blank

Artėjant rugsėjo 13-ajai, kai gyvenimas be galimybių paso gali smarkiai apkarsti, ypač sunerimo senjorai. Daug jų pasiskiepiję, tačiau nesugebantys atsisiųsti virtualaus galimybių paso, nes informacinės  technologijos (IT) jiems – vis dar iššūkis, kurio kai kurie net nebando įveikti. Todėl prie Registrų centrų, kur išduodamas popierinis galimybių pasas, driekiasi eilės.

Gyvenimas be IT probleminis ne tik dėl galimybių paso. Visos paslaugos, prekyba keliasi į internetą ir šis procesas ypač didelį pagreitį įgavo pandemijos metu. „Gimtojo…“ skaitytoja senjorė teigė, kad prasidėjus pandemijai jaučiasi tarsi „išmesta“ iš šiuolaikinio gyvenimo ir likusi realybėje, kuri daugumai nebeegzistuoja. Ji tai pavadino „senjorų genocidu“.

Bet yra ir kitas pasirinkimas – bandyti susidraugauti su IT. Nemažai senjorų tą sėkmingai išbandė ir džiaugiasi internetinės bankininkystės privalumais, aktyvūs feisbuke, naršo internete ir nesijaučia šiuolaikinio gyvenimo paribyje. Kaip populiarioje, senjorų skaitmeninį raštingumą skatinančioje reklamoje, kurios veidas – modernaus senjoro tipažą įkūnijantis Vytenis Pauliukaitis, demonstruojantis, kaip patogu ir paprasta su IT susipažinti bibliotekose.

blank

Galimybių – pilna, reikia tik noro

Ragelių kaimo (Jūžintų sen.) bendruomenė be seniūnaitės Laimos STAKĖNIENĖS – sunkiai įsivaizduojama. Jos pilna visur, į ją kreipiamasi dėl įvairių kasdienybės problemų, informacijos, nes dauguma kaimo gyventojų – vyresnio amžiaus. Tad iš rankų ji nepaleidžia išmaniojo telefono – bendrauja, fotografuoja, iš karto dalinasi vaizdais ir žiniomis. Aktyvi ji ir feisbuke.

Kaip sako L. Stakėnienė, gyvenimo be šiuolaikinių technologijų ji neįsivaizduoja. „Nei draugų susirasčiau, nei galėčiau tiek keliauti, nei žinočiau, kas rajone vyksta, nei dalinčiausi žiniomis“, – tikina pašnekovė.

L. Stakėnienės skaitmeninio raštingumo pradžiamokslis buvo mokymai Laibgalių (Jūžintų sen.) bibliotekoje. „Tai buvo pradžia, o visa kita parodė dukra Laura ir žentas Darius. Ir feisbuke profilį padėjo susikurti, ir apmokė naudotis, nuotraukomis dalintis, kompiuteriu dirbti. Turiu ir išmanųjį telefoną, ir nešiojamąjį kompiuterį“, – pasakoja aktyvi senjorė.

L. Stakėnienė sako, kad mažose bendruomenėse, tokiose kaip Rageliuose, visi vieni kitiems padeda, taip pat susigaudyti ir informacinėse technologijose. „Ne kur dirvonuose gyvenam, tarp žmonių esam, todėl visuomet galima kreiptis pagalbos į daugiau išmanančius, jaunesnius, kuriems IT – kasdienis įrankis. Ir Ragelių bibliotekoje turime du kompiuterius – reikia tik noro“, – įsitikinusi pašnekovė.

Antra vertus, L. Stakėnienės pastebėjimu, yra vyresnio amžiaus žmonių, kurie labai konservatyvūs, jų reakcija į IT – visiškas atmetimas. „Tokiems niekas nepadės, nes tai yra požiūrio reikalas. O galimybių išmokti – pilna, galų gale dauguma turi vaikų, anūkų, jie tikrai padėtų, jeigu tik būtų noro mokytis“, – sako Ragelių kaimo seniūnaitė.

Galimybių pasą ji atsisiuntė telefonu, todėl nesupranta besipiktinančiųjų. „Manau, kad garsiai rėkiančiųjų yra tik maža grupelė. Kadangi kelia didelį triukšmą, atrodo, jų daug ir jų yra visur“, – įsitikinusi L. Stakėnienė.

blank

Patogiau gyventi

Aktyvi Rokiškio „Carito“ savanorė senjorė Palmira PAROJIENĖ IT teikiamais patogumais naudojasi nuo seno ir savo gebėjimų nesureikšmina. „Stebuklų nemoku, tačiau naudojuosi ir kompiuteriu, ir išmaniuoju, ir turiu susikūrusi profilį feisbuke, tik aktyviai socialiniuose tinkluose nesireiškiu. Ko reikia mano kasdienybėje, to ir išmokstu. Karantino metu vyko „Carito“ nuotoliniai mokymai per „zoom“ platformą – išmokau, internetine bankininkyste naudojuosi, nes kur kas patogiau ir paprasčiau, kartais apsipirkinėju internetinėse parduotuvėse – irgi dėl patogumo“, – sako senjorė.

Skaitmeninio raštingumo pradžiamokslį P. Parojienė įgijo kursuose, žinių suteikė ir vaikai. „Vaikų gali paklausti, kas neaišku. Tiesa, dabar nebeprireikia, patys su vyru susirandam, atsisiunčiam programėles ir dėl galimybių paso nekilo jokių problemų – atsisiuntėm telefonu. Ir testo rezultatus e. sveikatos platformoje susiradom. Manau, kad viskas priklauso nuo noro“, – įsitikinusi pašnekovė.

P. Parojienė šiuolaikinio gyvenimo neįsivaizduoja be IT, jomis naudojantis kur kas paprasčiau tvarkyti visus reikalus. „Kad ir visus mokesčius sumokėti – niekur nereikia eiti, prisėdai prie kompiuterio ar iš išmaniojo telefono ir susitvarkei visas sąskaitas. Apsipirkinėti internete – taip pat patogu. Nereikia niekur važiuoti, pirkinys gali atkeliauti tiesiai į namus“, – IT teikiamus privalumus vardina senjorė.

P. Parojienė sako, kad IT be problemų naudojasi ir jos vyras Stasys, ir tarp pažįstamų – tokių ne vienas. „Nemanau, kad čia problema, net vyresnės už mane Rokiškio „Carito“ savanorės naudojasi kompiuteriais, išmaniaisiais, jungėsi ir prie nuotolinių mokymų. Kiek žinau, ir bibliotekose galima pasimokyti, todėl neturėtų kilti problemų. Aišku, sunku už visus spręsti, bet šiaip skatinčiau visus senjorus išdrįsti naudotis ir kompiuteriu, ir išmaniaisiais – daug problemų atkrenta, ypač pandemijos metu“, – pastebi P. Parojienė.

blank

Išmokti įmanoma, nors senjorams – sunkoka

Rokiškietis senjoras Zigmas KLIŠYS sako, kad IT šiek tiek naudojasi. „Namuose turiu kompiuterį. Skaitau naujienas, žinias, pasiskaitau apie sportą, peržvelgiu kriminalus, aktualijas apie pabėgėlius. Naujienų portaluose, google panaršau. Man tiek užtenka, nes nemėgstu sėdėti, kol galiu, stengiuosi kuo daugiau judėti“, – sako senjoras.

Z. Klišys prisipažįsta, kad internetine bankininkyste nesinaudoja, neturi ir išmaniojo telefono, todėl ir dėl galimybių paso kreipsis į šeimos gydytoją. „Eisiu išsirašyti vaistų, kartu paprašysiu, kad išspausdintų galimybių pasą“, – nemato problemos pašnekovas.

Į klausimą, ar sunku senjorams išmokti naudotis IT, Z. Klišys atsakė, kad tai sunkoka, tačiau labai norint – įmanoma. Aišku, taip kaip jaunimas, naudotis IT senjorai sunkiai beišmoktų. „Anūkė – tik paukši, tik paukši telefone, net galvos nepakeldama, net nepažiūrėdama į senelį“, – juokauja Z. Klišys ir priduria, kad Rokiškio bibliotekoje lankė kompiuterinio raštingumo kursus, bet gavo per mažai žinių, kad galėtų įvaldyti kompiuterį. „Man būtų geriau mokytis su anūke, galiu klaust kiek noriu, apie viską, kas neaišku“, – pastebi senjoras.

blank

Šiais laikais be technologijų? Sunku įsivaizduoti

Rokiškietis senjoras Julius SIRVYDIS naudotis IT išmoko pats. Paklaustas, ar tai sunkus uždavinys senjorams, pašnekovas teigė, kad priklauso nuo to, kada pradedi. „Jeigu pradedi domėti anksčiau – tuomet lengviau viską įvaldyti. Aš pats išmokau, aišku, ne iš karto, palaipsniui, o dabar naudojuosi viskuo, ko prireikia kasdienybėje. Internete ieškau įvairios informacijos ir atsakymų į rūpimus klausimus. Kaip su pašnekovu bendrauju – užduodu klausimą ir gaunu atsakymą. Aišku, naudojuosi elektronine bankininkyste, moku visus mokesčius, kartais apsipirkinėju internetinėse parduotuvėse, bet jose perku nekasdienes prekes“, – pasakoja pašnekovas.

J. Sirvydis sako, kad jam dėl galimybių paso nekilo jokių problemų, atsisiuntė išmaniuoju telefonu, kaip ir žaliąjį ES pasą.

J. Sirvydis su vaikais, anūkais dažnai bendrauja virtualiai. „Dabar susitarėme bendrauti angliškai, mokausi anglų kalbos. Kol kas nelabai pavyksta kalbėti, rašyti lengviau“, – prisipažįsta pašnekovas.

Senjoras išmaniuoju ir fotografuoja, filmuoja, dalijasi per messenger‘į vaizdais. „Nelabai įsivaizduoju gyvenimo be IT. Aišku, ne kiekvienas senjoras gali išmokti pats, tačiau padeda vaikai, anūkai, kuriems tai nekelia jokių problemų“, – įsitikinęs J. Sirvydis.

Projektą iš dalies remia:

blank

Subscribe
Informuoti apie
guest
1 Komentuoti
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Regina
Regina
2021 28 rugpjūčio 15:11

Labai paprasta. Tereikia nueiti į banką, sudaryti elektroninės bankininkystės sutartį, nueiti į biblioteką su prisijungimo duomenimis. Bibliotekininkė padės atsispausdinti galimybių pasą. Pati atsispausdinau, draugėms atspausdinau, kurios turi prisijungimą prie elektroninių valdžios vartų. Labai paprasta ir neatima daug laiko, kainuoja tik 6 centus. Šiuo metu galimybių pasas galioja 2 mėnesius. Po to vėl reiks stovėti ilgose eilėse, gaišti laiką. Todėl patariu skubėti į banką sudaryti sutartį, senjorams tai nieko nekainuoja.Sėkmės

Rekomenduojami video: