Ne pirmus metus Rokiškio Juozo Keliuočio viešoji biblioteka dalyvauja Lietuvos bibliotekų projekte „Vasara su knyga“. Ir šiais metais kviečiame priimti skaitymo iššūkį: nuo birželio 1 iki rugpjūčio 31 d. siūlome perskaityti penkias knygas tam tikromis temomis:

1. knygą, kurios autorius yra iš Šiaurės šalių;
2. knygą, kurios pavadinime yra skaičius;
3. knygą apie gamtą;
4. knygą apie draugystę;
5. eiliuotą knygą.

Pasiryžusieji dalyvauti iššūkyje ir jį įveikusieji burtų keliu bus apdovanoti vertingais prizais ir dovanomis. Daugiau informacijos bibliotekoje arba www.skaitymoissukis.lt.
Skaitymo iššūkį pradėkime nuo knygų, kurių autoriai yra iš Šiaurės šalių (jų vėliavose yra Šiaurės kryžius): Danijos, Islandijos, Norvegijos, Suomijos ir Švedijos.
Šią savaitę siūlome susipažinti su keletu Islandijos, kuri birželio 17 d. mini Nepriklausomybės dieną, rašytojų knygų. Šalies, kuri 1991 m. vasario 11 d. pirmoji pripažino Lietuvos Nepriklausomybę.

 

Bergsson Gudbergur „Gulbė“, 2001 m.

Tai kūrinys, leidžiantis maksimaliai susipažinti su paslaptingomis ir kerinčiomis Islandijos gamtos subtilybėmis, pajusti ir  pažvelgti į supančią aplinką paauglės mergaitės ir savo akimis. Knygos autorius taip perteikia tekstą, kad skaitytojas neišvengiamai tampa įvykių ir erdvių dalimi – stebėtoju ar net veikėju, jaučiančiu po kojomis žliugsinčią kemsynę, žygiuojančiu žvyrduobe ar  stebinčiu kalnų ežerą.
Tiesa, ši knyga – ne tik unikalios gamtos aprašymas, paraleliai su veiksmu einantis  per visą romaną, tačiau tai pasakojimas apie devynerių metų mergaitę, kuri vasarai išsiunčiama iš miesto į kaimą už bausmę, kad vagiliavo parduotuvėse. Naujoje aplinkoje, įspūdingos Islandijos gamtos fone, pabunda netikėti, paslaptingi jausmai.
Tai – romanas, kurio pagrindinė mintis kiekvienam skaitytojui yra individuali.
Ir pavadinimo samprata dvejopa: gulbė todėl, kad mergaitė, vasarai baigiantis, slapčia kopiant nuo kalno, pamato iš kalnų ežero išnyrant sniego baltumo paukštį, ar tai yra ženklas, rodantis mergaitei  kelią į šviesesnį pasaulį?..
Suraskime atsakymą knygoje ir savyje.

 

Einar Mar Gudmundsson „Visatos angelai“, 1996 m.

Už šį romaną autorius apdovanotas Šiaurės kraštų tarybos premija ir tapo populiariausiu Islandijos rašytoju. Tai dramatiška, laužanti realybę, atskleidžianti žmogaus pasąmonės gelmes ir kartu labai šviesi knyga, kupina subtilaus juodojo humoro.
Tai sukrečiantis psichikos ligonio iki galo išpildytas pasakojimas apie savo gyvenimą nuo tragiško klyksmu persmelkto gimimo iki išlaisvinančios mirties.
Nelengvai skaitoma, bet gili knyga.

 

Thor Vilhjálmsson „Pilkųjų samanų švytėjimas“, 2005 m.

Vienas įspūdingiausių moderniosios islandų literatūros kūrinių. Romanas vadinamas mistine poema, kuriai būdingas daugiabalsis tekstas, kuriame susipina kriminalinio romano ir meilės istorijos elementai, pasaulinio literatūros paveldo ir poetiškų islandų sagų atbalsiai. Siužeto pagrindu pasirinkta mįslinga Islandijoje garsiai nuskambėjusi byla, kurią tiria teisėjas – poetas. Siužetas įrėmintas išsamiais, didingais unikalios Islandijos gamtos aprašymais, ironišku, bet sklidinu meilės žvilgsniu į islandus.
Graži, neįprasta, poetiška knyga, kurią verta perskaityti.

 

Svava Jakobsdottir „Gunlodos saga“, 1998 m.

Ši knyga – daugelio Šiaurės šalių mitų modifi kacija, moters kelias ir poezija… Autorė šiuo kūriniu siekia išlaisvinti moterį nuo aplinkinio pasaulio prievartos. Pagrindinė knygos herojė nenešioja laikrodžio, nes reikia gyventi savo vidiniu laiku, į kurį įsiklausius galima atstatyti savąją darną. JI laisva nuo bet kokių įstatymų –  paklūsta tik sau pačiai ir joje glūdinčiai deivei. Sekdama dukterimi, išsilaisvina ir motina: iki tol sėkminga verslininkė, gyvenusi pagal vyrišką modelį, atranda savo, kaip moters, būtį.
Knyga skirta moterims ir poetams. Poetai tegul patys galvoja dėl ko, o moterims ji padės įžvelgti savyje deivę ir nebūti „įskilusiu dubeniu netikrame laike“.

 

Olafur Gunnarsson „Kirvis ir žemė“,  2005 m.

XVI a. Islandiją, nualintą karų ir skurstančią dėl nesiliaujančių rietenų, slegia duoklės Vokietijos,  Danijos ir Norvegijos valstybių karaliams. Į atšiaurią salą, skleisdami naują religiją – protestantizmą, negailestingai skverbiasi kitataučiai, kurių tikrasis siekis tėra pasipelnyti iš Islandijos lobių – sieros ir žuvies. Į kovą už savo šalies ateitį pakyla katalikų vyskupas ir jo sūnūs, nežinantys, kas laukia Islandijos ir jos gyventojų.
O kas laukia, sužinoti galime mes, perskaitę šią knygą.

 

Savaitės skaitiniai mažiesiems:

Kristin Steinsdóttir „Angelas Vakarų rajone“, 2006 m.

Nemažai premijų laimėjusios knygos struktūra – originali ir neįprasta vaikiškai knygai. Joje pasakojama istorija, kurioje ištirpsta riba tarp vaizduotės ir tikrovės. Suaugusieji ir vaikai tą patį knygos tekstą perskaitys savaip. Suaugęs skaitytojas atskirs tikrovę nuo vaizduotės, o mažajam skaitytojui dominuos vaizduotės elementai.
Prie originalios pasakojimo struktūros puikiai dera paprastos, pabrėžiančios teksto momentus, iliustracijos. Toks teksto ir piešinių „ansamblis“ padeda, ypač mažajam skaitytojui, patirti, išgyventi tai, kas papasakota. Verta susipažinti su šia originalia knyga islandų vaikų literatūros istorijoje.

 

Andri Snaer Magason „Mėlynosios planetos istorija“, 2009 m.

Knyga apie ypatingą planetą, kurioje gyveno tik vaikai: ir maži, ir dideli, ir stori, ir ploni, o kai kurie netgi tokie keisti. Niekas jiems nenurodinėjo, ką jie turi daryti. Joje dėjosi tokia nesuskaičiuojama gausybė keistenybių ir nuotykių, kad joks suaugęs žmogus nebūtų galėjęs joje gyventi nežildamas ir nedžiūdamas iš streso ir rūpesčių.
Rašytojas taip pat teigia, kad džiaugsmą teikiantys daiktai labai greitai parodo ir kitą savo pusę, nes nuolatinis džiaugsmas turi ir tamsą, nuolatinį alkį bei liūdesį, todėl ši knyga ir apie tą amžino džiaugsmo pusę, kuri griauna pasaulio ir gyvenimo darną ir pusiausvyrą.
Knyga pasižymi subtilia ironija, santūrumu ir jautrumu gamtos problemoms, žmogaus laisvės, džiaugsmo, pasirinkimo temoms.
Knyga siūlo pažinti abi džiaugsmo puses.

Parengė J. Keliuočio viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Daiva VILKICKIENĖ

azija

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie