blank

Pirkioje malė grūdus

Dvyliktokų egzaminai, vasaros saulės kaitra, vaikų noras aktyviai veikti ir siekiant ugdymo procesą organizuoti patraukliai ir įdomiai paskatino Rokiškio Senamiesčio progimnazijos 2b klasės mokytoją Loretą Baravickienę mokymąsi organizuoti kitose erdvėse. Viena iš tokių – Rokiškio krašto muziejus. Vaikai dalyvavo edukacijoje „Mano prosenelių vaikystė“, kuri buvo vedama dūminėje pirkioje. Ji buvo pastatyta iš kirviu tašytų rąstų, su mažais langeliais, be kamino, stogo dangos. Pirkios viduje mokiniai susipažino su XIX a. vidurio etnografine aplinka: dūmais aprūkusiomis sienomis, gausybe įvairių buities rakandų, darbo įrankių. Antrokai galėjo paimti į rankas ir atpažinti jų gamybos būdą, paskirtį. Visi edukacijos dalyviai pabandė malti grūdus sukamosiomis girnomis, grūsti linų sėmenis piestelėje. Mokiniai, susėdę aplink senovinį stalą, prietemoje minė mįsles, sakė greitakalbes ir valgė virtas bulves su lupenomis, apibarstydami jas maltomis kanapėmis.

Su teatru

Rokiškio kultūros centre antrokai turėjo galimybę dalyvauti XV lėlių teatrų festivalyje „Kai atgyja lėlės“ ir aktyviai įsijungti Bajorų kultūros namų lėlių teatro „ČIZ“ spektaklyje „Trys pasakų mazgeliai“.

Vilniaus teatro „Lėlė“ spektaklį „Kaime nėra Wi-Fi“ vaikai stebėjo nuotoliniu būdu. Kartu su šmaikščiais aktoriais „užlipę“ į senelių palėpę, atrado joje gyvų ir turinčių ką papasakoti daiktų pasaulį. Šie „ant aukšto“ užsilikę, niekam nebereikalingi rakandai pykosi ir juokėsi, skaldė anekdotus, patarles ir kvietė susimąstyti: ar tikrai viskas, ko mes nežinom, nesuprantam, yra.

Tyrinėjo gamtą ir planus

Pamatyti „gyvą vandenį“, inkilą, kuris turi dureles, susipažinti su paukščių daugiabučiu vaikai skubėjo į Ilzenbergo dvaro parką, kur dalyvavo edukacinėje ekskursijoje „Žmogaus ir gamtos darna“. Nuo pirmų minučių antrokėliai buvo įtraukti į dvaro parko ir gamtos tyrinėjimą: mokėsi atpažinti parko ir šiltnamio augalus, naminius gyvūnus, paukščius, vabzdžius.

Ar antrokai moka naudotis miesto planu? Tai padėjo išsiaiškinti  tikybos mokytoja Ilona Narkevičienė, kuri inicijavo pažintinį žygį Rokiškio sakralinėmis vietomis. Išvyka prasidėjo Rokiškio senosiose kapinėse, o baigėsi Velniakalnyje. Vaikai, naudodamiesi miesto planu, turėjo pažymėti 14 Kryžiaus kelio stotelių. Prie kiekvienos koplytėlės ar ją žyminčios vietos antrokai prisiminė Jėzaus kančią, siejo ją su savo patirtimi ir atliko užduotis. Pažintinė išvyka buvo organizuota birželio 14 d. – Gedulo ir vilties dieną, todėl buvo stabtelta prie tremtinių įamžinimo vietos ir uždegta žvakelė. Pažintinės išvykos metu vaikai susipažino su romėniškais skaitmenimis (žymėjo koplytėles), mokėsi  pagelbėti draugui, pasigaminti pietus stovyklavietėje prie laužo.

Užbaigdami mokslo metus, antrokai su auklėtoja L. Baravickiene dalyvavo orientaciniame bėgime Velniakalnyje ir, naudodamiesi planu, ieškojo 10 pažymėtų vietų. Jas sužymėti padėjo „Velykalnio“ bendruomenės narys, mokinio Nojaus tėvelis Deimantas Mekšėnas. Vaikai užduotį atliko poromis, pasitardami, padėdami vienas kitam ir net kitoms poroms. Tai buvo ne tik bendradarbiavimas, mokymasis orientuotis vietovėje, objektų atpažinimas ir įsiminimas, bet ir pasaulio krypčių pakartojimas. Orientacinį bėgimą įveikę antrokai mėgavosi neįprastais pietumis ir desertu.

Rokiškio Senamiesčio 2b klasės mokiniai suprato, kad ir iškylaujant galima mokytis pažinti gamtą, tyrinėti, stebėti, atrasti naujų ir įdomių vietų savo mieste.

Senamiesčio mokyklos inform.

blank
Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments