Gimtasis Rokiškis Langas Rudens pradžiai – nemokama modernaus meno dozė

Rudens pradžiai – nemokama modernaus meno dozė

Gero režisieriaus spektaklis privačiame bute, „Mis Lietuva“ – „Gnome“, šiuolaikinis cirkas Kultūros centre. Tai tik kelios detalės iš modernaus meno festivalio „Startas“ anonsų. Festivalis Rokiškyje, įvairiose vietose, vyks rugsėjo 7–9 d. Laukia netikėtumai. Tarkim, vienas perspektyvaus režisieriaus Gildo Aleksos (jis yra laimėjęs „Vaidiname žemdirbiams“ prizą) spektaklis vyks privačiame bute ir į jį galės patekti tik penkiolika pirmų užsiregistravusių žiūrovų...

445
0

Fotografija apie tai, kas prieš jus

Anot organizatorės Birutės Bagdonienės, programa labai įvairi, ją pristato ne vieną apdovanojimą pelnę, ne vieną parodą surengę fotografai, tapytojai, šokio, modernaus cirko kūrėjai, performansų meistrai iš Nyderlandų, Meksikos, Lietuvos, Jungtinės Karalystės, Švedijos bei kitų pasaulio šalių…

Fotografijos parodą „Closed Buttons“ atvaža Kars Tuinder iš Nyderlandų. Ji bus eksponuojama Kultūros centro aikštėje. Iki šiol jo darbai buvo eksponuojami įvairiuose festivaliuose bei galerijose visame pasaulyje. „Closed Buttons“ paroda buvo pristatyta Londone (Jungtinė Karalystė).

„Dauguma žmonių užmerkia akis prieš įvairias pasaulio problemas. Šioje parodoje aš naudoju sagas kaip užsklandą sukuriant žmones, kurie tiesiog nemato, kas yra prieš juos. Taip atkreipiu dėmesį į įvairius politinius ir socialinius įvykius pasaulyje. Galbūt ši paroda atvers ir jūsų akis“, – teigia K. Tuinder.

Tapyba ir šokis

Tapybos parodą „Prisilietimai“ Kultūros centre (II a. fojė) pristatys Židrija Janušaitė. „Bet kurioje erdvėje įvyksta prisilietimai. Ir kažkas atsitinka. Tarsi perdavimas. Kaip į vandenį nukritęs lašas sukelia raibulius. Erdvės ir laiko prisilietimai pabudina, išjudina, duoda impulsą naujai kelionei į save, į tą belaikę erdvę, kurioje susitinki su kitais. Kur pastovus kitimas, pastovus judesys ir žinojimas. Čia vienatvė neuždaro. Vienatvių prisilietimai atsitinka tam, kad patirtum, kad išbūtum, kad galėtum atsiverti, suvokti ir atiduoti“, – teigia parodos autorė.

Šokio spektaklį  „The Art of  Conelist“ atveža „What is Written Dance Company“. Jį matysite kultūros centro aikštėje. Jungtinėje Karalystėje žinoma šokio trupė įkurta 2014 m. meno vadovų ir choreografų Jean Pierre Nyamangunda ir Viviana Rocha. Trupės darbuose atsispindi šokio dinamiškumas ir unikalumas maišant įvarius atliekamojo meno stilius, tokius kaip: šiuolaikinis šokis, hiphopas bei kovos menai. Taip sukuriamas „neapdorotas sprogstamasis mišinys“, kuris yra labai energingas, greitas ir pagrįstas originaliais poapokaliptiniais ritmais.

Performansai ir šiuolaikinis cirkas

Performansą „Tvenkit“ matysime ir Kultūros centre, ir bare „Gnomas“. Jį atveš Karolina Latvytė-Bibiano, Veronika Tarasevičiūtė ir Adrian Carlo Bibiano (LT/MEX). Performanso metu pagrindinis veiksmas vystosi aplink laiko tėkmę. Sakydami, kad egzistuoja tik dabartis – klystame, to nepakanka. Tai neleidžia daryti išvadų apie tam tikrą laiko tarpą, santykį tarp tų laiko taškų ir tai, kaip praeitis paveikia dabartį.

Žiūrovų laukia ir šiuolaikinio cirko nemokamas pasirodymas Kultūros centre. „Mano pasirodymai pagrįsti impulsais, kuriuos gaunu iš aplinkos ir žiūrovų. Nors mano darbai – gana abstraktūs, juose, dirbdamas su įvairiomis emocinėmis ir psichologinėmis būsenomis, aš išbandau kūno galimybes, kaskart jas pastumdamas vis toliau užbrėžtų ribų. Fizinis pasirengimas yra kaip raktas ir įrankis kuriant įtampą ir pasirodymo kryptis“, –  teigia Švedijoje gyvenantis graikas Alexis Aktrovatakis.

Šokio spektaklio „Šachas Prūsijai. Luizė Mėmelyje“ ištrauką atveš šokio teatras „Padi Dapi Fish“ ir jį rodys  Krašto muziejuje. Spektaklyje pasakojama apie karalienės Luizės ir Prūsijos karališkojo dvaro gyvenimą Mėmelyje 1807 m., bėgant nuo Napoleono kariuomenės. „Pasirodymo dalyviu tapęs žiūrovas, girdėdamas ištraukas iš karalienės ir dvariškių laiškų bei dienoraščių, tampa jos aplinkos liudytoju… Luizės mėgta violončelės muzika ir lakoniškas šokėjų judesys sukuria beveik magišką patirtį“, – teigia kūrėjai.

Otelas – Vilties gatvėje

Spektaklis „Otelas“ bus rodomas Vilties gatvės 30-ojo namo viename iš butų (rež. Gildas Aleksa). Spektaklio išskirtinumas – jo vieta. Ši V. Šekspyro „Otelo“ interpretacija nagrinėja posovietinio palikimo ir žmogaus tragiškumo santykį, todėl spektaklis rodomas ne teatro scenoje, o kaskart vis kitame daugiabučio bute. Klasikinė tragedija prasideda pagrindiniams veikėjams išvykus kažkur toli nuo gimtojo miesto, toli nuo savo tėvynės ir nuo valdžios… Bute įsikūrusios dvi jaunos poros – Otelas su Dezdemona ir Jagas su Emilija – mėgina sugyventi, tačiau viena pora pradeda gadinti kitos gyvenimą ir viskas išvirsta į karštligišką sapną. Žiūrovai stebi spektaklio veiksmą, kuris vyksta visame bute.

 Į šį spektaklį teks registruotis, nes vietų skaičius – ribotas, jis – tik 15-ai asmenų.

„Mis Lietuva“ – „Gnome“

Dar vienas šokio spektaklis „Mis Lietuva“ bus šokamas bare „Gnomas“. Spektaklis kviečia jus palaikyti „Mis Lietuvos“, „Mis Pasaulio“ konkursų etapų („Tradiciniai šokiai“, „Grožis su tikslu“, „Interviu“, „Talentų šou“ ir „Bikini konkursas“) dalyvę. Iš pirmo žvilgsnio ji yra idealistinė mergina, besididžiuojanti, jog yra lietuvė. Bet ar jos autentiškumas nėra populiariosios kultūros produktas? O gal ji yra ten tam, kad sulauktų dėmesio, skatintų ir sukeltų „tinkamas“, užprogramuotas emocijas?

Šiuolaikinio cirko „Sofa Project“ pasirodymas žiūrovų lauks ir Nepriklausomybės aikštėje. Marija Baranauskaitė pristato šiuolaikinio cirko pasirodymą „Sofos projektas“. Lietuvos muzikos ir teatro akademiją baigusi ir šokėjos-aktorės specialybę įgijusi Marija cirko paslapčių mokėsi tarptautinėje Philippo Gaulier klounados mokykloje Prancūzijoje. Naujausias cirko projektas, anot autorės, skirtas dar neišbandytai publikai – sofoms.

Taip pat Nepriklausomybės aikštėje  matysite performansą „Vienatvės. Atsivėrimai“. Pagrindinis jo autorės Ž. Janušaitės kūrybos tikslas – parodyti, kaip svarbu nuolat skubančiam šiuolaikiniam žmogui sustoti ir susitikti pačiam su savimi. Turbūt labiausiai šis menininkės siekis atsiskleidžia jos kuriamuose, laike ištęstuose, minimalistinės estetikos performansuose, kurių metu erdvėje skleidžiasi itin jautri, meditatyvi būsena. Kalbėti apie menininkės performansus, apibūdinti jų esmę nėra paprasta: norint pajausti kuriamo įvykio nuotaiką, reikia į ją pasinerti, patirti savo buvimu.

sostinė

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie