Ugniagesių kasdienybė.
Ugniagesių kasdienybė.

Šiandien ugniagesiai mini profesinę šventę – Šv. Florijono dieną. Visuomenės palankiausiai vertinami gelbėtojai tikina niekada nedirbę „dėl medalių“. Apie gelbėtojų veiklą ir kasdienybę – pokalbis su trisdešimt ketvirtus metus šiame darbe triūsiančiu  Rokiškio priešgaisrinės tarnybos viršininku Algirdu  VYŠNIAUSKU.

– Priešgaisrinės tarnybos gelbėtojai ne vienerius metus yra visuomenės pasitikėjimo reitingų viršūnėje. Kaip pavyksta išlaikyti tokį aukštą žmonių pasitikėjimą, nors vyko struktūrinės pertvarkos, dėl krizės apkarpytas  finansavimas?

– Dirbame tikrai ne dėl visuomenės pasitikėjimo reitingų. Paprasčiausia reikia kvalifikuotai ir sąžiningai dirbti savo darbą. Pas mus, kaip ir visur, sumažintas tarnybos finansavimas, vykdomi griežto taupymo planai. Apriboti išvažiavimai į pratybas, visos išvykos,  nesusijusios su gaisrų gesinimu ir būtinais gelbėjimo darbais, sustabdytos. Taupome viską, kas įmanoma. Tačiau tai nereiškia, kad taupysime rajono gyventojų saugumo sąskaita. Technikos turime pakankamai. Laisvų etatų – taip pat. Deja, dėl krizės priėmimas į laisvas pareigybes sustabdytas. Atleidus darbuotoją, jo pareigybė lieka laisva, nors norinčių dirbti pakanka.

– Gelbėtojų funkcijos ypač plačios: nuo gaisrų gesinimo, teršalų likvidavimo, žmonių gelbėjimo iki kačiukų vadavimo iš medžių, šulinių. Pernai daug iškvietimų sulaukėte dėl širšių keliamo pavojaus.

– Mūsų tarnybai primetama daugybė funkcijų, kurių vykdyti niekas oficialiai nepriskyrė. Tai vandentiekio, elektros, dujų tinklų avarijų likvidavimas, durų atidarymas, kelių valymas po autoįvykių, įklimpusių automobilių traukimas, vabzdžių naikinimas, kitos komunalinio pobūdžio paslaugos. Sulaukę panašių pranešimų, kiekvieną situaciją vertiname individualiai. Reaguojame nedelsiant, jeigu yra pavojus žmogaus sveikatai bei gyvybei, o mes savo priemonėmis galime suteikti pagalbą. Kačiukų gelbėti neprivalome, naikinti širšių – taip pat. Be to, ir finansinės galimybės to neleidžia daryti, o mokamų paslaugų mes teikti negalime. Pastebėjome, jog nemokamomis paslaugomis neretai piktnaudžiaujama. Kaip pavyzdį galiu paminėti šį pavasarį mus užplūdusius prašymus išsiurbti vandenį iš patalpų. Tačiau šias, bet mokamas, komunalines paslaugas teikiančios bendrovės užsakymų gausa pasigirti negalėjo.

– Kiek gelbėtojų dirba mūsų rajone?

– Panevėžio apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Rokiškio priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje šiuo metu yra 47,5 pareigybės, 45 jų – statutiniai pareigūnai, likusieji dirba pagal darbo sutartis. Budinčiose pamainose dirba 40 pareigūnų.
Šiais metais mums buvusios pavaldžios Obelių ir Pandėlio komandos su  technika, pastatais, darbuotojais perduotos savivaldybės priešgaisrinei tarnybai. Todėl mūsų tarnyboje sumažėjo 20 pareigybių. Turime 6 gaisrinius automobilius, iš kurių 3 – gaisrinės autocisternos. Tarnyba aprūpinta kvėpavimo aparatais, techninėmis priemonėmis dirbti aukštyje, ant vandens, gelbėjimo įranga autoavarijose ir kitų incidentų vietose. Veikia 11 savivaldybės priešgaisrinės tarnybos padalinių kitose rajono vietovėse, ši tarnyba turi 18 gaisrinių autocisternų.

– Dvejus metus gelbėtojams teko didelis išbandymas ekstremalių nelaimių zonose Juodupės seniūnijoje: degė Degesynės durpynas, likvidavote naftos teršalus ekologinės nelaimės zonoje Pakapės kaime ir pačioje Juodupėje.

– Ekstremalių situacijų likvidavimas visuomet reikalauja daug jėgų ir materialinių išteklių iš visų nelaimės padarinius likviduojančių subjektų, ne tik priešgaisrinių gelbėjimo pajėgų. Praktinė patirtis, įgyta atliekant darbus minėtose zonose, padidino mūsų tarnybos parengtį šioje srityje.

– Gaisrą ar kitą nelaimę patyrusiems žmonėms dažnai atrodo, kad gelbėtojai atvyksta per vėlai, kad ne taip gesina gaisrą, kaip turėtų?

 – Laukiant pagalbos laikas visada prailgsta. Išvykimo pagal aliarmo signalą laikas yra reglamentuotas – per 60-100 sekundžių, priklausomai nuo automobilių techninių parametrų. Ir to griežtai laikomės. Deja, eismo sąlygos, kelių būklė, automobilių techninės galimybės neleidžia važiuoti taip greitai, kaip norėtųsi.
Gaisras gesinamas pagal tam tikras standartines procedūras: pirmiausia gelbėjami žmonės, atjungiamas elektros tiekimas ir tik paskui imamasi aktyvių gaisro gesinimo darbų. Žmonių patarimų, ką ir kaip daryti gaisro vietoje, sulaukiame daug, dažnai jie būna paremti emocijomis. Todėl vertiname tai kaip informacijos šaltinį, bet nebūtinai elgiamės taip, kaip mums patariama. Be to, padalinių techninės galimybės nėra vienodos. Kaimų ugniagesių komandos neturi kvėpavimo aparatų, todėl negali dirbti uždūmintoje aplinkoje. Tačiau jie atlieka kitas svarbias funkcijas, stabdančias gaisro plitimą ir pagreitinančias mūsų tarnybos pareigūnų darbą.

–  Kokios rajone kylančių gaisrų dažniausios priežastys?

 – Per 4 šių metų mėnesius rajone kilo 73 gaisrai (pernai per tą patį laikotarpį 109). Atvirose teritorijose atitinkamai kilo 30 ir 54 gaisrai. Šiemet degė 19 gyvenamosios paskirties pastatų, pernai – 18. Gaisras sunaikino atitinkamai 231 ir 118 kv. m gyvenamojo ploto. 
Šiemet daugiausia gaisrų kilo dėl neatsargaus žmonių elgesio su ugnimi (45), ražienų ir žolės deginimo (33), krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo taisyklių pažeidimų (10). Pernykštės žolės deginimas tebėra visos šalies rykštė. Šį pavasarį gesinti pievų gelbėtojai kviesti 30 kartų. Pernai gaisruose žuvo du žmonės, šiemet žmonių aukų išvengta.

– Kaip minėsite Šv. Florijono dieną ir ką norėtumėte patarti gyventojams, kad jie išvengtų nelaimių?

– Šiemet Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, norėdamas atkreipti visuomenės dėmesį į žmonių saugumą ir mažinti gaisrų bei juose žūvančiųjų, gegužę skelbia Priešgaisrinės saugos mėnesiu. Šią priemonę Rokiškio rajone vykdys ir mūsų tarnyba. Kviečiame gyventojus apsilankyti mūsų tarnyboje bei kituose priešgaisriniuose padaliniuose, susipažinti su mūsų veikla. Valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyrio pareigūnai pasirengę konsultuoti piliečius priešgaisrinės saugos klausimais, patarti, kaip saugiai elgtis, kad būtų išvengta nelaimės.
Profesinę dieną minėsime labai kukliai. Planuojame iškilmingą rikiuotę, kurios metu apdovanosime labiausia tarnyboje pasižymėjusius darbuotojus.

Aldona Minkevičienė

azija

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie