Prie Dirdų

Golda Vainberg-Tatz gimė Lietuvoje, mokėsi M. K. Čiurlionio mokykloje, vėliau emigravo į Izraelį, mokėsi Tel Avivo Muzikos akademijoje, Manhatan ir Juilliard muzikos akademijose.

Pianistė koncertavo daugelyje pasaulio šalių, yra dalyvavusi Zalcburgo Mozarteum, Šanchajaus internacionaliniame, Ispanijos Puigcerda, Sankt-Peterburgo Rūmų, Vilniaus festivaliuose.

Golda Vainberg-Tatz yra daugelio tarptautinių konkursų laureatė (Maurice Clairmont Izraelyje, pasaulinio pianistų konkurso Cincinatyje, Paryžiuje ir daugelio kitų).

„Tai – tik nedidelė jos laimėjimų ir pasiekimų dalelė. Mane itin sujaudino solistės noras aplankyti Rokiškį, Kamajus, aplankyti senelio (taip Golda iki šiol vadina šviesaus atminimo kunigą Antaną Gobį) kapą, o taip pat Rokiškio bažnyčią ir savo mamytės atminimui atlikti garsiąją F. Šuberto „Ave Maria“, – teigia su pianiste bendradarbiaujanti solistė Judita Leitaitė.

Anot J. Leitaitės, Goldos Vainberg-Tatz gyvenimo istorija ypatinga. „Perskaičiau keletą straipsnių apie jos mamos, giminaičių likimą, apie skaudžius gyvenimo, likimo vingius. Bebaimis kunigas A. Gobis išgelbsti mažą mergaitę Juditą Zakšteinaitę (būsimą Goldos mamą), duoda jai kitą vardą – mergaitė tampa Terese Mašyte, ją priglaudžia, užaugina, išmokslina ir pastebėjęs, kad mergaitė turi gražų balsą, leidžia mokytis muzikos (vėliau Judita tapo dainininke, daug metų dirbo Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje). Kai Judita pareiškė norinti tapti katalike, kunigas jai nepritarė: „Per daug sunaikinta jūsų žmonių. Jūs privalote prikelti savo tautą“, – teigia J. Leitaitė.

Goldos prašymu ji pati ne kartą lankėsi Rokiškyje, ne kartą koncertavo ir visada nueidavo pasimelsti ir padėti gėlių ant kunigo A. Gobio kapo.

„Dažnai pagalvodavau: „O jei gyvenimas būtų pakrypęs kitaip…“ Kunigo pasiaukojimo dėka mes turime nuostabią, mylinčią, kupiną dėkingumo, gerumo, nepamirštančią savo istorijos pasaulinio lygio muzikantę, pianistę Goldą Vainberg-Tatz. Ji man pasakojo, kad savo vaikystę kartu su broliu Zalmanu leisdavo žaisdama zakristijoje, šventoriuje, o per Kalėdas visa Vainbergų šeima sugužėdavo pas kunigą. Kunigas taip pat aplankydavo savo globotinius, ypač per Peisach – žydų Velykas. Lankydamasi JAV, mačiausi su Golda, kuri išliko be galo paprasta, dėmesinga, puikiai kalbanti lietuviškai, visada atrandanti laiko ir dalyvaujanti lietuvių bendruomenės renginiuose. Niekada nepasakytum, kad ši trapi, nepaprastai graži, išlaikyta moteris yra viena ne tik geriausių atlikėjų, bet ir pedagogių. Ji – profesorė, dažnai kviečiama į pianistų konkursus, vertinimo komisijas, yra daugelio garsių organizacijų garbės narė. Jos noras aplankyti Rokiškį, prisiminti vaikystę, padovanoti klausytojams koncertą kelia pasigėrėjimą ir didžiulį dėkingumą“, – rašo J. Leitaitė.

Rugpjūčio 13 d., sekmadienį, garsioji pianistė šv. Mišių metų atliks F. Šuberto „Ave Maria“, dainuojant J. Leitaitei, o 15 val. rokiškėnai kviečiami į Krašto muziejų. Išgirsite programą, kurią Golda Vainberg-Tatz prieš mėnesį su didžiuliu pasisekimu atliko Niujorko prestižinėje Steinway koncertų salėje. Skambės J. S. Bach-Busoni, L. van Bethoveno, M. Ravelio, F.Šopeno, C.Debussy kūriniai fortepijonui.

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie