Šiandien prie Rokiškio dvaro – rokiškėnų ilgai lauktos poilsio zonos atidarymas ir amatų mugė. Skulptūras ir originalius lauko baldus tarptautiniame plenere visą savaitę kūrė vienuolika meistrų iš Lietuvos bei Latvijos.
Pleneras – tik dalis
Šiandien pasibaigsiantis pleneras – nedidukė dalis didžiulio Lietuvos ir Latvijos projekto “Europos teritorinio bendradarbiavimo tikslo 2007-2013 metų Latvijos-Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programai teikiamo projekto “Tarpvalstybinis tinklas, taikant meną ir amatus kaip kompetencijos ir patrauklumo skatinimo priemonę tarp Latvijos ir Lietuvos pasienio ruožų / Vidurio Baltijos šalių amatai”, skatinančio amatų puoselėjimą ir vystymą. Pasak Krašto muziejaus direktorės pavaduotojos Marytės Mieliauskienės, Rokiškio savivaldybė muziejininkų rašytą projektą Europos Sąjungai pristatė jau pernai. Muziejininkų sumanymui įgyvendinti skirta nemenka šioms dienoms suma – daugiau nei 128 tūkst. eurų. Anot M.Mieliauskienės, už šiuos pinigus bus padaryta daug: pradėtas muziejaus klėčių remontas, bus kuriama bendra su latviais elektroninė svetainė apie medžio drožybą. Jau dešimtmetis medžio drožėjų sostine Lietuvoje tituluojamas Rokiškis. Projekto lėšomis taip pat planuojama išleisti didelį spalvotą katalogą, kuris pasakos apie 15 projekte dalyvaujančių partnerių amatus ir amatininkus. Keturi projekto partneriai iš Lietuvos – Rokiškio, Joniškio, Šiaulių ir Biržų savivaldybės, kiti – latviai iš Zasos, Jelgavos, Bauskės, Viesitės ir kitų miestų. M.Mieliauskienė sakė, jog projekte kiekvienam miestui numatyti vis kitokie darbai – vieni kuria edukacines programas, kiti rūpinasi išleisti turistinį žemėlapį su Lietuvos ir Latvijos liaudies meistrų adresais…
Lietuvai atstovauja žinomi meistrai
Rokiškio dvare vykęs amatininkų pleneras baigiasi šiandien: 13.20 val. muziejaus Buities skyriuje rengiamas uždarymas ir sukurtų skulptūrų pristatymas visuomenei. Latviją plenere reprezentavo daugiau funkcionalių amatų meistrai, o kartu su jais visą savaitę muziejuje kūrė Lietuvoje puikiai žinomi medžio skulptūrų kūrėjai – plenero ekspertas Kęstutis Krasauskas iš Pasvalio rajono, L.Šepkos premijos laureatas Adolfas Teresius iš Garliavos, “Aukso vainiko” tarp drožėjų laimėtojas Rimantas Zinkevičius iš Ukmergės bei Rokiškyje iki šiol nedrožęs stiprus skulptorius Algirdas Vaištaras iš Karmėlavos ir Konstantinas Maslovas iš Ukmergės. Anot plenero eksperto, profesionalaus skulptoriaus K. Krasausko, visi kartu – ir latviai, ir lietuviai – stengėsi išrutulioti bendrą idėją. Tokią, kuri maksimaliai, kiek tik įmanoma, padėtų kiekvienam atskleisti savo sugebėjimus.
Latviai – krėslus ir vežimus, lietuviai – žmones
Taip, anot Kęstučio, ir gimė idėja medyje sukurti latvio Janio ir lietuvės Marytės šeimą. Ji įkurdinta prie dvaro klėties. Janį, Marytę ir jų vaikus drožė lietuviai, o latviai – konstruktyvaus mąstymo amatininkai, drožė aplinkos detales: funkcionalias skulptūras, krėslus, vežimą… “Kompoziciją sukūrėme šeimai: čia galima ateiti ir ilsėtis su vaikais”, – sakė K.Krasauskas. Jis neabejoja, kad naujoji medinė kompozicija bus dar vienas Rokiškio žmonių traukos į dvarą centras. Meistrai įsitikinę, jog vaikai, turėdami suoliukus ir sūpynes, avytes ir piemenėlį, arklius ir vežimą, liausis pešioję šiaudus iš klėčių stogų.
Lyg stabtelėję parke
M.Mieliauskienės žodžiais, viskas atrodo taip, lyg iš senos XIX a. klėties: šeima stabtelėjo kiemo medžių paunksmėje – motina, vaikai, tėvas. Juos supa ūkio detalės, jų gyvuliai – irgi šalia. Jos žodžiais, kompozicja nėra padrika: bendraudami su Rokiškio muziejininkais lietuvių ir latvių meistrai išrutuliojo vieną bendrą gražią temą.
Anot M.Mieliauskienės, šiandien pleneras nesibaigs. Jo tąsa – parodos bei filmas. Bus atrinktos geriausios, įdomiausios amatų plenero Rokiškyje fotografijos, kurios keliaus po penkiolikos partnerių sales. Be to, visa Rokiškio plenero filmuota medžiaga bus patalpinta naujoje elektroninėje svetainėje, remiantis užfiksuotomis akimirkomis sukurtas filmas. Šiandien, po skulptūrų kompozicijos atidarymo, rokiškėnų ir svečių laukia mugė. Joje dalyvauti registravosi latvių ir lietuvių meistrai. Muziejininkai rokiškėnams siūlo nelaukti 18 val., kuomet skelbiama oficiali mugės pradžia. “Ateikite nuo pusiaudienio, meistrai jūsų jau lauks”, – ragina M.Mieliauskienė.
Reda Milaknienė