blank

Suaugusiesiems turėtų patikti

Kevin J. Lynch „Nediplomatiški britų diplomato memuarai“, 2020 m.

Tai pusiau dokumentinė, pusiau autobiografinė knyga. Kai kas joje yra tiesa, bet taip pat čia yra ir  netikrų faktų, pagražinimų, istorinių netikslumų. Knygos autorius buvo Jungtinės Karalystės užsienio reikalų ministerijos darbuotojas, per trisdešimt aštuonis diplomatinės karjeros metus dirbęs 66-iose valstybėse: nuo Belgijos iki Bangladešo, nuo Dakaro iki Denverio, nuo Sibiro iki Seišelių salų. Tarnyboje jis patyrė daugybę smagių ir liūdnesnių nuotykių ir periodų, apie kuriuos rašo savo knygoje. Kaip ir apie tai, kas dažniausiai lieka šešėlyje, diplomato gyvenimo užkulisiuose.

Knygoje galima daug sužinoti apie diplomatines institucijas, ką daryti ir ko ne per diplomatinius susitikimus, kodėl reikia saikingai vartoti nacionalinius įvairių šalių patiekalus. Visi pasakojimai ne tik pamokantys, plečiantys žinias, bet ir nuotaikingi.

Pierre Lemaitre „Iki pasimatymo ten aukštai“, 2020 m.

Tai romanas, 2013 m. apdovanotas prestižiškiausia Prancūzijos literatūros Gonkūrų premija. Pagal šį kūrinį 2017 m. Prancūzijoje sukurtas to paties pavadinimo filmas. Jis buvo itin sėkmingas. Tai pasakojimas apie du draugus, išgyvenusius Pirmojo pasaulinio karo mėsmalę, bet valstybės pamirštus, nes garbinami tik mirę, o apdovanojimus gauna įžūlūs vadai. Apstulbinti, sukrėsti ir nusivylę vaikinai vis dėlto lengvai pasiduoti neketina ir sugalvoja genialų planą, atskleidžiantį žmonių dviveidystę ir iki pat širdies gelmių sukrečiantį sterilią Prancūzijos visuomenę.

Knyga žavi skaitytoją reta tragizmo ir komiškumo sinteze, stiliaus meistriškumu, puikiausio detektyvo vertais siužeto posūkiais. Romane per košmariško, beprasmiško karo prizmę jautriai ir įtaigiai kalbama apie universalius, visiems laikams būdingus dalykus: žmogiškumą ir niekšiškumą, draugystę ir išdavystę, gebėjimą išgyventi, viltį ir meilę.

Liudas Dapkus „Žuvis, kuri supainiojo duris“, 2020 m.

Garsaus žurnalisto knygoje rasite šešiasdešimt devynias trumpas istorijas iš įvairiausių pasaulio kampelių. Kelionės pateiktos pagal šalių pavadinimus abėcėline tvarka, o istorijos šokinėja nuo karo paliestų žemių iki atviruko vertų paplūdimių, nuo linksmų iki pavojingų nuotykių, nes aplankytų vietų politinė ir ekonominė situacija skirtinga. Tuo knyga primena fotoalbumą, kuriame sudėtos įvairios nuotraukos, sukeliančios skirtingus prisiminimus, kartu juntama bendra nuotaika ir kylantis klausimas, kokia gi yra gyvenimo/kelionės prasmė? Skaitytoją sužavės susitikimai su keistuoliais ir genijais, skurdžiais ir milijonieriais. Akistatos su pasauliu ir pačiu savimi.

Naujienos vaikams ir jaunimui

Viltarė Platzner „Jurgis Bielinis ir mažieji knygnešiai“, 2020 m.

Ši nuotaikinga knyga skirta 6–9 metų vaikams. Ji kviečia supažindinti su Lietuvos istorija ir jos herojais: Jurgiu Bieliniu, Motiejumi Valančiumi ir Gabriele Petkevičaite-Bite. Tai tarsi nuotykių kelionė laiko mašina, nukeliančia vaikus į XIX a., kai Lietuva buvo okupuota Rusijos imperijos, lietuviškos knygos uždraustos ir jas slapta gabeno knygnešiai. Pagrindinis veikėjas yra J. Bielinis –  knygnešys, sukūręs lietuviškos spaudos nelegalaus platinimo tinklą. Pagrindinis veiksmas vyksta miškuose, senose trobose ir bažnyčiose – ten, kur dažniausiai  lankėsi knygnešiai.

Keliaudami kartu su jais vaikai supras ne tik tai, kaip veikė knygnešių tinklas, kokiais būdais buvo gabenamos knygos, kaip jos buvo platinamos ir slepiamos, bet ir sužinos, kam naudotas pūdas, kas buvo daraktoriai ir kitų įdomių dalykų.

Hakon Ovreas „Juodulis“, 2020 m.

Norvegų rašytojo kūrybą Lietuvos vaikai jau pamėgo, skaitydami knygą „Rudalius“. Dabar rašytojas siūlo šios knygos tęsinį – „Juodulis“, kurioje veikia tie patys vaikai superherojai, o išdaigų ir nuotykių kupina jų vaikystė sukuria šiltą ir jaukią pasakojimo atmosferą. Tai knyga apie paslaptingas mergaites, mažus ir didelius melus ir apie vištą prizininkę. Apie vaikišką draugystę ir pirmus susižavėjimus.

Kristina Ohlsson „Vilkolakio paslaptis“, 2020 m.

Tai antroji kvapą gniaužiančios trilogijos dalis, kurios autorė yra dirbusi Švedijos slaptojoje tarnyboje ir Užsienio reikalų ministerijoje. Knyga skirta 8–12 metų skaitytojams. Joje pasakojama istorija apie gaisrą. Herojų tyko daug paslaptingų, jaudinančių ir pavojingų nuotykių. Šį kartą Eldsalos gyventojams gresia vilkolakių ataka. Šiurpą kelia ryškiai žalios jų akys ir visuomet drėgnas kailis. Pagrindinė knygos tema yra vilkolakių paslapties įminimas, bet taip pat svarbi yra ir pagrindinio herojaus asmenybės kaitą atskleidžianti žmogiškoji linija: tapatybės saviieška, santykiai su netikėtai atsiradusiu broliu, rūpinimasis seneliu.

Gydytojų parašytos knygos

Axel Munthe „Knyga apie San Mikelę“, 2015 m. leidimas.

Tai švedų gydytojo psichiatro ir rašytojo autobiografinė knyga, išleista 1929 m., iškart tapusi bestseleriu ir skaitoma iš kartos į kartą. Autoriaus žodžiais, „norint parašyti knygą apie save, paprasčiausiai tereikia visomis išgalėmis stengtis galvoti apie kitus.“ Nedaug yra knygų, kurios aprėptų ir žmones – jų gebėjimą atjausti, ir žiaurumą, ir gamtą – jos grožį ir rūstybę.

Knygoje pasakojama apie gydytojo gyvenime sutiktus spalvingus žmones (rašytojas Guy de Maupassant’as, gydytojas Louis Pasteuras), turtingus ir vargšus, sunkiai sergančius ir manipuliuojančius ligomis. Taip pat apie gyvūnus ir apie paukščius. Pasakojama su meile, gailesčiu, švelniu humoru, sklandant lengvai jausmingumo ir magijos dvasiai.

Adam Kay „Dabar tau skaudės“, 2019 m.

Vienos įdomiausių knygų yra tos, kurias įkvepia parašyti asmeninė, neeilinė patirtis. Šešerius metus knygos autorius dirbo jaunesniuoju gydytoju ir praktikos metu rašė dienoraštį. Jo trumpos istorijos, pasakojančios apie darbą sveikatos sistemoje, nugulė į knygos puslapius. Dienoraščio forma parašytoje knygoje pateikiamos itin asmeniškos įžvalgos, ką iš tikrųjų reiškia būti gydytoju. Knyga kupina netikėčiausių, dramatiškų, kurioziškų istorijų, susijusių tiek su gydytojo darbo specifikomis, tiek su pacientais, kurių fantazija beribė. Autorius ragina nepamiršti, kad kiekvienas sveikatos srities profesionalas padaro tai, kas dažnai būna neįmanoma, atiduodamas visas savo jėgas.

Andrius Černiauskas „Pragaro ambulatorija: dienos ir naktys Skubiosios pagalbos skyriuje“, 2019 m.

Skubiosios medicinos gydytojo rezidento parašyta knyga apie Skubiosios pagalbos skyrių (SPS). Vietą, į kurią niekas nenori patekti, kurioje gyvenimas verda dieną ir naktį. Vietą, iš kurios galima išeiti džiūgaujant, kad viskas yra gerai ir diagnozė ne tokia baisi, kaip atrodė, arba sulinkus po gąsdinančios žinios. Pragaro ambulatorijoje staiga ir ne savo noru gali atsidurti kiekvienas, todėl šioje knygoje autorius pateikia ir daug išmintingų patarimų, ko reikėtų tikėtis atvykstant į SPS, ką sakyti jus priėmusiam gydytojui, kaip elgtis ir galiausiai – kada reikėtų tenai važiuoti, o kada bėda nėra tokia rimta ir galima kreiptis į savo šeimos gydytoją. Pragaro ambulatorijos kasdienybė gydytojo akimis gali būti įdomesnė už bet kokį išgalvotą romaną.

Parengė J. Keliuočio viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Daiva Vilkickienė.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: