Robert Crichton „Kameronai“, 1979
Minint mokytojo, vertėjo Juozo Butėno 100-ąsias gimimo metines, siūlome paskaityti vieną iš jo verstų pasaulio klasikos kūrinių – R. Crichton „Kameronai“. Tai knyga apie laikui nepavaldžius dalykus – meilę ir siekį kilti visuomenės laiptais… Romano herojė Megė Dram, paprasto angliakasio dukra, sulaukusi šešiolikos metų, iškeliauja į Hailendą, vildamasi susirasti sau vyrą skambia pavarde, gražų, ne tokį, kaip pajuodėliai angliakasiai, kad su juo sudariusi šeimą, galėtų pakilti į aukštesnę visuomenės vietą…
Elena Mezginaitė „Mano senas drauge“, 2015
Vasario 9 d. sukanka 15 metų, kai savo žemiškąją kelionę baigė kraštietė žurnalistė, poetė Elena Mezginaitė. Prisiminkime talentingą mūsų krašto poetę, paimdami į rankas jos kūrybos rinkinę „Mano senas drauge“. Kūrybos rinktinėje sutelkta visa skelbta jos (1941–2005) poetinė kūryba, interviu, keletas pjesių Lėlių vežimo teatrui, dienoraščių fragmentų. Antroji laida papildyta prof. Viktorijos Daujotytės straipsniu ir E. Mezginaitės draugų prisiminimais. Rinktinė išleista Juozo Urbšio visuomeninės minties ir kultūros centro vadovo Arno Simėno pastangomis, o išspausdinti šią knygą buvo šventas reikalas klaipėdiečiui žurnalistui ir poetui, „Eglės“ leidyklos vadovui Antanui Stanevičiui. Knygos dizainą sukūrė panevėžiečiai, ją su visu literatūriniu skoniu ir atsakomybe sudarė poetės bičiuliai J. Strielkūnas ir V. Kukulas.
Sigitas Parulskis „Dvigubo dugno keleiviai“, 2019
Vasario 10 d. kraštietis rašytojas, Nacionalinės meno ir kultūros, Liudo Dovydėno premijų laureatas Sigitas Parulskis mini 55-ąsias gimimo metines. Jo kūrybos gerbėjams rekomenduojame perskaityti naujausią jo knygą „Dvigubo dugno keleiviai“. Šioje knygoje autorius atsiveria kaip poetas, prozininkas, eseistas ir fotografas. Kūrėjas žaidžia ne tik meistrišku turiniu, bet ir vaizdu. „Savo istorijas šioje knygoje pasakoju dviem būdais, kiekvienas tekstas turi nuotrauką, o nuotrauka – tekstą, jie papildo, pratęsia vienas kitą, ieško bendrumo per asociacijas, užuominas, panašumus ar skirtumus“, – sako S. Parulskis. Malonios pažinties su kraštiečio knyga.
Astra Kar „Mamų pasakos“, 2015
Knyga, jautriai kalbanti apie vaikų pasaulį, sulaukusi garsios kraštietės rašytojos Vandos Juknaitės palaikančio žodžio: „Tai susitikimas su mus supančiu pasauliu. Braidydami po knygelės puslapius, užuosite žemuogių kvapą, išgirsite kuždančius debesis, įsiklausysite į nokstančių aguonų paslaptis. Astros Kar debiutas meile ir šiluma pranoksta literatūrą. Tai netikėta dovana Lietuvos skaitytojui, mūsų vaikams.“ Autorė jautriai kalba apie vaikų pasaulį.
Liudas Dovydėnas „Gyveno kartą karalius“, 2004
Tai, pasak lietuvių literatūros vaikams kritiko Kęstučio Urbos, viena iš gražiausių L. Dovydėno knygų vaikams, dvelkianti lietuvių liaudies, o kartais ir H. K. Anderseno pasakų dvasia, kupina linksmai pasakomos išminties.
Juodai baltos mintys ir baubai – vaikų išmonei
J. Keliuočio viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo skyrius įgyvendina edukacines programas, skirtas moksleivių, ikimokyklinio ugdymo grupėms.
„Lėlė – raktas į vaiko širdį“
Dalyviams pristatoma bibliotekos lėlių teatro „Padaužiukai“ istorija, sukurtos lėlės, jų valdymo technika, gamyba. Vedėja pelėdikė Bronikė kūrybiškai bei žaismingai demonstruoja „Pasakų namelyje“, stovuose eksponuojamas pasakų knygas, teatrines lėles. Vaikai turi galimybę pasirinkti personažą, paimti jį į rankas ir „prakalbinti“. Su teatrinėmis lėlėmis sekama pasaka – žaidimas „Ropė“. Atsižvelgiant į dalyvių amžių, gaminamos skirtingų tipų ir sudėtingumo lėlės. Edukacijos trukmė – 1,30 val.
„Pelėda – išminties ir pastovumo simbolis“
Dalyviams pristatoma bibliotekos pelėdų ekspozicija. „Atgyja“ pelėdikė Bronikė, kuri papasakoja, parodo sukauptus eksponatus, akcentuoja dirbinių įvairovę, gaminimo medžiagų subtilybės. Supažindina su rokiškėnų literatūriniais kūriniais apie šį mistinį paukštį. Vėliau dalyviams demonstruojamos skaidrės apie Lietuvoje gyvenančių pelėdų rūšis, ypatumus, klausomasi paukščių balsų, išmokstama atskirti pelėdos balsą. Pasitelkus lietuvių tautosaką, atskleidžiamos slėpiningos galios, mitai, legendos apie šį, manoma, paslaptingą, antgamtinių galių turintį paukštį. Vyksta komandinis žaidimas „Lobio ieškojimas“. Iš popieriaus lankstoma pelėda. Edukacijos trukmė – 1 val.
„Miriorama – judanti knygos panorama“
Edukacinės programos esmė – kitoks knygos skaitymas, t. y. perskaitę knygą, dalyviai ją aptaria kartu su bibliotekininkais, ant popieriaus ritinio piešia perskaitytos knygos susiliejančius vaizdus, veikėjus. Sukurta ritininė vaikų knyga pavirsta užburiančiu judančių vaizdų filmu – miriorama, kuri yra demonstruojama kaip judanti knygos panorama. Praktinėje dalyje vyksta kūrybinis komandinis darbas: skaitymas, mąstymas, minčių reiškimas, iliustravimas naudojant įvairią techniką, įtaigus kūrinio pristatymas auditorijai. Edukacijos trukmė – 1,30 val.
„Juodai balta mintis“
Prezentacijos metu pristatoma ir pasakojama apie grafiką, jos rūšis, išraiškos priemones, piešimo elementus, formos. Rodomi sukurti grafikos darbų pavyzdžiai. Kūrybinė užduotis – pasitelkus meninės išraiškos priemones, išbandomas grafikos menas, sukuriamas autorinis grafikos darbas – atvirukas draugui. Edukacijos trukmė – 1–1,30 val.
„Ką ošia Dviragis?“
Programos įvadinėje dalyje vyksta projekto „Aukštaitijos ETNO kilimo kūrimas“ pristatymas, interaktyvaus „kilimo“ demonstravimas, mokymas skenuoti išmaniuoju įrenginiu ir atlikti užduotis. Dalyviai supažindinami su Lietuvos ežeringu Rokiškio kraštu, Dviragio ežero geografiniais duomenimis, ežere esančia pačia didžiausia Lietuvos sala, kurioje įsikūręs Salų miestelis. Remiantis pasakojamąja tautosaka ir kita informacija, pristatomi padavimai apie ežerą bei jo kilmę. Dalyviai žinias pasitikrina viktorinoje „Ar pažįsti žuvis?“ Praktinėje dalyje – kūrybinis užsiėmimas „Saginės žuvys“. Edukacijos trukmė – 1 val.
„Prisijaukink Baubą“
Dalyviai išgirsta pasakojimą apie baubą – lietuvių mitologinę būtybę, sutinkamą tautosakoje, rašytojų kūryboje nuo seniausių laikų iki mūsų dienų, ieško sąsajų su kitų tautų folkloru. Baubas – lietuvių mitologijos personažas, kuriuo senovėje gąsdindavo vaikus. Susipažinę su programos edukacine medžiaga, dalyviai išbando savo jėgas kūrybiniame procese – gamindami iš vilnos veltą darbelį. Kad baubas gali būti nebaisus ir kad baimę galima nugalėti, kiekvienas įsitikina pačių sukurtą Baubuką sušildydami delnuose. Naujasis draugas Baubukas „parkeliauja“ į namus. Edukacijos trukmė – 1,30 val.
Skaitomiausios savaitės knygos Suaugusiųjų:
1. Indrė Jonušytė „Rožių sala“, 2005
2. Aleksandra Marinina „Stilistas“, 2002
3. Irena Buivydaitė „Šimtas baltų „Mersedesų“, 2007
4. Irena Buivydaitė „Laimingojo namo melodramos“, 1997
5. Melvin Burgess „Heroinas“, 2002
Vaikams ir paaugliams:
1. Ketrina Paterson „Smarkuolė Gilė Hopkins“, 1989
2. „Nevykėlio dienoraštis: Grego Heflio žurnalas“, 2008
3. Isla Fisher „Vadovauja pašėlusi auklė“, 2017
4. Gayle Forman „Kai ji išėjo“, 2015
5. Christopher Edge „Kiti Albio Braito pasauliai“, 2018
Daugiau informacijos apie edukacijas: https://www.rokiskis.rvb.lt/news/168/135/Edukacija/
Parengė Daiva VILKICKIENĖ