patiko mėnesio knyga Gloria Goldreich „Mano tėvas Šagalas“ – praskleistas menininko gyvenimo šydas, o šiuo metu labai eskaluojama „žydų tema“ atskleidžiama kiek kitu kampu. „Google “ ieškojau Šagalo šeimos ir paveikslų nuotraukų, biografijų, straipsnių.

Karantino metu „atradau“ kelis naujus, neskaitytus rašytojus. Atsargiai imu skaityti knygas, kurios tuo metu labai giriamos, populiarios, „ant bangos“, geriau palaukiu, kol nurims ažiotažas. Bet Delia Owens „Ten, kur gieda vėžiai“ labai patiko. Nuostabūs pelkės aprašymai – skonėjausi kiekvienu žodžiu. Puikiai papasakota istorija.

Bet patį didžiausią įspūdį padarė Leigh Bardugo „Šešetas varnų“ – nuotykinė, fantastinė, daug veiksmo, siužeto posūkių, subtilios jausmų užuomazgos. Skaitai apie „blogiukus“, „sergi“ už juos, lyg kino filmą žiūrėtum. (Pasiilgau kino teatrų ir jūros.) Galbūt ji daugiau skirta jaunimui, bet aš tokias mėgstu. Įdomi istorija, nekantrauju sulaukti tęsinio. Buvau susiradusi rusiškai, bet skaitant kompiuteriu labiau vargsta akys.

Lietuvių autorių knygas skaitau, bet retokai – kiekvieno po vieną. Pastaruoju metu vis dažniau pagalvoju, kad laikas imtis Kristinos Sabaliauskaitės kūrybos, juk tęsinių veikiausiai nebebus.

Internete stengiuosi praleisti kuo mažiau laiko, kad neužsikrėsčiau neigiamomis emocijomis. Jį naudoju bendravimui su draugais arba mokymuisi, tobulinimuisi. Nuo karantino pradžios išklausiau daug įdomių ir naudingų paskaitų skirtingomis temomis. Daugiausiai rusų kalba – ne tik žinios, bet ir kalbos lavinimas. Laiko serialams dar neatradau.

Man socializacijos netrūksta: dirbu, po darbo pasineriu į knygų pasaulį ir išlaisvinu fantaziją. Jei pasiilgstu sesės, draugės, paskambinu ir plepame kad ir pusantros valandos. Labai geras daiktas yra telefonas – rekomenduoju. Ar atkreipėte dėmesį, kad, uždraudus gyvus kontaktus, žmonės ir telefonu rečiau skambina, o juk taip bendrauti neuždrausta ir saugu.

Internete arba laikraštyje peržvelgiu straipsnius apie pažįstamus žmones, kultūrą ir pan. Stengiuosi kuo mažiau čia užsibūti, nes noriu girdėti ne neapykantos, o meilės kalbą. Linkiu visiems daugiau saulės, daugiau šviesos, meilės ir optimizmo. Aš tikiu, kad viskas bus gerai.

 Projektą iš dalies remia:

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: