Dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“ Rokiškyje

Lapkričio 13-17 dienomis, Rokiškio kultūros centre, Mažojoje salėje.

„Nepatogus kinas“ – nuo 2007 m. kasmet vykstantis tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis. Tai yra nekomercinis renginys, siekiantis kurti erdvę žmogaus teisių, politikos, socialinės atsakomybės, tvarumo temoms, supažindinti visuomenę su pasaulinėmis aktualijomis, skatinti būti sąmoningiems ir kritiškiems. Festivalio metu dvylikoje Lietuvos miestų pristatoma turtinga dokumentinių filmų programa, rengiami susitikimai su kino kūrėjais, organizuojamos diskusijos su filmų herojais, žmogaus teisių aktyvistais ir ekspertais. Jau ketvirtus metus šio festivalio filmai atkeliauja į Rokiškio kultūros centrą.

Šių metų festivalio tema – Sienos. Kasdien mes sąmoningai ar netyčia statome sienas ir skirstome žmones, dalykus, gyvūnus į MES arba JIE. Tokia siena kartais būna labai subtili ir nematoma, o kartais – tvirta ar net fizinė. Kur baigiasi MES ir prasideda JIE? Tai – nuolat judanti ir iš naujo permąstoma riba.

Kiekvienas iš mūsų dėl vienokių ar kitokių priežasčių atsidūrėme ar atsidursime „JIE“ pusėje. Vakar buvome „per jauni“, galbūt po dešimties metų jau būsime „per seni“, gal dėl fizinių bruožų, neįprasto akcento, galbūt dėl to, ką mylime, ar net dėl paprasčiausio apsirengimo stiliaus. Nepatogus kinas kviečia susimąstyti  ar patys kasdien nestatome sienų tarp „MES“ ir „JIE“?

Festivalio programa Rokiškyje:

Lapkričio 13 diena, 18 valanda „Naktinė greitoji“. Meksika, JAV

Šiais metais Konkursinės programos žiuri „Naktinė greitoji“ nominavo specialaus paminėjimo filmu. 9 mln. gyventojų ir tik 45 valstybinės greitosios pagalbos mašinos – tokia Meksikos sostinės realybė. Šią spragą užpildė privačios greitosios. Jos naktimis lenktyniauja dėl iškvietimo, mėgina išvengti kyšių reikalaujančių policininkų ir gelbėja gyvybes. Skamba kaip įtempto siužeto vaidybinis filmas, bet visa tai – tikra.

Lapkričio 14 diena, 18 valanda „Labas, robote“. Vokietija

Vienas lankomiausių Nepatogaus kino filmų „Labas, robote“- ar dirbtinis intelektas gali atstoti artimiausius žmones: nuobodžiaujančiai senutei – smalsaus anūkėlio draugiją, intymaus bendravimo pasiilgusiam vyrui – meilužę ar gyvenimo partnerę? Kol filmo veikėjai ir jų humanoidai draugai pratinasi vieni prie kitų, fone skamba daugybė klausimų – ką gausime ir ką prarasime į savo gyvenimus įsileidę dirbtinį intelektą?

Lapkričio 15 diena, 18 valanda „Paskutinis piemuo“. Olandija

Idiliškas vaizdas: Stijnas, vienas iš paskutinių senųjų piemenavimo tradicijų besilaikančių olandų, lėtai gena avių bandą saulėje mirgančia pieva. Tačiau ši pastoralinė romantika tėra kinematografinė iliuzija: kiekvieną mielą dieną Stijnas su šeima turi kovoti už išlikimą.

Lapkričio 16 diena, 18 valanda „Normalumas“. Italija, Švedija

Šis filmas – kelionė po lyčių stereotipus ir normalumo sampratas. Mergaitei veriami pirmieji auskarai. Tėvas lydi savo sūnų į jaunųjų motociklininkų lenktynes. Paauglės tirpsta dėl socialinių tinklų dievaičio. Vaikinai žaidžia kompiuterinius žaidimus. Filme kalba tik vaizdai, tačiau jų poveikis toks stiprus, kad imi savęs klausti: tai kas gi yra normalu?

Lapkričio 17 diena, 18 valanda „Lenkai vs. Lenkai“. Lenkija

Pastaraisiais metais vis sparčiau gilėja skaldantis Lenkiją politinis ideologinis konfliktas. Dramatiška situacijos eiga šiame dokumentiniame filme yra sekama skirtingose barikadų pusėse esančių moterų akimis. Marta ir Tita – patriotės, bet abi patriotizmą suvokia skirtingai, nors abi didžiuojasi savo šalimi, jos istorija ir linki jai vien gero. Marta vadovauja sukarintai organizacijai, skleidžia krikščioniškas vertybes, palaiko valdančiąją konservatyvią partiją ir norėtų, kad Lenkija išstotų iš Europos Sąjungos. Tuo tarpu Tita nekenčia ginklų, yra liberalių pažiūrų aktyvistė, kovoja už demokratijos išsaugojimą ir džiaugiasi gyvenanti Europos Sąjungoje. Ar įmanoma įveikti gilėjantį įtrūkį lenkų visuomenėje?

Kiek kainuoja bilietas į nepatogų kiną? Paliekame tai nuspręsti Jums patiems. Kino seansai nemokami, priimama savanoriška auka. Remdami festivalį, Jūs prisidedate prie to, kad „Nepatogaus kino“ durys ir toliau liktų atviros visiems.

 

Prie Dirdų

1
Rašyti komentarą

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Renata Recent comment authors
  Subscribe  
Naujausius Seniausius Įvertinimą
Informuoti apie
Renata
Renata

Kinas patogus. Salė nepatogi. Tai gal ne.