Kryžiaus
Kryžiaus "Baltijos keliui" atminti autorius Jurijus Prokopov (dešinėje) po daugelio metų restauravo medžio drožinį, prie jo su sūnumi Antonio Prokopov.

Laisvės kovų istorijos muziejuje Obeliuose 2016 m. rugpjūčio 14 d. vyko kūrybinis performansas “Baltijos keliui” atminti.

Šios kūrybinės akcijos tikslas – ne tik pastatyti Laisvės kovų istorijos muziejuje Obeliuose autoriaus Jurijaus Prokopov restauruotą medinį kryžių, žymintį rokiškėnų stovėjimo vietą “Baltijos kelio” akcijos metu, bet ir parodyti kartų kaitą ir lūkesčius, praėjus dvidešimt septyneriems metams nuo 1989 metų rugpjūčio 23 dienos.

Akcija vyko spontaniškai. Renginio dalyviai dalinosi numatytus atlikti darbus, bendravo tarpusavyje. Ši bendra veikla buvo tarsi jungiamasis kartų ryšys bei betarpiškas bendravimas šiuolaikinių technologijų visuomenėje. Tačiau šių išradimų pagalba galėjome kruopščiai fiksuoti paminklinio kryžiaus statymą ir susirinkusius dalyvius.
Devintą valandą ryto iš kryžiaus autoriaus Jurij Prokopov dirbtuvių Sėlynėje amžininkų – “Baltijos kelio” akcijos dalyvių ir kartu dalyvaujančio jaunimo išneštas kryžius buvo vežamas Obelių kryptimi. Kadangi atvykome į Obelius prieš numatytą performanso pradžią – dešimtą valandą, kantriai laukėme keliolika minučių, nurodančių numatytą renginio pradžią.


Lygiai dešimtą valandą ryto pradėjome darbuotis kartu, atlikdami visus darbus. Apjungti vienos bendros idėjos, rinkome paminklui vietą, kasėme duobę, maišėme skiedinį, nešėme vandenį … Būrys žmonių, šurmuliuojančių muziejaus erdvėse, patraukė pravažiuojančių pro šalį vairuotojų dėmesį. Sustojusių automobilių ekipažai buvo kviečiami prisijungti prie bendros veiklos, taip mūsų bendraminčių gretos padidėjo. Kartu dirbo Vilniaus, Jurbarko žmonės, keliavę po Rokiškio kraštą. Malonu, kad jų gretose buvo ir jaunimas, kartu su tėveliais, įsijungęs ir nuoširdžiai talkininkavęs, pastatant šį paminklą. Nepastebimai prabėgo darbo valanda ir iškilęs kryžius muziejaus erdvėse savo buvimu naujoje vietoje pažymėjo reikšmingą “Baltijos kelio” įvykį. Pravažiuojančių svečių būryje atsirado ir muzikantų, kurie susirinkusiems ne tik pagrojo kelias melodijas, bet ir kartu sugiedojo Tautišką giesmę šalia iškilusio kryžiaus. Bendrame būryje fiksavome visus susirinkusius atminčiai ir neskubėjome palikti šios erdvės, akimirkai tapdami artimi.


Kūrybinis performansas pateisino organizatorių lūkesčius. Kūrybinė laisvė, kartų bendrumas ir šiltas bei nuoširdus bendravimas tapo šio renginio jausminga dalimi ir ši patirtis galbūt tokia forma pasklis po Lietuvą. Šią idėją skleidė sąjūdiečių karta, 1989 metų rugpjūčio 23 dieną organizuodama “Baltijos kelią” ir kviesdama visus dalyvius susijungti į bendrą rankų grandį. Nuoširdžiai dėkojame šio performanso dalyviams už “Baltijos kelio” dvasios pajautimą Laisvės kovų istorijos muziejuje Obeliuose ir kviečiame visus apsilankyti ir pamatyti restauruotą kryžių.

Laisvės kovų istorijos muziejuje Obeliuose inform.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: