Aplūžęs Pandėlio turgelio prekybos paviljonas nepuošia miesto centro.
Aplūžęs Pandėlio turgelio prekybos paviljonas nepuošia miesto centro.

Smulkiesiems prekybininkams, ūkininkams didesniuose rajono miesteliuose įrengti turgaus paviljonai, tačiau juose dažni svečiai – niekuo su prekyba nesusiję žmonės. Šie neretai niokoja statinius, laužo suolus ir stogelius, palieka krūvas šiukšlių. Prekybininkai piktinasi, kad jie, susimokėję už vietą, priversti dirbti nemalonioje aplinkoje.

Pandėlio prekybininkai moka už pasibaisėtiną darbo vietą

Pandėlio turgelio paviljonas miesto centro nepuošia: medinis pastatas apšiuręs, sienų skylės užkaltos, stalai subraižyti, aprašinėti, suolai išlaužyti. Čia drabužiais prekiaujanti Birutė Majauskienė siūlo pakelti akis į statinio stogą: kai kuriose vietose šiferio lakštų jau sudėta po keletą sluoksnių. „Jaunimas laužo ne tik sienas ar suolus – kliūna ir stogui. Lyjant per jį bėga vanduo, sušlapę drabužiai praranda prekinę išvaizdą. Neapsikentę skundžiamės seniūnijai, ši atsiunčia darbininką, kuris palopo skyles. Jau tiek daug šiferio lapų prisluoksniavo, kad sutrešusios pastato konstrukcijos gali ir neišlaikyti svorio“, – sako prekybininkė B. Majauskienė. Anot pašnekovės, jaunuoliai ne kartą buvo  padegę paviljoną, dėl to prekeivės kreipėsi į policiją.

Prekybos sąlygomis nepatenkinta Valė Šližienė teigia, jog turgelio aikštelė nemaža, tačiau  neasfaltuota. Po lietaus susidaro didžiulės balos, nepatogu nei prekybininkams, nei pirkėjams. „Mokame mokesčius už vietą, tačiau turime dirbti tokiomis nepavydėtinomis sąlygomis. Ne kartą prašėme seniūno atnaujinti paviljoną, išasfaltuoti aikštelę. Rokiškio centre vietoj griūnančio paviljono ketinama statyti naują, o Pandėlyje pokyčių niekas nežada“, – piktinasi V. Šližienė. 

Problema numeris vienas

Pandėlio turgelyje kasdien prekiauja trys keturi žmonės, didžiausias sujudimas – penktadieniais. Paviljone ir aikštelėje savo prekes išrikiuoja 10–20 prekybininkų ne tik iš mūsų rajono, bet ir Biržų, Kupiškio. Prekyba suaktyvėja tomis dienomis, kai žmonėms pradedamos mokėti pensijos, pašalpos, taip pat prieš didžiąsias metų šventes. Drabužių, maisto prekių pardavėjai už dieną moka po 1,45 Eur, o sodininkai, ūkininkai, atvežę parduoti pačių užaugintą ar pagamintą produkciją, – po 1 Eur. Pensininkams, neįgaliesiems taikoma 50 proc. nuolaida. Tokias prekybos kainas mūsų rajono turgeliuose patvirtino Rokiškio rajono savivaldybės taryba.

Pandėlio seniūnas Romualdas Varanius pripažįsta, jog turgelio atnaujinimas – problema numeris vienas, jo galvos skausmas. Minėtas pastatas tik palopomas, tačiau remontuoti jo neapsimoka, tikslingiau būtų griauti ir statyti naują. Seniūnija baigė įgyvendinti projektą, kurio metu sutvarkė Pandėlio centrą. Šiame projekte buvo planuota atnaujinti ir turgelį, tačiau šios veiklos nepavyko įtraukti. „Kai tik rajono politikai skirs pinigų, tada ir pastatysime naują paviljoną, ir aikštelę suremontuosime. O kol kas nieko džiuginančio prekybininkams pažadėti negaliu“, – sako seniūnas.

Kamajų paviljone šeimininkauja girtuokliai

Kamajų turgelio paviljonas stovi pagrindinėje miestelio Antano Strazdo aikštėje. „Kamajai įsikūrę respublikinės reikšmės kelių sankirtoje, todėl turgelyje daug prekeivių ir pirkėjų, tačiau prekyba vyksta ne paviljone, o šalia jo“, – sako Kamajų seniūnė Laimutė Vilimavičienė.

Anot pašnekovės, dėvėtų drabužių prekeiviai atsiveža savo palapines, stogines, jas stato aikštėje. Gėlininkai, sodininkai vazonėlius su augalais surikiuoja prie savo mašinų. Rudenį suaktyvėja prekyba mašinų padangomis. Ketvirtadieniais iš Rokiškio turgaus grįžtantys prekiautojai dar sustoja Kamajuose. Vietos gyventojai skuba nusipirkti anykštėnų užaugintų obuolių ir daržovių.

„Deja, paviljone dažniau gali pamatyti sėdinčius ir alų siurbiančius vyrus. Jie šiukšlina, prispjaudo saulėgrąžų lukštų, primėto butelių. Mes alkoholio gėrėjus barame, liepiame jiems ieškoti kitos vietos. Kai kurie paklūsta reikalavimui, tačiau po kiek laiko vėl sugrįžta“, – pasakoja seniūnijos vadovė. Jos nuomone, paviljoną reikėtų bent kiek atnaujinti, perdažyti, nes „gražioje aikštėje visi pastatai turi būti gražūs“. „Turgininkams nepatogu paviljone kabinti drabužius, susidėti prekes, turbūt jis netinkamai suprojektuotas, todėl abejoju, ar verta jį atnaujinti“, – svarsto seniūnė.

Juodupė: prekybininkai į rajono pakraštį neužsuka

Prie Juodupės autobusų stotelės išlikęs nedidelis prekybos paviljonas, tačiau prekiautojų jame būna ne kiekvieną dieną. Dažniausiai čia siūloma įsigyti dėvėtų drabužių.

„Geografiniu požiūriu nesame patrauklūs: miestelis įsikūręs rajono pakraštyje, prekybininkams reikia specialiai čia atvažiuoti. Juodupėje dėl pirkėjų konkuruoja du prekybos centrai, maisto, buities prekių pasiūla didelė ir įvairi. Turgelis pamažu nyksta, o paviljoną kartais aplaužo jaunimas. Užkalame nuplėštas lentas, tačiau kol kas pastato griauti nesiruošiame“, – sako Juodupės seniūnas Valdas Adomonis. 

Jūžintuose girtuoklysčių vieta sunaikinta

Jūžintų turgelyje prekybos paviljonas prieš keletą metų buvo išardytas. „Iš rajono savivaldybės gavome raštą, kad tokiame nedideliame miestelyje paviljonų neturi būti. Visiškai nebuvo gaila nugriauti baisųjį statinį. Dabar ramiau: sunaikinome girtuoklių susirinkimo vietą“, – sako Jūžintų seniūnė Audronė Baltuškaitė. Anot jos, buvusio paviljono vietoje kartais prekiaujama dėvėtais drabužiais. Jų sukabinimu rūpinasi patys prekybininkai. „Jūžintuose visi vienas kitą pažįsta. Žmonės kiaušinius, sūrį, pieną, daržoves perkasi iš kaimyno, turgelio prekybai maisto produktais nebereikia“, – mano seniūnė.

Planuojama atnaujinti Respublikos gatvės turgelį

Kuriama nauja Rokiškio miesto Respublikos gatvėje esančio turgelio vizija. Rajono savivaldybės administracija paskelbė viešąjį pirkimą turgelio projektavimo darbams atlikti. Ką toje vietoje reikėtų įrengti, diskutuoja Rokiškio miesto seniūnijos specialistai, rajono verslininkai ir Rokiškio miesto vietos veiklos grupės nariai.

Senasis aplūžęs turgelio paviljonas bus griaunamas, o jo vietoje statomi 2–3 uždari paviljonai, numatyta įrengti kelias atviras prekybos vietas ūkininkams, amatininkams bei viešąjį tualetą. Planuojama išasfaltuoti aikštelę. Laikinus statinius, kuriuose dabar veikia parduotuvėlės, jų savininkai turės nugriauti arba pervežti į kitą vietą.

Dalia Zibolienė

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: