Šis spektaklis, kurio premjera vyko birželio mėnesį, yra Gruzijos ir Lietuvos teatro bendras projektas. Jį režisavo Turgai Velizadė (Gruzija) ir Neringa Danienė (Lietuva). Pavasarį T. Velizadė dirbo su Rokiškio liaudies teatro aktoriais. Apie spektaklį jis sakė: „Bet kuri sistema, ypač valstybinė, visuomet laužo žmogų. Dažniausiai mes prisitaikom – iš baimės arba dėl ramesnės, patogesnės būties. Bet kartais į mūsų gyvenimus tyčia arba netyčia įsiveržia žmonės, užduodantys klausimus. Kitokie žmonės. Ir jie mus keičia.“ Anot režisierių, spektaklyje „Didro. (Ne) laisvės istorija“ kalbama apie prigimtinę žmogaus teisę į laisvę, pasirinkimą, nuomonę ir anksčiau ar vėliau pribręstantį pasipriešinimą sistemai.

Pjesės autorius Nodaras Dumbadzė – keisto likimo gruzinų XX a. literatūros klasikas. Tėvas – sovietų sušaudytas kaip tautos priešas, motina kentė tremtį, o Nodaras vis tik tapo populiariu rašytoju, gvildenusiu nepatogias, gilias temas, netgi buvo apdovanotas Lenino premija. Jo žmona juokavo, kad cenzūra pati nesuprato, kaip tai galėjo įvykti…

Projektą remia Lietuvos kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba bei Gruzijos kultūros ir paminklų apsaugos ministerija, o teatro trupė pakviesta dalyvauti tarptautiniuose teatrų festivaliuose Turkijoje kovo 1–5 d., Gruzijoje – rudenį.

 

 

Prie Dirdų

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie