Vasario 20–23 d. prašurmuliavo Vilniaus knygų mugė, pasitikusi lankytojus vieno žymiausių pasaulio lietuvių Jono Meko mintimi, jog  „gyventi reikia be formulių, reikia būti atviram“. Mugė kvietė eksperimentuoti,  ieškoti atvirų saviraiškos formų, kurti tai, kas aktualu, įdomu ir svarbu kiekvienam iš mūsų. Bibliotekininkai tradiciškai lankėsi mugėje per atidarymą – Bičiulių dieną, kuri buvo  pilna pokalbių ir  nekasdienių susitikimų su knyga ir jos kūrėjais.

Knygų mugėje paskelbtos geriausios metų knygos suaugusiesiems bei vaikams (konkursui atrinktos tik tos, kurios išleistos nuo 2018 m. rugsėjo 1 d. iki 2019 m. rugpjūčio 31 d. Už labiausiai patikusias knygas skaitytojai balsavo internetu ir paštu).

Metų knygos rinkimų tikslas – skatinti Lietuvos gyventojus domėtis šiuolaikine lietuvių literatūra, kelti visuomenėje skaitymo prestižą. Akcijos idėja – pristatyti geriausius šiuolaikinės lietuvių literatūros kūrinius.

Renkant Metų knygas, jos buvo pristatomos  renginiuose  ir Rokiškio Juozo Keliuočio viešojoje bibliotekoje.

Bibliotekos fonduose yra geriausiomis išrinktos Metų knygos, kurias rekomenduojame savo skaitytojams.

Geriausia prozos knyga suaugusiesiems: Marijus GAILIUS „Oro“, 2018

Ironiškas pasakojimas su detektyvine linija panardina skaitytoją į skirtingo laiko sluoksnius, skirtingus pasaulius – realųjį ir virtualųjį. Knyga gąsdina žmonių susidvejinimu ir  galimybe nebeatskirti realybės nuo išsigalvoto virtualaus gyvenimo. Siužeto vingiuose: neaiškiomis aplinkybėmis žuvęs garsus klimatologas Vincentas Šemeta, nusinešęs į kapus baugią paslaptį, senyva moteris Kotryna, mėginanti susidoroti su praeities šmėklomis, jaunieji lietuvių kilmės nacionalistai, išvaryti iš potvynių sunaikinto Londono, ieškantys savo vietos istorinėje tėvynėje Lietuvoje ir kylantys į kovą prieš klimato pabėgėlius, populiarus savimyla Hiacintas, skelbiantis, kad bežemių emigracija – paskutinė galimybė Lietuvai išlikti.

Geriausia poezijos knyga: Vytautas KAZIELA  Alyvmedžiai“, 2018

 Vienuoliktoje poezijos knygoje autorius tęsia mirties ir meilės, atsisveikinimo, tuštėjimo, vienišėjimo temas. Šiame rinkinyje vyrauja meditaciniai, trapūs, subtilūs, išgryninti eilėraščiai, reikalaujantys tylos. Poetas tiki, kad viską, kas yra esminga, galima išreikšti taupiu žodžiu ir grakščia minimalizmo forma.

Geriausia knyga paaugliams: Ilona EŽERINYTĖ „Skiriama Rivai“, 2018

Trijų prestižinių Lietuvos vaikų literatūros premijų laureatės, literatūros konkursų laimėtojos ir nominantės, tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos IBBY narės, kūrybinio rašymo mokytojos I. Ežerinytės apysaka – ketvirtoji rašytojos knyga. Knygoje susipina dabartis ir praeitis, fantazija ir realybė, lyrinės istorijos ir detektyvo elementai. Įvykių centre – tėvas ir išlepęs jo sūnus, ieškantys paslaptingo muzikinio kūrinio, o randantys kur kas daugiau. Pasakojimą praturtina mobiliaisiais įrenginiais pasiekiamos muzikinės iliustracijos, kurių autorius – kompozitorius Gediminas Kalinas.


Geriausia knyga vaikams: Ignė ZARAMBAITĖ „Stebuklingi senelio batai“, 2019

Tai pasakojimas apie berniuką, vardu Enrikas, kuris neteko mylimo senelio. Tema rimta, tačiau knyga nėra liūdna. Netikėtai berniukas atranda senelio batus, kuriais avėdamas patiria įvairiausių nuotykių, apmąsto senelio pamokymus, įsisavina jo išmintį. Kaip tai atsitinka, sužinosite perskaitę knygelę.

Kūrybiškiausia praėjusių metų knyga: Vidas MORKŪNAS „Pakeleivingų stotys“, 2019

Trumpų novelių cikle autorius per komiškus, tragiškus ir nekasdieniškus nutikimus atveria skaitytojui žmogaus sielos erdves. Novelėse pasakojamos gyvenimo istorijos, sutalpintos į lakoniškas pastraipas, nutapytos sodria, taupia, bet vaizdinga kalba.

Nemažai žmonių gali toje knygoje atpažinti save. O tikriausiai bus ir tokių, kurie atpažins save, nors jų nėra toje knygoje. Man atrodo, kad man pavyko sukurti tam tikrus žmonių savęs atpažįstamumo principus. Knyga, vieni sako, kad skaitoma labai lengvai. Kiti sako, kad skaitoma sunkiai. Tad įvairių skonių literatūros gerbėjams tinkama“, – sako rašytojas.

Lietuvos leidyklos ir platintojai paskelbė 2019-ųjų knygų  TOP penketukus

knygos.lt:

 1. Sabaliauskaitė „Petro imperatorė“,
 2. Unikauskas Klauskite daktaro“*1,
 3. Morris „Aušvico tatuiruotojas“,
 4. B. Peterson „12 gyvenimo taisyklių“,
 5. N. Harari „Sapiens“.

Leidykla „Vaga“:

 1. Kindlon, M. Thompson „Augant Kainui: kaip apsaugoti berniukų jausmų pasaulį“,
 2. Coelho „Alchemikas“,
 3. Norwood „Moterys, kurios myli per stipriai“,
 4. Forvard „Emocinis šantažas“,
 5. M. Steiner „Scenarijai, kuriais gyvena žmonės“.

Leidykla „Sofoklis“:

 1. D. Siegel „Sąmoningumo ugdymas. Mindfulness“*2,
 2. Drukteinis „Žmonės ir kompanijos: 50 sėkmės istorijų“,
 3. North „Šnabždėtojas“,
 4. Pellegrino „Metai Venecijoje“,
 5. Anderson „Juodoji nuotaka“.

Leidykla „Baltos lankos“:

 1. Sabaliauskaitė „Petro imperatorė“,
 2. Morris „Aušvico tatuiruotojas“,
 3. Sinkevičius „Pravieniškių mafija. Nerašyti zonos įstatymai“,
 4. Sincero „You are a Badass: kaip nustoti abejoti savimi ir pasiimti iš gyvenimo viską, ką nori“,
 5. Aderman „Galybė“.
 6. S. J. Keliuočio viešojoje bibliotekoje yra tik tų knygų, kurios paryškintos.

*1 – yra tik Panemunio kaimo filiale.

*2 – yra tik viešosios bibliotekos Verslo klasės bibliotekoje (Taikos g.19).

Parengė Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Daiva VILKICKIENĖ

 

 

 

 

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie