Pirmąjį birželio sekmadienį Lietuvoje minima Tėvo diena nėra taip jautriai aukštinama ir švenčiama, kaip Motinos diena, tačiau ji yra lygiavertė, kaip tėvo ir mamos svarba šeimoje.

Skaitytojams siūlome paskaityti knygas apie tėčius:  kasdieninės išminties mokytojus ir  filosofijos vadovus, intriguotojus ir nuotykių ieškotojus, šeimos maitintojus ir vaikų draugus, vargšus ir turtingus, atsakingus ir  klystančius,  nuodėmingus bei   keistuolius,  žvelgiančius į visus reiškinius pro neįprastas, savitas prizmes.

Onorė de Balzakas ,,Tėvas Gorijo“

1894 m. parašytas, vienas iš geriausių Balzako romanų, nukeliantis mus į  tolimus Prancūzijos buržuazijos laikus ir  rutuliojantis amžinas šeimyninių santykių irimo dramas. Per tėvo Gorijo ir jo dukterų paveikslus autorius sprendžia vaikų nedėkingumo problemą. Ar beprotiška meilė ir dukrų lepinimas vaikystėje, ar jų ištekinimas už nemylimų, bet turtingų vyrų, užkietino dukrų širdis tiek, kad tėvas mirė vienas, o paskui jo karstą važiavo tik  tuščios karietos?

Atsakymo reikia ieškoti šioje nesenstančios  klasikos knygoje.

William Saroyan „Tėti, tu keistuolis“, 2015 m.

1957 m. armėnų kilmės amerikiečių rašytojo knyga, skirta sūnui, – dar vienos nemarios literatūros klasikos pavyzdys, keliaujantis per skaitytojų kartas. Šioje apysakoje pasakojama apie amžinus dalykus –  žmonių tarpusavio santykius, meilę, pasitikėjimą, skyrybų ir šeimos problemas.  Knyga – tarsi gyvenimo išminties vadovas. Žavėdamasis gamtos grožiu, mąstydamas apie žmonių santykius, pasaulio prasmę, tėtis moko sūnų kasdienėse gyvenimo detalėse įžvelgti nepaprastumą, skatina domėtis pasauliu.  Ši buities filosofija labai artima kiekvienam iš mūsų: gebėti mėgautis gyvenimu  ir kartu kalbėti apie pamatines būties, žmogaus buvimo prasmės problemas – gaminant maistą, lenktyniaujant, važinėjant dviračiais, gėrintis saulėlydžiais ar pajūrio akmenėliais. Filosofiniai klausimai, kylantys kiekvienam iš mūsų, apysakoje gvildenami kaip vandenyne rastos midijos, už kurių lukšto slypi gardus, vaizduotę ir gyvenimo nuotykių apetitą žadinantis jausmas. Tėtis čia –  išmintingas patarėjas, atsakantis į sūnaus klausimus, bet kartu ir leidžiantis jam pačiam jų ieškoti, suvokiantis, kad tik pats vaikas sau į juos atsakys iki galo.

Knygą tikrai verta paskaityti iki galo!

Karelas van Loonas „Tėvo intriga“, 2006 m.

Pirmasis olandų žurnalisto, televizijos prodiuserio romanas, išleistas lietuvių kalba. Giliamintiška, su rafinuotu humoro ir erotikos prieskoniu,  knyga klausia: ar iš tiesų apie savo mylimuosius žinome viską?.. Pagrindinį knygos veikėją  ištinka likimo išdaigos: gyvenimo meilės netektis, šokiruojanti tiesa apie vienintelį sūnų, kuris, pasirodo, negalįs būti jo biologiniu vaiku.

 Kaip pavyks jam iš naujo susivokti jausmuose ne tik savo vieninteliam vaikui, bet ir be galo mylėtai moteriai, sužinosite perskaitę šį  intriguojantį romaną.

Jeffrey Archer „Tėvo nuodėmės (Kliftonai, #2)“, 2014 m.

Tai dar viena autoriaus kuriama Kliftonų šeimos kronikų istorija, pasakojanti apie vieno žmogaus rankose vartomus šeimos  narių likimus. Dėl to žmogaus įtakos pagrindinis veikėjas, negalėdamas vesti mylimos moters,  bėga nuo savo šeimos praeities, prisiima kito žmogaus tapatybę, tuo susisaistydamas su svetima praeitimi, kuri, pasirodo, gerokai prastesnė už jo išsižadėtąją.

 Skaitydami romaną sužinosite, ar toks pasirinkimas buvo klaida, taip pat kartu su knygos veikėjais išgyvensite  daug aistringų nuotykių.

Robert T. Kiyosaki „Turtingas tėtis, vargšas tėtis“, 2020 m.

Šioje knygoje, remdamasis asmenine patirtimi ir originaliomis idėjomis grįstais principais, pripažintais visame pasaulyje,  amerikiečių verslininkas, lektorius, finansų valdymo guru ir rašytojas įtaigiai, lengvu, aiškiu stiliumi  pasakoja, kaip valdyti asmeninius finansus. Pasitelkęs pasakojimą apie du, skirtingą finansinį supratimą turinčius tėčius, supažindina su išties efektyviu finansų valdymo modeliu, sėkmingai keičiančiu milijonų žmonių mąstymą apie pinigus.  Knygoje gausu žinių bei patarimų, kurie gali būti pritaikomi praktiškai: kaip efektyviau tvarkyti asmeninius finansus, kaip išlipti iš „žiurkių rato“, kaip išmokti investuoti arba tiesiog kaip turtuoliai tampa turtingais.

Ką pasirinkti – laimę, sėkmę, klestėjimą ar bėdas, nesėkmes ir  neturtą –  kiekvienam iš mūsų duotas pasirinkimas.

David Almond „Mano tėtis – skrajūnas“, 2013 m.

Šios knygos autorius 2010 m. buvo apdovanotas Hanso Christiano Anderseno premija, vaikų literatūros apdovanojimuose  atitinkančia Nobelio premiją. Pradinių klasių vaikams skirta knyga pasakoja apie tai, kaip šeimos nariai išmoksta suprasti vienas kitą, vertinti buvimą kartu. Taip pat moko vaikus amžinųjų vertybių – tikėjimo, vilties ir meilės, – ir primena, kad magija yra ne fantastiniuose filmuose, o visai čia pat. Joje skatinama būti savimi ir siekti svajonių nepaisant galimų nesėkmių. Juk net ir paprastas žmogus gali skristi – galbūt tam tereikia sparnų, tikėjimo ir meilės.

Rimti klausimai vaikams skirtoje knygoje paliečiami lengvai, šviesiai, nepamirštant greit besivystančio veiksmo ir linksmų dialogų.

Toks įvairiapusiškumas – gilios, kokybiškos literatūros požymis – prie tokių knygų norisi grįžti ir skaityti toliau.

Markus Mojaluoma „Tėti, eime grybauti!“, 2010 m.

Knygelėje – du populiaraus suomių dailininko parašyti ir iliustruoti pasakojimai apie patrakusios šeimynėlės nuotykius, prasidėjusius vaikų laukta kelione grybauti, o pasibaigusius naujutėlaičiame tėčio automobilyje „apsigyvenusia“… karve.

 Kuris gi nenorėtų taip pakeliauti ir  „pagrybauti“?

Parengė Rokiškio Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Daiva Vilkickienė.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: