(Iš kairės) Eglė Kurlavičienė, Sigita Klemkaitė ir Arūnas Augutis. Susikaupimas prieš darbą. J. Kačerausko nuotr.

Ir kūrė, ir „kultūrinosi“  

Jau tapo tradicija, kad menininkai, viešėdami mūsų mieste, ne tik kuria, bet ir dalyvauja „kultūrinėje programoje“. Tai ne tik ta muzika, kuri skamba tapant (šiemet dirbdami kolegos fone klausėsi to, ko pageidavo Uogintas – Planto ), bet ir rajoną garsinantys objektai. Dailininkai „užsikabino“ už Jūžintų bažnyčios ir vienuolyno, puikiai laiką praleido Gačionių dvare, kur pats grafas Piotras Rozenas gamino patiekalus.  Maža to, Šiaulių universiteto docentas A. Uogintas kolegoms skaitė paskaitą apie asmenybių įamžinimą. Svečius sudomino ir Onuškio bažnyčia bei sugriuvęs vietos dvaras. Dailininkai gyveno ir kūrė Algimanto Šablinsko „apartamentuose“  Kauno gatvėje – labai jaukioje vietoje. Ten pat, kur savaitgalį gyveno ralio laimėtojai.

Vyrai tapė gėlytes

Pleneras organizuotas 14-ąjį kartą. Pagal projektą, kurį parašė visuomeninės organizacijos „Tyzenhauzų paveldas“ nariai istorikas Giedrius Kujelis ir dailininkas Arūnas Augutis, plenerą šiemet finansavo Kultūros taryba. Langinėms tapyti buvo numatyta beveik savaitė.

A. Uogintas ne tik neįkyriai vadovavo seniai draugais tapusiems dailininkams, bet ir pats tapė. Kartu su kitu Arūnu – Augučiu – vienu iš langinių plenerų idėjos autoriumi. Jų bendras darbas – langinės, kurios papuoš Respublikos gatvėje esančią odontologijos kliniką. Kaip ir ne vieną naujovių besikratantį rokiškėną, šio pastato savininką plenero organizatoriai įkalbinėjo – „jums tiktų langinės“, ir pagaliau gavo leidimą. Taigi du Arūnai ant šio pastato langinių piešė „gėlytes“ – tiksliau, vaistažoles, kad prie medikų paslaugų labiau tiktų. Prieš tai knygose išsityrinėjo, kaip kokios „gėlytės“ atrodo.

Moterys piešė Šepką

Eglė Kurlavičienė dirbo kartu su Sigita Klemkaite – abi „Rodos“ klubo narės, ne kartą tapiusios langines. Jos, ko gero, pačios ištikimiausios langinių tapytojos. Jų langinės – Liongino Šepkos drožinių motyvais. Rokiškietės tapė kartu su plenero viešniomis iš Latvijos Una ir Nataša. Jų darbai papuoš keturis langus namo priešais buvusį  „Vyturėlį“. Sigita sakė, jog įkvėpimo, ką piešti, aišku, sėmėsi iš Šeptos drožinių. Dailininkei net šiek tiek keista, kad „Šepka langinėse nelabai naudotas“, nors visi apie jį kalba.

Sigitos dukra Emilija, šiemet baigusi Dailės mokyklą, langinių kūryboje irgi ne naujokė. Šį kartą ji savarankiškai nutapė dvi „Seno grafo“ kavinei. Jose pavaizdavo vyndarį ir kepėją, kurie rankose laiko kiškius. Emilija pasirinko savo mėgstamą senovinį renesansinį stilių.

Pirmą kartą langines Rokiškyje tapė dailininkai iš Vilniaus Romualdas ir Vita Balinskai. Kartu su panevėžiečiu Artūru Stančiku, ne kartą dirbusiu mūsų plenere, jie irgi nutapė langines, susijusias su Šepka. „Jos puoš grožio saloną. Šeimininkai norėjo, kad būtų pavaizduotos gėlės – tai bus „sugėlintas“ Šepka“, – sakė R. Balinskas. Nors čia kūrė pirmą kartą, apie rokiškėnų plenerus jis žino ir vadina juos „superine“, o kartu ir labai paprasta idėja. Langinės, dailininko žodžiais, šiandien, kai karšta, ypač geras dalykas – uždarai, ir namai neprikaista. „Tik gaila, kad žmonės nenori, vangiai reaguoja“, – svarstė plenero naujokas.

bangenis

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie