Vienintelis rajono tarybos narys Antanas Vagonis
Vienintelis rajono tarybos narys Antanas Vagonis

 

 

Ekonominė krizė, biudžeto karpymas  rajono tarybos narių nepalietė: už veiklą jiems skirtos išmokos nesumažėjo. Už dalyvavimą posėdžiuose politikas pareikalavo užmokesčio. Jis tikisi atlygio ne tik už šiuos, bet ir už praėjusius dvejus metus.  

 

Solidarumas

Šių metų pradžioje rajono tarybos narių veiklai iš biudžeto buvo skirta 150 tūkst. litų. Ši suma padalinta į dvi dalis: 120 tūkst. litų – prekėms ir paslaugoms, 30 tūkst. litų – darbo užmokesčiui ir socialiniam draudimui. Birželio mėnesį peržiūrint biudžetą tarybos nariai sprendė, ar ekonominiu sunkmečiu iš viso atsisakyti deputato veiklai skiriamų lėšų, ar solidarizuojantis su visomis biudžetinėmis  įstaigomis pajamas susimažinti 10 proc. Dauguma tarybos narių nusprendė solidarizuotis.

Patikslinus biudžetą, tarybos narių veiklai šiems metams skirta 135 tūkst. litų. Prekėms ir paslaugoms liko 120 tūkst. litų, o darbo užmokesčiui ir socialiniam draudimui skirta suma sumažinta per pusę – iki 15 tūkst. litų.  Nors biudžetas gerokai apkarpytas, tarybos narių gaunamos pajamos nepakito: 49 tūkst. litų per metus rajono biudžetui tebekainuoja tarybos narių internetinis ryšys. Išmoka ūkio ir kanceliarinėms prekėms irgi tebėra tokia pat: eilinis narys kiekvieną mėnesį gauna po 200 Lt, o komiteto pirmininkas daugiau – po 256 Lt. Kur tarybos nariai išleidžia šiuos pinigus, atsiskaityti nereikia. ..

Patikslinus biudžetą, tarybos narių veiklai šiems metams skirta 135 tūkst. litų. Prekėms ir paslaugoms liko 120 tūkst. litų, o darbo užmokesčiui ir socialiniam draudimui skirta suma sumažinta per pusę – iki 15 tūkst. litų.  Nors biudžetas gerokai apkarpytas, tarybos narių gaunamos pajamos nepakito: 49 tūkst. litų per metus rajono biudžetui tebekainuoja tarybos narių internetinis ryšys. Išmoka ūkio ir kanceliarinėms prekėms irgi tebėra tokia pat: eilinis narys kiekvieną mėnesį gauna po 200 Lt, o komiteto pirmininkas daugiau – po 256 Lt. Kur tarybos nariai išleidžia šiuos pinigus, atsiskaityti nereikia.

 

Sumažino…

Mažindami biudžeto išlaidas politikai deklaravo solidarumą, tačiau sau skirtų neatsisakė. Taip atsitiko todėl, kad buvo sumažinta darbo užmokesčiui skirtoji dalis. Tik vienas šios kadencijoje tarybos narys paprašė  atlygio už darbą taryboje. Kiti to nepageidauja, todėl darbo užmokesčiui numatytos lėšos  nepanaudojamos.

Kodėl  solidarizavęsi tarybos nariai nesusimažino pajamų? Rajono meras Almantas Blažys, išgirdęs tokį klausimą, nustebo. Jo nuomone, trečią metų ketvirtį tarybos nariams turėjo būti mokamos 10 proc. mažesnės išmokos  ūkio ir kanceliarinėms prekėms. „Bandysime pasidomėti, kodėl taip atsitiko“, – pažadėjo meras.  

Savivaldybės buhalterinės apskaitos skyriaus vedėja Elena Makšimienė „Gimtajam…“ sakė, jog peržiūrint biudžetą tarybos nariai labai aiškiai nurodė, kad pinigai turi būti  nurėžti  nuo darbo užmokesčio. Anot  E.Makšimienės, rajono tarybos reglamentas nariams garantuoja atlygį už 8 darbo valandas  per savaitę. Įkainis priklauso nuo Statistikos departamento skelbiamo Lietuvos ūkio vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydžio. Jei visi tarybos nariai reikalautų užmokesčio, per metus reikėtų sumokėti iki 30 tūkst. litų: ši suma ir buvo numatyta biudžete.

 

Akibrokšto nesitiki

Savivaldybės administracijos direktorius Gintautas Rekerta patikslino, jog anksčiau tarybos narys iš darbovietės turėdavo pristatyti dokumentą, kuriame būtų nurodyta, jog jam nemokamas atlyginimas už tarybos posėdžiuose praleistą laiką. Tuomet atlyginimą mokėdavo savivaldybė. Anot E.Makšimienės,  tokie atvejai reti. Ji prisiminė du: atlyginimo yra prašę Jūratė Čypienė ir Bernardas Trimonis.  Pasak G.Rekertos, pernai gruodį įsigaliojus naujam Rokiškio rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamentui, pažymų iš darboviečių pristatyti nebereikia. Norintys gauti atlyginimą apie tai turi pranešti tarybos pirmininkui – rajono merui.

Dabartinės rajono tarybos narių tokį norą yra išsakęs socialdemokratas Antanas Vagonis. Anot E.Makšimienės, per aštuonis šių metų mėnesius jis posėdžiuose praleido 30 val., jam  paskaičiuotas 402,32 Lt dydžio atlyginimas, išmokėta – 305,76 Lt. Taigi vidutiniškai rajono tarybos nario valanda mokesčių mokėtojams šiemet kainavo 13,41 Lt. Meras A.Blažys informavo, jog A.Vagonis pateikė ir antrąjį prašymą: jis norėtų gauti atlygį ir už dalyvavimą posėdžiuose 2007 m.  bei 2008 m. „Politiko norus, kurie neprieštarauja įstatymams,  privalome tenkinti. Prašyti atlygio už atliktą darbą  nėra nusikaltimas“, – teigė meras. Į klausimą, kaip elgtųsi rajono vadovai, jei visi tarybos nariai pareikalautų atlygio už darbą, atliktą prieš kelerius ar net keliolika metų, meras atsakė, jog tokio akibrokšto iš tarybos narių jis nesitiki.

 

Viskas pagal įstatymą

E.Makšimienės  žiniomis, tarybos narių prašymus sumokėti už šių metų darbą posėdžiuose savivaldybė galėtų patenkinti. Finansininkė pateikė ir konkrečius skaičius: vienam nariui per šiuos metus reikėtų apie 600 Lt. Prašymus gali pateikti 21 tarybos narys iš 25. Rajono meras, jo pavaduotojas Albinas Urbonas, patarėjai Antanas Slesariūnas ir Romas Kundelis pretenduoti į atlyginimą bei išmokas ūkio ir kanceliarinėms prekėms įsigyti negali, nes jie dirba rajono savivaldybėje, tarybos posėdžiuose dalyvauja darbo metu, gali naudotis valdiškais automobiliais, mobiliaisiais telefonais. Metams 21 tarybos nario darbo užmokesčiui reikia 12,6 tūkst. litų, o patikslintoje sąmatoje numatyta 15 tūkst. litų. Kur kas kategoriškesnis buvo administracijos direktorius G.Rekerta. Jis tikino, kad tarybos nariai, sugalvoję paprašyti atlygio už 2008 m. ar net dar ankstesnius, privalėtų pateikti ne laisva forma rašytus prašymus, kokius atnešė A.Vagonis, o tokius, kuriuose būtų nurodytos tikslios datos, kada jie dalyvavo posėdžiuose, taip pat pateikti darboviečių pažymas, įrodančias, kad jiems darbdaviai už tą laiką nemokėjo. 

Kas gi paskatino tarybos narį A.Vagonį prašyti politiko užmokesčio? Jis teigė, jog iki 2007 m.  vasario mėn., kuomet buvo išrinktas į rajono tarybą, niekur nedirbo, todėl pildydamas dokumentus pažymėjo, jog norėtų gauti ne tik kompensaciją ūkio ir kanceliarinėms prekėms įsigyti, bet ir darbo užmokestį. „Antanas vaikšto gražiu kostiumu, turi odinius batus, kam jam dar atlyginimas?“ – A.Vagonis prisiminė pašaipią kolegų tarybos narių reakciją. Darbo užmokestis jam nebuvo mokamas. Pradėjęs dirbti banke, deputatas sakė atlyginimo nebereikalavęs. 

 

Ne pinigai svarbiausia

Anot A.Vagonio, būdamas tarybos opozicijos lyderiu jis ne kartą piktinosi, kad sunkmečiu per dideli priedai nustatyti mero pavaduotojui, patarėjams, kai kuriems  administracijos darbuotojams. Iš mero lūpų jis visada išgirsdavo tą patį atsakymą: „Jiems tai priklauso pagal įstatymą“. Toks pasakymas ir paskatino reikalauti darbo užmokesčio už dalyvavimą posėdžiuose, nes tai irgi garantuoja įstatymas.

„Ne pinigai svarbiausia, o principas: kodėl sunkmečiu valdininkams iš biudžeto galima imti maksimumą, ir tai yra normalu, o tarybos nariui prašyti tikrai nedidelio užmokesčio yra amoralu“, – piktinosi A.Vagonis. Jam nesuprantama, kodėl biudžete tarybos nariams yra skiriamos lėšos darbo užmokesčiui, nors niekas daugelį metų darbo posėdžiuose apmokėti neprašo. „Tarytum specialiai išpučiamas tarybos narių išlaikymas. Deklaruojame diržų veržimąsi, dešimčia procentų sumažinome išlaidas, tai visai neskausminga, tiksliau visiškai nepasijuto“, –  sakė tarybos narys. Jo nuomone, kitaip reikėtų skirstyti tarybos narių lėšas. A.Vagonis pasiūlė ir savo variantą: visą sumą paskirstyti  tarybos nariams: „Jei dalintume po lygiai, kiekvieną mėnesį tarybos narys gautų  po 535 Lt. Kiekvienas savo nuožiūra galėtų juos paskirstyti. O kur pinigus išleido, privalėtų atsiskaityti rinkėjams“.

 

Naudingai ir skaidriai

A.Vagionio nuomone, toks būdas užtikrintų skaidrų lėšų naudojimą. Dabar gi savivaldybės administracija nusprendžia, ko reikia tarybos nariams.  Nepasitarus visiems tarybos nariams buvo įpiršti kompiuteriai. Kai kurie nemoka jais naudotis, dalis turi savus. „Kaip gražu, kai tarybos nariai į posėdį atsineša po du kompiuterius – savo ir valdišką! Dar gražiau, kai nemokančiam naudotis kompiuteriu apmokamos internetinio ryšio paslaugos“, – sakė  A.Vagonis. Lėšų skyrimą tarybos nariams per trečiuosius asmenis jis suvokia kaip galimybę panaudoti pinigus ne visai skaidriai ir netikslingai. 

 

Į klausimą, ar politiko darbas už atlygį, noras gauti  kuo daugiau pajamų, nors biudžete stinga pinigų gatvėms apšviesti, o biudžetininkai varomi nemokamų atostogų, neprasilenkia su partijų priešrinkiminiais pažadais dirbti žmonėms, A.Vagonis atsakė irgi klausimu: „Kodėl tik eiliniai tarybos nariai turi veržtis diržus? Kodėl sunkmetis aplenkia mero komandą – jo pavaduotoją, patarėjus?“

 

Dalia Zibolienė

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: