Šią savaitę rekomenduojame paskaityti apie  gamtą, kuri, pasak Johano Volfgango Gėtės, yra vienintelė knyga, kurios kiekvienas puslapis prasmingas.

Apie klimato kaitą: Naomi Klein „Tai viską keičia“, 2017

Klimato kaitos problema reikalauja sulaužyti galybę primestų taisyklių ir iš esmės keisti gyvenimo būdą. Žurnalistė Naomi Klein išsamiai analizuoja pasaulio procesus ir parodo, kaip stambiosios korporacijos, laisvosios rinkos ideologija keičia ekosistemą ir blokuoja pastangas užkirsti kelią klimato kaitai. Autorė negąsdina apokalipse, ji dalykiškai dėsto problemą potvynių, gaisrų, audrų ir sausrų tema.

Apie evoliucijos teorijas: Jean-Francois Dortier Žmogus – keistas gyvūnas“, 2012

Prieš du milijonus metų Žemėje atsirado keistas gyvūnas. Jis išmoko kalbėti, gaminti įrankius, ėmė kurti meną, laidoti mirusiuosius ir garbinti dievus. Iš kur atsirado iki tol nematyti gyvūnų pasaulyje šios būtybės gebėjimai? Ar visų jų nesieja koks nežinomas ryšys? Autorius supažindina su naujausiomis žmogaus proto evoliucijos teorijomis ir atskleidžia, kaip ir kodėl jis tapo toks, koks yra.

Keršto ir išlikimo istorija: John Vaillant Tigras“, 2012

Keliautojas ir žurnalistas knygoje pasakoja dėmesį prikaustančią tikrą istoriją apie žmones, udegėjus, gyvenančius ir mirštančius šalia tigrų, apie rusų medžiotojus ir kareivius, beveik išnaikinusius šiuos didingus gyvūnus. Tai gamtos, Tolimųjų Rytų istorija ir trileris, kuriame daug informacijos apie amūrinius tigrus (šiuo metu jų išlikę tik apie 400), apie laukinį bei atšiaurų Primorės regioną Rusijos Tolimuosiuose Rytuose, šio krašto miškus ir vietos gyventojus, jų santykius su gamta.

Kaip ir kodėl keičiasi planetos gyvybė: Elizabeth Kolbert „Šeštasis išnykimas“, 2018

Informatyvioje knygoje žurnalistė rašo apie planetoje vykusius penkis masinius rūšių išnykimus. Pateikdama itin svarių argumentų, autorė parodo, kaip prie šeštojo išnykimo prisideda žmonija, todėl ji skatina iš naujo apmąstyti esminį klausimą, ką reiškia būti žmonėmis.

Apie emocinį gyvūnų pasaulį: Carl Safina „ Anapus žodžių. Ką galvoja ir jaučia gyvūnai“, 2018

Knyga padeda pažvelgti į mums sunkiai suvokiamą gyvūnų – dramblių, vilkų, delfinų – pasaulį. Autorius talentingai ir pagarbiai atskleidžia stulbinamą gyvūnų emocinio pasaulio panašumą su žmogiškuoju, jų gebėjimą suvokti save ir kitus, užjausti, mylėti ir padėti.

Tai žvilgsnis į gyvūnų pasaulį empatiško, pagarbaus mokslininko ir gero humoro jausmą turinčio žmogaus akimis.

Vaikų fantazijos erdvės: Ona Jautakė „Gimtadienis su Žvirbliu“, 2009

Pati knygos autorė – gamtos vaikas be jokio grimo – tikina, kad visos jos fantazijos išaugusios iš žolės, rasos, iš žemės grumsto. Iš ten – iš kaimo – ir gyvenimo patirtis. Šioje knygoje pasakojama apie berniuką Titą ir mielą sparnuotą katinėlį, kurį jis pavadino Žvirbliu. Šitą knygutę būtinai turi perskaityti kiekvienas vaikas, nes joje rašoma apie pačią gražiausią šventę – GIMTADIENĮ!

Apie gamtos paslaptis mažajam skaitytojui: Leonardas Gutauskas  „Žvirblių sodyba“, 2016

Antaniukas kasdien stebi gamtą ir jos padarėlius, paukščius ir vabalėlius. Jam nuolat kyla įvairiausių klausimų, o tėvulis ir mamelė vis laiko neturi arba atsakymo nežino. Vaikui tenka kreiptis į išminčių Gaidį, skiedryno bajorą ir vištų valdovą, – šis visada žino protingą atsakymą.

Autoriaus iliustruoti pasakojimai padės tyrinėti pasaulio paslaptis.

Apie gamtos ir mažo žmogaus harmoniją: Rasa Joni „Mano draugas Paukštelis“, 2014

Tai istorija vaikams apie du draugus – miesto berniuką Martyną ir labai jautrų muzikantą, poetą Paukštelį. Martynas gyvena daugiabutyje ir labai ilgisi gamtos ir nuotykių. Paukštelis yra vienišas ir gyvena miške, jis nei žmogus, nei paukštis, todėl jo niekas nesupranta ir niekas nenori su juo draugauti. Šis  kūrinys – apie  žmogaus ir gamtos harmoniją, kuri yra „toks paukštis, kurio širdis ir protas gieda vieną giesmę“.

Jau ne vienerius metus biblioteka, siekdama įsigyti  kuo įvairesnės tematikos literatūros, užsako tik po 1 egz. vieno pavadinimo knygų. Todėl susidaro laukiančiųjų perskaityti vieną ar kitą knygą eilė. Šiuo metu skaitytojai laukia:

Knygų suaugusiesiems –

Riley L. „Angelų medis“, 2019.

Riley L. „Mergina iš Italijos“, 2019.

Picoult J. „Šviesos blyksnis“, 2019.

Montefiore S. „Pilies šešėliuose“, 2019.

Sabaliauskaitė K. „Petro imperatorė“, 2019.

Knygų vaikams –

Porter E. „Poliana“, 1998.

Donnelly E. „Sudie, seneli, ištariau aš tyliai“, 2003.

Paterson K. „Visai kaip žvaigždės“, 2019.

Parengė Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Daiva Vilkickienė

 

 

azija

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie