blank

Knygnešystė

IŠSAMIAI APIE KNYGNEŠYSTĘ: B. Kaluškevičius, K. Misius „Lietuvos knygnešiai ir daraktoriai 1864–1904“, D. 1. 2004, D. 2. 2014.

Tai solidus, išsamus bibliografinis žodynas, skirtas lietuviškos spaudos draudimo panaikinimo šimtmečiui. Įrašyta 6131 pavardė asmenų, kurie 1864–1904 m. organizavo draudžiamosios lietuvių spaudos leidimą užsienyje, jos gabenimą per sieną ir platinimą Lietuvoje. Nurodyti visi žinomi asmenys, iš kurių buvo atimti lietuviški spaudiniai, pateikiami knygnešių, jų rėmėjų, slaptų lietuviškų mokyklų mokytojų svarbiausi biografijų faktai, aprašoma jų veikla.

APIE KRAŠTO KNYGNEŠIUS: „Rokiškio krašto knygnešiai“,  2004.

Knygoje – straipsniai apie Joną Katelę, Joną Šarkauską, Juozapą Balbatą, Petrą Muloką, Eleną Mekuškaitę, Juozą Zauką ir kitus mūsų krašto knygnešius.

J. Keliuočio viešosios bibliotekos Informacijos ir kraštotyros skyriuje veikia literatūros paroda „Knygnešystė – ryškus lietuvybės simbolis“, skirta Kovo 16-ajai – Knygnešio dienai.

Japonų kultūra

J. Keliuočio viešojoje bibliotekoje vyksta Japonijos filmų festivalis, kurio metu visuomenei pristatomi keturi filmai, o skaitytojams rekomenduojame perskaityti kelias japonų autorių knygas:

VERSTAS KRAŠTIETĖS JURGITOS POLONSKAITĖS:

  1. Murakami „Ką aš kalbu, kai kalbu apie bėgimą“, 2012.

Knygoje – autoriaus apmąstymai apie bėgimą, triatloną, treniruotes, maratonus ir pojūčius jų metu. Tačiau bėgimas H. Murakami yra kur kas daugiau nei vien tik pats sportinis procesas.
Apie tai ir kaip knygų rašymas susijęs su maratonu, sužinosite perskaitę.

  1. Higashino „Įtariamojo X pasiaukojimas“, 2014.

Vieno populiariausių Japonijos rašytojų, detektyvo meistrų, romanas, intriguojantis žvilgsniu į Tokijo užkaborius ir ne itin gerai mums pažįstamą japonų kasdienybę. Psichologiniame detektyve žūtbūtinėje kovoje susiremia du genialūs protai, kurių kova privers permąstyti pasitikėjimo ir pasiaukojimo sąvokas.

VAIKAMS APIE JAPONIJĄ: „Japonų pasakos“, 1999.

Knygoje – populiariausios japonų pasakos, verstos iš originalo kalbos. Tai ir liaudiškų siužetų pasakos, ir pasakos legendos apie garsiausius praeities didvyrius.

Perskaitę knygą, daug sužinosite apie japonų kultūrą.

Juozinės

Kovo 19-oji – Šv. Juozapo diena, kurią savo vardines su bičiuliais minėdavo Juozas Keliuotis ir kurią, tęsdama tradicijas,  mini biblioteka, organizuodama Keliuotiškas Juozines. Kviečiame susipažinti su kraštiečiu, kurio vardą turi Rokiškio rajono savivaldybės biblioteka.

JUOZINĖMS: Juozas Keliuotis  „Mano autobiografija“.

Pirmoje knygos dalyje  vienas iškiliausių tarpukario Lietuvos kultūros veikėjų, žurnalo „Naujoji Romuva“ įkūrėjas ir redaktorius, pasakoja apie savo jaunystę, mokslo metus Lietuvoje ir Prancūzijoje, leidybinę ir pedagoginę veiklą. Antroje dalyje aprašomos autoriaus „odisėjos“ grįžus iš tremties ir ieškant darbo bei mėginant pritapti prie anuometinės gyvensenos.

Skaitydamas kraštiečio autobiografiją, nepaliauji žavėtis šio žmogaus dvasios stiprybe, jo besąlygišku atsidavimu savo darbui, tikėjimu tuo, ką daro. Ir viskas –kultūros, Lietuvos, jos ateities labui. Verta perskaityti šią knygą, kadangi tai yra viena iš retų galimybių pažinti unikalią J. Keliuočio asmenybę, praaugusią savo laikmetį.

Kovo  19 d. biblioteka kviečia į Keliuotiškų Juozinių vakarą su Agne ir Giedriumi Arbačiauskais.

Poezija

Kovo 21-oji – Pasaulinė poezijos diena, todėl siūlome paskaityti  poezijos:

EILĖRAŠČIAI VAIKAMS:

  1. Vainilaitis „Vario varteliai“, 2006.

Eilėraščių rinktinėje – patys geriausi, estetiški eilėraščiai mažiesiems skaitytojams. Autorius vengia tiesmukumo, įkyraus pamokymo, didaktikos. Poeto misija – auginti mažąjį skaitytoją meninėmis priemonėmis. Kiekvienas eilėraštis – švelnus ar atsargus žingsnis į didelį, gražų ir trapų vaiko pasaulį.

  1. Gaižauskaitė „Kur keliauji, debesėli?“, 2008.

Vienos  populiariausių lietuvių vaikų poečių rinktinėje – geriausi lyriniai eilėraščiai apie gamtos grožį, motinos ilgesį, jautrumo ir supratingumo galią, žmogaus santykių harmoniją, amžinąsias vertybes. Sugyvinti daiktai, gamtos reiškiniai ir gyvūnai prabyla negirdėtais dialogais, pasakodami savo nuotykius, supažindina mažąjį su margaspalviu pasauliu. Tokia poezija artima vaikui, turi tiesiog magišką įtaką, labai reikalingą naujajai kartai ugdyti.

Aktorės mėgiamiausiosios

Pernai rugsėjį J. Keliuočio viešojoje bibliotekoje apsilankiusi aktorė Valda Bičkutė- Valiukienė paminėjo vertą iš naujo atrasti poeto Justino Marcinkevičiaus, kurio 90-ąsias gimimo metines minėjome kovo 10 d., knygą „Carmina minora“. Aktorė šiltai atsiliepė apie perskaitytą Romo Treinio romaną „Dziedas“, kuris užburia ir nebepaleidžia…

Aktorė V. Bičkutė siūlo perskaityti:

  1. Macinkevičius „Carmina minora“, 2000.

Ši poema – tai „nuo žemės nueinančio“ žmogaus apmąstymai: apie gamtą, laiką, tėvynę. „Tai gamtos projekcija žmoguje, žmogaus refleksija gamtoje. Ji eina kartu su mumis, sykiais atsiverčia, kad galėtume šį tą perskaityti. Gamta gali atverti dvasią, dvasia – gamtą. Kai tai pavyksta, akimirkoje blyksteli amžinybės akys. O kad būtum, turi eiti. Apie kiekvieną mūsų galima pasakyti: jis yra ten, kur ėjo. Gal net neperžengęs slenksčio ėjo. Bet niekas nežino, kaip gyvas yra medis ir kaip miršta žolė. Nors ir praeina pro juos. Juk ir pro žmogų šitaip.“ (Justinas Marcinkevičius)

  1. Treinys „Dziedas“, 2018.

Autoriui nebuvo lemta rankose palaikyti debiutinės knygos, kuri pradėjo savo kelionę jau po netikėtos autoriaus mirties. Ilgamečio Jaunimo teatro šviesų dailininko, legendinio režisieriaus Eimunto Nekrošiaus asistento istorinis romanas daugeliui buvo didžiulis netikėtumas, apdovanotas rašytojo Grigorijaus Kanovičiaus literatūrine premija. Tai romanas, kuris nepalieka abejingų.

Šios poezijos knygos šiuo metu yra vaikų skaitomiausios:

  1. Z. Gaižauskaitė „Kur keliauji, debesėli?“
  2. M. Vainilaitis „Vario varteliai“.
  3. L. Darbutaitė „Baltas dangus“.

Parengė J. Keliuočio viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Daiva VILKICKIENĖ

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: