Drožėjų ir amatininkų darbą koordinavo ekspertas Kęstutis Krasauskas (dešinėje). D.Kiukienės nuotr.
Drožėjų ir amatininkų darbą koordinavo ekspertas Kęstutis Krasauskas (dešinėje). D.Kiukienės nuotr.

Šiandien prie Rokiškio dvaro – rokiškėnų ilgai lauktos poilsio zonos atidarymas ir amatų mugė. Skulptūras ir originalius lauko baldus tarptautiniame plenere visą savaitę kūrė vienuolika meistrų iš Lietuvos bei Latvijos.

Ple­ne­ras – tik da­lis

Šian­dien pa­si­baig­sian­tis ple­ne­ras – ne­di­dukė da­lis didžiu­lio Lie­tu­vos ir Lat­vi­jos pro­jek­to “Eu­ro­pos te­ri­to­ri­nio ben­dra­dar­bia­vi­mo tiks­lo 2007-2013 metų Lat­vi­jos-Lie­tu­vos ben­dra­dar­bia­vi­mo per sieną pro­gra­mai tei­kia­mo pro­jek­to “Tarp­vals­ty­bi­nis tin­klas, tai­kant meną ir amatus kaip kom­pe­ten­ci­jos ir pa­trauk­lu­mo ska­ti­ni­mo prie­monę tarp Lat­vi­jos ir Lie­tu­vos pa­sie­nio ruožų / Vi­du­rio Bal­ti­jos šalių ama­tai”, ska­ti­nančio amatų puo­selėjimą ir vys­tymą. Pa­sak Krašto mu­zie­jaus di­rek­torės pa­va­duo­to­jos Ma­rytės Mie­liaus­kienės, Ro­kiškio sa­vi­val­dybė mu­zie­ji­ninkų rašytą pro­jektą Eu­ro­pos Sąjun­gai pri­statė jau per­nai. Mu­zie­ji­ninkų su­ma­ny­mui įgy­ven­din­ti skir­ta ne­men­ka šioms die­noms su­ma – dau­giau nei 128 tūkst. eurų. Anot M.Mie­liaus­kienės, už šiuos pi­ni­gus bus pa­da­ry­ta daug: pradėtas mu­zie­jaus klėčių re­mon­tas, bus ku­ria­ma ben­dra su lat­viais elek­tro­ninė sve­tainė apie medžio drožybą. Jau dešimt­me­tis medžio drožėjų sos­ti­ne Lie­tu­vo­je ti­tu­luo­ja­mas Ro­kiškis. Pro­jek­to lėšomis taip pat pla­nuo­ja­ma išleis­ti di­delį spal­votą ka­ta­logą, ku­ris pa­sa­kos apie 15 pro­jek­te da­ly­vau­jančių part­ne­rių ama­tus ir ama­ti­nin­kus. Ke­tu­ri pro­jek­to part­ne­riai iš Lie­tu­vos – Ro­kiškio, Jo­niškio, Šiau­lių ir Biržų sa­vi­val­dybės, ki­ti – lat­viai iš Za­sos, Jel­ga­vos, Bauskės, Vie­sitės ir kitų miestų. M.Mie­liaus­kienė sakė, jog pro­jek­te kiek­vie­nam mies­tui nu­ma­ty­ti vis ki­to­kie dar­bai – vie­ni ku­ria edu­ka­ci­nes pro­gra­mas, ki­ti rūpi­na­si išleis­ti tu­ris­tinį žemėlapį su Lie­tu­vos ir Lat­vi­jos liau­dies meistrų ad­re­sais…

Lie­tuvai at­sto­vau­ja žino­mi meist­rai

Ro­kiškio dva­re vykęs ama­ti­ninkų ple­ne­ras bai­gia­si šian­dien: 13.20 val. mu­zie­jaus Bui­ties sky­riu­je ren­gia­mas užda­ry­mas ir su­kurtų skulptūrų pri­sta­ty­mas vi­suo­me­nei. Lat­viją ple­ne­re rep­re­zen­ta­vo dau­giau funk­cio­na­lių amatų meist­rai, o kar­tu su jais visą sa­vaitę mu­zie­ju­je kūrė Lie­tu­vo­je pui­kiai žino­mi medžio skulptūrų kūrėjai – plenero ekspertas Kęstu­tis Kra­saus­kas iš Pa­sva­lio ra­jo­no, L.Šep­kos pre­mi­jos lau­re­a­tas Adol­fas Te­re­sius iš Gar­lia­vos, “Auk­so vai­ni­ko” tarp drožėjų laimėto­jas Ri­man­tas Zin­ke­vičius iš Uk­mergės bei Ro­kišky­je iki šiol ne­drožęs stip­rus skulp­to­rius Al­girdas Vaišta­ras iš Karmėlavos ir Konstantinas Maslovas iš Ukmergės. Anot ple­ne­ro eks­per­to, pro­fe­sio­na­laus skulp­to­riaus K. Kra­saus­ko, vi­si kar­tu – ir lat­viai, ir lie­tu­viai – stengėsi išru­tu­lio­ti bendrą idėją. To­kią, ku­ri mak­si­ma­liai, kiek tik įma­no­ma, padėtų kiek­vie­nam at­skleis­ti sa­vo su­gebėji­mus.  

Lat­viai – krėslus ir vežimus, lie­tu­viai – žmo­nes

Taip, anot Kęstučio, ir gimė idėja me­dy­je su­kur­ti lat­vio Ja­nio ir lie­tuvės Ma­rytės šeimą. Ji įkur­din­ta prie dva­ro klėties. Janį, Ma­rytę ir jų vai­kus drožė lie­tu­viai, o lat­viai – kon­struk­ty­vaus mąsty­mo ama­ti­nin­kai, drožė ap­lin­kos de­ta­les: funk­cio­na­lias skulptūras, krėslus, vežimą… “Kom­po­zi­ciją sukūrėme šei­mai: čia ga­li­ma at­ei­ti ir ilsėtis su vai­kais”, – sakė K.Kra­saus­kas. Jis ne­abe­jo­ja, kad nau­jo­ji me­dinė kom­po­zi­ci­ja bus dar vie­nas Ro­kiškio žmo­nių trau­kos į dvarą cen­tras. Meist­rai įsi­ti­kinę, jog vai­kai, turėda­mi suo­liu­kus ir sūpy­nes, avy­tes ir pie­menėlį, ar­klius ir vežimą, liau­sis pešioję šiau­dus iš klėčių stogų.

Lyg stab­telėję par­ke

M.Mie­liaus­kienės žodžiais, vis­kas at­ro­do taip, lyg iš se­nos XIX a. klėties: šei­ma stab­telėjo kie­mo medžių paunksmėje – mo­ti­na, vai­kai, tėvas. Juos su­pa ūkio de­talės, jų gy­vu­liai – ir­gi šalia. Jos žodžiais, kom­po­zic­ja nėra pa­dri­ka: ben­drau­da­mi su Ro­kiškio mu­zie­ji­nin­kais lie­tu­vių ir lat­vių meist­rai išru­tu­lio­jo vieną bendrą gražią temą.

Anot M.Mie­liaus­kienės, šian­dien ple­ne­ras ne­si­baigs. Jo tąsa – pa­ro­dos bei fil­mas. Bus at­rink­tos ge­riau­sios, įdo­miau­sios amatų ple­ne­ro Ro­kišky­je fo­to­gra­fi­jos, ku­rios ke­liaus po pen­kio­li­kos part­ne­rių sa­les. Be to, vi­sa Ro­kiškio ple­ne­ro fil­muo­ta medžia­ga bus pa­tal­pin­ta nau­jo­je elek­tro­ninėje sve­tainėje, re­mian­tis užfik­suo­to­mis aki­mir­ko­mis su­kur­tas fil­mas. Šian­dien, po skulptūrų kom­po­zi­ci­jos ati­da­ry­mo, ro­kiškėnų ir svečių lau­kia mugė. Jo­je da­ly­vau­ti re­gist­ra­vo­si lat­vių ir lie­tu­vių meist­rai. Mu­zie­ji­nin­kai ro­kiškėnams siūlo ne­lauk­ti 18 val., kuo­met skel­bia­ma ofi­cia­li mugės pradžia. “At­ei­ki­te nuo pu­siau­die­nio, meist­rai jūsų jau lauks”, – ra­gi­na M.Mie­liaus­kienė.

Reda Milaknienė

Šlifavimo antgaliai

Subscribe
Informuoti apie
guest


0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: