Apie moterį ir moteriškumą

Galbūt mažai kas žino, kad gegužės 28-oji – Tarptautinė moterų sveikatos gerinimo diena. Tai progai siūlome porą knygų apie moterį ir moteriškumą, meilę ir nemeilę sau, santuokos ir motinystės išbandymus bei buvimą su savimi vienatvėje.

Caitlin Moran  „Kaip būti moterimi“, 2016 m.

Pradėjusi nuo siaubingo 13-ojo gimtadienio („sveriu daugiau nei 80 kg, neturiu draugų, o berniukai, pamatę mane, apmėto akmenimis“), keliaudama per nerangią paauglystę, įsimylėjimus, šeimos sukūrimą ir motinystę, autorė atsako į daugybę klausimų, kurie kamavo ją ir kurie rūpi visoms moterims. Nes laikas būti moterimi yra palankus: moterų nebedegina ant laužų, jos turi balso teisę ir   kontraceptinių tablečių. Tačiau vis dar išlieka keli ramybės neduodantys klausimai, į kuriuos atsakymus galima rasti šioje knygoje.

Florence Falk „Viena pati: moteriškos vienumos menas“, 2016 m.

Knyga apie vienumą moters gyvenime. Nes tai yra svarbu, gyvenant ir tvirtoje sąjungoje, ir esant vienai. Būtina mokėti išmokti būti pačiai vienai, nes tik tada sugebėsi būti visiškai laisva, nebijosi visuomenės vienatvei primetamų stigmų, tau atsivers tikrosios gyvenimo galimybės. Ir nepasimesi skyrybų, savojo žmogaus netekties, santykių be meilės ir supratimo atveju. Pažindama save, turėsi pasitikėjimą savimi ir tikėjimą, kad gyvenimas su nesėkmėm nesibaigia, kad išlipus iš duobės, galima atsitiesti ir vėl pakilti, kurti naujus santykius ir džiaugtis gyvenimu.

Vaikams, su vaikais ir apie vaikus

Birželio 1-oji – pirmoji vasaros diena ir Tarptautinė vaikų gynimo diena – diena vaikams, su vaikais ir apie vaikus. Apie vaikystę, kuri visada yra nuostabi, nepriklausomai nuo laikmečio. Šia mintimi norisi paneigti stereotipinį vaizdą apie vaikystę senovėje – užguitą, apkrautą darbais ir su skurdžiom pramogom. Tereikia paklausti senelių, ar jų vaikystė buvo smagi, ir jie atsakys – žinoma! Ir dar pasiūlys išjungti elektrą ir įsitikinti, kas bus gudresnis ir išradingesnis? Tereikia perskaityti keletą knygų apie mūsų senolių vaikystę ir pamatyti, kad joje netrūko linksmų akimirkų, išdaigų ir pamokančių istorijų, labai aktualių mūsų šiandienos gyvenimui.

Šios savaitės knygose – apie mūsų senolių ir mūsų vaikystės salą: kaip nuoširdžiai džiaugtis, šokinėti per balas, priimti likimo smūgius ir šalia esančius kitokius žmones.

Edmondo de Amicis „Širdis“

Knyga, išleista 1886 m., yra viena pirmųjų vaikų knygų Italijoje. Tai vis dar leidžiama sudėtinga ir kartu nuotaikinga mokyklinė istorija, parašyta mokinio dienoraščio forma. Pagrindinės kūrinio temos – kilnūs, didvyriški poelgiai, taurus žmonių bendravimas. Mažajam dienoraščio rašytojui nuolat tenka bendrauti su vaikais ir suaugusiais, pagal kurių gyvenimą ir darbus jis svarsto, kaip teisingai reikėtų pasielgti įvairiose gyvenimo situacijose. Knygoje ryškus savo šalies aukštinimas, stiprybės ir vienybės siekis. Knyga moko pažinti savo miestą, jo gatves, gyventojus, mylėti juos ir  užstoti tuos, kurie skriaudžiami, įžeidinėjami.

Knyga iš mano paauglystės, mokanti bendravimo meno. Tuometinis autoriaus požiūris į susidariusią padėtį išliko aktualus ir mūsų dienomis.

Alan Marshall „Aš moku šokinėti per balas“

Australų rašytojo pirmą kartą 1955 m. išleistoje autobiografinėje apysakoje – atvira, nesumeluoto nuoširdumo, tikrų jausmų ir gyvenimo išbandymų kupina vaikystės istorija. Autorius jautriai, bet kartu labai atvirai vaizduoja kitokio nei dauguma berniuko pasaulį. Apie skaudžius dalykus pasakoja paprastai ir atvirai, be patoso, be baimės užgauti ar įžeisti. Rašytojas nemanipuliuoja skaitytojo jausmais, neprašo atgailos ir užuojautos, priešingai – knygoje daug šviesos, nuotykių sveiko humoro. Knygos herojus įrodo sau ir skaitytojui, kad ramentai nėra kliūtis džiaugtis gyvenimu. Vienintelė kliūtis, trukdanti judėti, – perdėtas suaugusiųjų gailestis ir baimė suvokti kitokį. Kertiniu knygos filosofijos akmeniu tapę žodžiai („Jei nori būti šio to vertas, reikia išmokti priimti smūgius“) teigia, kad reikia išdrįsti pasilenkti ties mūsų kelyje esančiais akmenimis  ir surasti jėgų juos pakelti.

Ši knyga, kurią teko skaityti kelis kartus, kiekvieną kartą paliesdavo mano jautriausias širdies stygas. Ji tikrai nepaliks abejingo nė vieno, kviesdama patikėti, kad kiekvienam žmogui nėra neįveikiamų sunkumų ir neperžengiamų ribų.

Karl Ove Knausgård „Vaikystės sala“, 2020 m.

Vienas garsiausių šiuolaikinių norvegų rašytojų šešių autobiografinių romanų ciklo „Mano kova“  trečiojoje dalyje aprašo savo vaikystę saloje. Autorius dokumentuoja ir tyrinėja kartu gyvenančių vaikų ir suaugusiųjų gyvenimus, supindamas intymias, šokiruojančias kasdienio gyvenimo detales su pamatiniais klausimais apie atmintį ir tapatybę, meilę ir žmonių santykius, meną ir mirtį.

Verta prisiminti ir palyginti savo vaikystę su knygos autoriaus, taip pat perskaityti ir kitas dvi į lietuvių kalbą išverstas jo knygas „Mirtis šeimoje“ ir „Mylintis žmogus“.

Vaikams – apie tėvų vaikystę ir eilėraščiai šiam nuostabiam gyvenimo tarpsniui

Rebeka Una „Aš esu Tomas, seklys“, 2016 m.

Knygoje aprašomi seklio Tomo nuotykiai kaime 1986 m. vasarą. Knyga įtinkins, kad vaikai labai linksmai gyveno ir tada, kai neturėjo nei kompiuterių, nei išmaniųjų telefonų, o kramtomoji guma ir bananai buvo didžiausia retenybė. Taip pat sužinosite, kaip atrodo kietas kisielius, kas yra gazuoto vandens automatas, kaip kvepia stori flomasteriai ir ką daryti, kad laidant strėles būtų išvengta kraujo… O gal vėliau ir patys panorėsite tapti sekliais ir užrašyti savo nuotykius?

Valentinas Vainilaitis „Vaikystės sodais“, 2018 m.

Vaikų poeto ir dailininko V. Vainilaičio poezijos knyga mažiesiems skaitytojams. Joje rasite daug nuotaikingų eilėraščių, trumpų eiliuotų pasakėlių. Knyga sužavės iliustracijomis, kurių autorius yra pats poetas. Jam, dirbusiam dailės mokytoju, puikiai pažįstama vaikų psichologija, todėl jo kūryba

(ir eilėraščiai, ir iliustracijos), ugdanti vaiko kūrybinę saviraišką, labai artima vidiniam vaiko pasauliui. Poezija – puiki priemonė per kelis eilėraščio posmus atsidurti vaikystėje.

Parengė J. Keliuočio viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Daiva Vilkickienė.

 

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie