Gimtasis Rokiškis Langas Knygų sugrįžtuvės ir tautos brandumą liudijantys ženklai

Knygų sugrįžtuvės ir tautos brandumą liudijantys ženklai

Rajono bibliotekininkų vardu visus sveikiname su mums visiems reikšminga Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena, kuri išauš gegužės 7-ąją. Ji primena rusų carinės valdžios represijas, kuriomis buvo varžomi tautos brandumą liudijantys ženklai – kalba, knygų leidyba, spauda ir laisvas žodis. Vyriausybė kovo 16-ąją – Knygnešio dieną, kai minime tuos, kurie lietuvių spaudos draudimo metais (1864–1904) platino lietuviškas knygas, paskelbė karantiną visoje Lietuvoje. Ir, saugodama mūsų sveikatą bei gyvybes, daug kam, tarp jų ir knygai, esančiai bibliotekose, užvėrė duris. Bibliotekininkai tapo XXI a. knygnešiais, nuotoliniu būdu – virtualiai – nešę knygą savo skaitytojams. Nuo balandžio 28 d., laikantis visų saugumo reikalavimų, bibliotekose jau galima pasikeisti knygas.

124
0

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną sutinkame dar būdami karantine, tačiau su sava kalba, laisvu žodžiu ir pačiomis naujausiomis knygomis J. Keliuočio viešojoje bibliotekoje.

Jonas ir Adolfas Mekai „Gyvenimo lai(š)kai“, 2019 m.

Jono ir Adolfo Mekų vardai žinomi ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. 1949 m. JAV atsidūrę broliai kūrė avangardo istoriją, bendravo su žymiausiais pasaulio menininkais, tačiau už profesinių pasiekimų slypėjo ir nepaliaujamas gimtojo krašto ir Semeniškiuose (Biržų r.) likusios šeimos ilgesys. Originalius laiškus, iškarpas ir nuotraukų albumus išsaugojo brolis Petras Mekas, o su knygos sudarytoju Kęstučiu Pikūnu šia medžiaga pasidalijo Biržuose gyvenančios Mekų dukterėčios Edita Rubinienė ir Ina Guogienė.

„Šią knygą būtų galima pavadinti filmu, atsidūrusiu ant popieriaus, kuriame susitinka Mekų šeimos nariai ir jų artimieji. Dviejų brolių gyvenimas skleidžiasi laiškuose šeimos nariams, likusiems Lietuvoje“ (K. Pikūnas).

Maurice Maeterlinck „Pelėjas ir Melisandra“, 2020 m.

Šiai dramaturgo, vieno ryškiausių simbolizmo atstovų, pjesei tenka išskirtinis vaidmuo, nes joje ryškiausiai įkūnyti statiškojo teatro principai. Svarbus vaidmuo tenka erdvei bei šviesos ir šešėlio priešpriešai. Autorių labiausiai traukia mirties paslaptis. Pjesėje susipina meilė ir mirtis, pjesė tampa visos dramaturgo kūrybos (už visą savo kūrybą 1911 m. jis pelnė Nobelio literatūros premiją) simboliu, liudijančiu, jog žmogus tiesiasi šviesos ir gyvenimo link. Tiems, kam patinka simbolizmas ir dramaturgija, tiks ir šis kūrinys.

Libertas Klimka „Užkopus į varpų bokštą“, 2020 m.

Ne kartą Rokiškyje viešėjusio etnologo, profesoriaus L. Klimkos (tėvo gimtinė Panemunėlio krašte) knyga skiriama plačiajai visuomenei, siekiant atkreipti dėmesį į ganėtinai apleistą, tačiau labai įdomų kultūros paveldą – varpus. Knygoje aprašomi vertingiausi istoriniai Lietuvos bažnyčių bokšto varpai ir su jais sujungti laikrodžiai. Žinias autorius surinko dalyvaudamas Lietuvos kraštotyros ir kampanologų draugijų ekspedicijose bei išvykose, taip pat nemažai laiko praleisdamas archyvuose.

Skaitydami knygą sužinosite apie tradicinį varpų naudojimą bažnytinėje liturgijoje, varpų liejybos bei laikrodininkystės istoriją Europoje ir Lietuvoje, apie garsiausius meistrus ir liejyklas, folklorinius tikėjimus varpo garsų galia, legendinius ir tikrus varpų nutikimus karų bei okupacijų metais.

Vaikų ir jaunimo literatūros skyriuje skaitytojų laukia šios naujos knygos:

Mažvydas Palanga „Dūzgė ir baltieji piratai“, 2019 m.

Tai antroji tikrais atsitikimais paremtų istorijų knyga apie Dūzgę. Skaitmeninės informacijos vandenynuose klesti baltieji piratai, sukeliantys daugybę problemų ir vaikams, ir jų tėvams. Tarp mūsų gyvenančius baltuosius piratus atpažinti geba ne kiekvienas. Į pagalbą ateina ši knyga, skirta vaikams, kurie siekia tapti išmaniais ir etiškais informacijos naudotojais, bei jų tėvams ar seneliams, besidomintiems, kokiame baltųjų piratų pilname pasaulyje gyvena jų vaikai.

Siūlome perskaityti, kas neskaitė, ir pirmąją knygą „Dūzgė ir pavojinga informacija“.

Małgorzata Strękowska-Zaremba „Užburtas namas“, 2019 m.

Tai pasakojimas apie draugystę, įveikusią visus išbandymus.

Daugelis žmonių Marysią palaikytų keista mergaite, kuri dienas leidžia tupėdama krūmuose. Tačiau čia ji atlieka slaptą užduotį – stebi užburtą namą, nes neabejoja, jog jame vyksta keisti, o gal ir negeri dalykai. Ji pasiryžusi išsiaiškinti visas užburto namo paslaptis, net jei teks ne tik stebėti iš saugaus posto, tačiau ir leistis į šiurpaus namo gelmes. Gerai, kad kartu eis draugas Danielis – dviese bus drąsiau! Juk draugystė visada nugali!

„Veidaknygės“ iš Bajorų kaimo

Visuomet džiugina žmonės, kurie į nepalankias aplinkybes žvelgia kūrybiškai. Karantino laikotarpiu ir per Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę šalies bibliotekininkai sugalvojo galybę žaidimų, akcijų, konkursų ir iššūkių savo skaitytojams. Viename iš jų – „Veidaknygių“ kūrimo –smagiai „sužaidė“ Bajorų kaimo gyventojai, kurių darbais siūlome pasidžiaugti. Visas knygas, su kuriomis kurtos „Veidaknygės“, galima rasti J. Keliuočio viešojoje bibliotekoje ir, žinoma, perskaityti.

J. Keliuočio viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Daiva Vilkickienė.

Prie Dirdų

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie