blank

Recepto nėra, vis dėlto…

Tikrai visi esame matę ne vieną kino filmą, sukurtą pagal knygą. Dažnai lyginame, kas patiko labiau: knyga ar jos ekranizacija. Amžina diskusija: pirma reikėtų perskaityti knygą, o po to peržiūrėti filmą ar atvirkščiai. Recepto nėra. Galima skaityti tik knygą arba pamatyti tik filmą. Jį peržiūrėjus galbūt kils noras perskaityti knygą, kuri yra tokia, kokią parašė pats rašytojas, o filmų sėkmė priklauso nuo daugelio dalykų: režisieriaus sumanymų, aktorių talento.

Daugelis filmų tikrai neprilygsta knygoms. Vis dėlto yra ekranizacijų, kurios niekuo nenusileidžia, gal net pralenkia knygas, tampa šedevrais, vertingesniais už pačią knygą.

Šiandien, kai esame priversti namuose praleisti visus vakarus, galime pasilepinti, leisdami sau pažiūrėti filmą ir perskaityti knygą, pagal kurią jis sukurtas. O po to padiskutuoti su šeimos nariais, socialiniuose tinkluose – su draugais, pažįstamais, kolegomis. Kodėl gi nesusitarus kartu per savaitę perskaityti vieną knygą ir pažiūrėti filmą? Tai paliekame jūsų išmonei, kurios daugumai nestinga.

GYVENIMO PASIRINKIMŲ ODISĖJA: John Irving „Sidro namų taisyklės“

Istorija apie gydytojus, jų sprendimus, atsakomybę, pareigas – labai aktuali mūsų dienų kontekste.

Pagrindinio veikėjo Homero Velzo gyvenimo kelionė prasideda prieglaudoje, kur daktaras Vilburis Larčas priima gimstančius našlaičius ir daro abortus. Tarp daktaro ir Homero užsimezga gražūs santykiai, tarsi tėvo ir sūnaus. Homeras, niekada neturėjęs šeimos ir namų, tampa daktaro padėjėju. Ką pasirinks užaugęs ir našlaičių prieglaudą palikęs Homeras, sužinosite perskaitę knygą ir/ ar peržiūrėję pagal knygą tuo pačiu pavadinimu JAV 1999 m. sukurtą filmą (Rež. Lasse Hallström, pagrindinius vaidmenis atlieka Tobey Maguire, Charlize Theron, Michael Caine. Filmas 2000 m. pelnė geriausio antro plano aktoriaus Oskaro apdovanojimą (Michael Caine) ir Oskaro apdovanojimą už geriausią adaptuotą scenarijų).

ŠEIMOS SANTYKIŲ DRAMA: Gillian Flynn „Dingusi“

Dažnai pagalvojame, ar tikrai pažįstame žmogų, su kuriuo gyvename. Turime pripažinti, kad net pats savęs žmogus gerai nepažįsta. Ši knyga – tai įtraukiantis išmoningo siužeto psichologinis trileris apie tragišką santuoką, slapčiausias ir tamsiausias žmogaus sielos kerteles. Užburia ir glumina kiekvienas knygos siužeto vingis. Knyga pripažinta geriausia 2012 m. knyga, pagal kurią 2014 m. pastatytas amerikiečių psichologinio trilerio filmas, režisuotas Davido Fincherio. Vaidmenis atlieka Ben Affleck, Rosamund Pike, Neil Patrick Harris, Tyler Perry, Emily Rotajkowski ir kt.

APIE DRAUGYSTĘ, VALIĄ IR LAISVĘ: Henri Charrière „Drugelis“

1968 m. išleista knyga „Drugelis“, kurią H. Charrière`as parašė gyvendamas Venesueloje, iš karto virto bestseleriu. Tai tikra istorija paremtas autobiografinis romanas apie išgyvenimą Velnio salos kalėjime, Prancūzijos Gvianoje, dirbant katorgos darbus iki gyvos galvos. Aplinkui mirštant kaliniams nuo nepakeliamo darbo, alkio ir blogų gyvenimo sąlygų, pagrindinis knygos veikėjas, kurį puošia tatuiruotė ir pravardė Drugelis, nuo pirmos įkalinimo dienos ruošiasi pabėgimui. Ar pavyks tai pasiekti žmogaus valios, užsispyrimo ir atkaklumo dėka, sužinosite perskaitę knygą ir/ar pažiūrėję to paties pavadinimo filmą (1973 m., amerikiečių kino rež. Franklinas J. Schaffneris, pagrindinius vaidmenis atliko Steveas McQueenas ir Dustinas Hoffmanas. 2017 m. pasirodė naujas filmas, o jo žvaigždėmis tapo Charlieis Hunnamas ir Ramis Malekas). Aš mačiau tik filmą. Jis paliko stiprų įspūdį apie begalinę valią, neišsenkantį optimizmą, draugystę ir viltį.

ŠIEK TIEK SIAUBO: Stephen King „Švytėjimas“

Dar vienas siaubo tėvu vadinamo S. Kingo romanas, įtraukiantis nuo pat pirmųjų puslapių, verčiantis neatsipalaiduoti, skaityti, vietomis sulaikant kvėpavimą. Kartu su knygos veikėjais išgyventi jų praradimus, patirti jų skausmus ir priimti dvejotinus pasiūlymus. Įspūdį dar labiau sustiprina ypatingas berniuko Denio gebėjimas girdėti kitų mintis – švytėjimas. Kaip išgyvens šeima, atskirta užpustytame viešbutyje nuo viso pasaulio, pamažu vis stiprėjant įtampai tarp tėvo, mamos ir sūnaus, kai baimė ir nepasitikėjimas tapo nuolatiniais jų persekiotojais. Galiausiai, kai veiksmas pasiekia viršūnę – meistriškais žodžiais nutapytos siaubo scenos ir fiziškai bei dvasiškai sekinanti kova su nematomais viešbučio gyventojais, ateina atomazga.

Daug St. Kingo knygų yra ekranizuotos, pagal šį romaną 1980 m. taip pat buvo sukurtas Stanley Kubricko „Švytėjimas“. Pagrindinius vaidmenis jame atlieka Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd ir Scatman Crothers.

KAIP GYVENTI, KAI DIEVAS TYLI? Shusaku Endo „Tyla“

Garsiausio XX a. japonų rašytojo literatūros šedevras, praskleidžiantis uždangą į unikalų Japonijos istorijos tarpsnį ir įkvėpęs Holivudo legendą Martiną Scorsesę sukurti trisdešimties metų pasiruošimo pareikalavusį to paties pavadinimo filmą apie XVII a. Japoniją.

Negausios krikščionių bendruomenės persekiojimas pasiekė apogėjų. Kodėl Dievas tyli skaudžiausių įvykių akivaizdoje? Knygoje iki pabaigos kuriama intriga, ką pasirinks kunigas Rodrigesas – ar jis paklus japonų valdžios reikalavimams „tik formaliai“ išsižadėti tikėjimo, ras kokį nors būdą pasipriešinti, ar taps kankiniu. Šiuo išmėginimu taikoma į jo tikėjimo Dievu šaknis – meilės ir gailestingumo sampratą prievartos prieš žmones akivaizdoje. Knygoje rašoma: „Sodinukas papuvo iš pat šaknų ir nudžiūvo. Krikščionybė panaši į sodinuką: nesuprasta nudžiūvo ir mirė.“ Ieškokime atsakymų ir supratimo knygoje ir kino juostoje „Tyla“.

Ar vaikai ir jaunimas skaito karantino metu?

J. Keliuočio viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo skyriaus vedėja Aušra Žukauskienė sako, kad vaikai ir jaunimas skaito. Nuotoliniu būdu susisiekus su jaunaisiais skaitytojais, dalinamės jų įžvalgomis.

ŠALIA PASAKOS: Vitalija Lapina „Ar pažįsti Kiukį?“

Kiukis – keistas, švelnus, mistinis padarėlis, kurį mergaitė Luka parsineša namo iš parko. Jis truputį primena stebuklinių pasakų personažus – A. Lindgren Karlsoną, T. Jansson Trolį Mumį; o čia – dar mažesnis ir bendraujantis su vaiku. Ši knyga – puiki galimybė pasidalinti paslaptimis ir mažųjų pasaulio įžvalgomis, kurių dažnai nepastebi suaugusieji.

Galų gale tai puiki psichologinė lektūra, kaip bendrauti su mažesniu išdykusiu broliuku ar kaimynu. Humoras primena gerąsias A. A. Milne’o (Mikės Pūkuotuko) ar D. Bisseto („Aukštyn kojom“) pasakų tradicijas. Skaitytoja Brigita (9 metai): „Šioje knygoje vien smagios ir juokingos istorijos. Man patiko Kiukis, nes jis labai pastabus, draugiškas. O įdomiausia tai, kad tuomet, kai jis alkanas, jo pilvas groja. Kai skaičiau šią knygą, vis laukiau, kada ims groti Kiukio pilvas…“

KNYGA, NEPALIEKANTI ABEJINGŲ: Lewis Carroll „Alisa Stebuklų šalyje“

Nepaliaujanti žavėti ne vienos kartos vaikus ir suaugusiuosius britų rašytojo, matematiko, fotografo ir diakono L. Carrollio (1832–1898) istorija apie smalsią ir drąsią mergaitę Alisą, paskui Baltąjį Triušį nukeliavusią į Stebuklų šalį. Čia nonsensas, juokai, žodžių žaismai ir keistenybės pinasi su Viktorijos laikų visuomenės kritika, parodijuojami to meto papročiai ir netgi matematikos mokslo naujovės.

Skaitytojas Titas (12 metų): „Patiko dėl daugybės nuotykių. Knygoje daug stebuklų, ko tikrame gyvenime nebūna. Tarp veikėjų vyko juokingi nesusikalbėjimai Juos labiausiai ir patiko skaityti.“

MOKYKIMĖS INVESTUOTI: Edvin Lefevre „Biržos spekulianto memuarai“

Nors ši knyga parašyta 1923 m., tačiau iki šiol yra viena populiariausių ir labiausiai rekomenduojamų knygų apie investavimą. Jau kelios skaitytojų kartos tvirtina, jog ši knyga jiems davė daugiau supratimo apie biržą ir investuotojų psichologiją nei ilgai kaupta asmeninė patirtis. Knygoje nuosekliai aprašoma, kaip vienas garsiausių visų laikų spekuliantų J. Livermore’as po kruopelę kaupė patirtį ir tobulino savo prekybos sistemą. Ilgą laiką buvo tikima, kad knygą parašė pats legendinis investuotojas (karjeros viršūnėje Didžiosios depresijos metu per labai trumpą laiką jis uždirbo 100 milijonų JAV dolerių), o autoriaus pavardė – tik legendinio spekulianto slapyvardis. Šiandien manoma, kad autorius tik redagavo paties J. Livermore’o užrašytą „prekybos akcijomis autobiografiją“.

Daugelis garsių ir pasaulyje nuolat kartojamų frazių apie investavimą yra iš šios knygos.

Skaitytojas Edvinas (20 metų): „Sudomino, kad čia parašyta žmogaus istorija, kaip gyvenime pasiekė sėkmę, spekuliuodamas akcijomis. Gali pasimokyti iš klaidų, kurias jis darė… Pagilinau žinias apie akcijas, tų laikų istorija praplėtė suvokimą apie prekybą. Beje, šią knygą skaičiau anglų kalba.“

Bibliotekininkų bendruomenė karantino laikotarpiu siūlo dažniau užsukti į bibliotekos portalą www.rokiskis.rvb.lt, kuriame rasite daug naujų virtualių parodų, edukacijų, žaidimų, viktorinų, informacijos apie naujausias knygas, kurias galėsite skaityti, kai tik bibliotekos atvers duris lankytojams.

Jaukių akimirkų su knyga ir filmais.

Parengė J. Keliuočio viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Daiva VILKICKIENĖ

 

 

gimtasis straipsniai
Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments