Profilaktinis mokinių sveikatos patikrinimas parodė: dauguma rajono moksleivių turi vienokių ar kitokių sveikatos problemų. A.Puteikytės nuotr.
Profilaktinis mokinių sveikatos patikrinimas parodė: dauguma rajono moksleivių turi vienokių ar kitokių sveikatos problemų. A.Puteikytės nuotr.

Rajono sveikatos priežiūros specialistus neramina vis prastėjanti mokinių sveikata.  Šių metų profilaktinis mokinių sveikatos patikrinimas parodė, jog iš 4536 rajono moksleivių tik 2741 yra visiškai sveikas: vienokių ar kitokių problemų dėl regos, skrandžio, nervų ligų, netaisyklingos laikysenos, per didelio ar per mažo kūno svorio turi didžioji pusė mokinių.

Sveikatos rezultatai
Sveikatos apsaugos ministro 2005-ųjų įsakymu, kasmet iki rugsėjo 15 dienos mokiniai ugdymo įstaigai turi pateikti informaciją apie profilaktinio sveikatos patikrinimo rezultatus. “Labai svarbu, kad sveikatą pasitikrintų visi mokiniai. Mokytojai ir visuomenės sveikatos specialistai, neturintys informacijos apie vaiko sveikatą, negali užtikrinti, jog ugdymo proceso metu nebus jam pakenkta“, – “Gimtajam Rokiškiui“ teigė rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė Valentina Mickienė. Pasak jos, laiku pristatytos pažymos yra svarbios dar ir dėl to, kad rekomendacijose šeimos gydytojas nurodo, kokią fizinio lavinimo grupę vaikas galės lankyti – pagrindinę, parengiamąją ar specialiąją,  ar vaikui ne per sunkus įprastas krūvis, ar mokinys per kūno kultūros pamokas gali daryti visus pratimus. “Pažymose įrašyta patikrinimų informacija apie mokinio regėjimą, laikyseną, polinkius alergijai, kraujotakos, nervų, kvėpavimo ir kitus organizmo sistemų sutrikimus. Tai svarbu nustatant maitinimo organizavimo poreikį, atkreipiant dėmesį į mokinių laikysenos bei sėdėsenos ypatumus, nustatant prioritetines sveikatos mokymo sritis“, – sakė p. Mickienė.
Rokiškio rajono mokyklose dirbančių visuomenės sveikatos priežiūros specialisčių sukaupta ir apibendrinta informacija apie vaikų sveikatos būklę yra teikiama mokyklos bendruomenei, rajono gyventojams, Rokiškio rajono savivaldybės Sveikatos skyriui.
2010 m. Rokiškio rajono mokyklose iš viso mokosi 4593 mokiniai, kurių 300 – pirmokai. “Iš viso sveikatą pasitikrino 4513 mokinių, arba 98,3 proc. visų mokinių. 2009 m. sveikatą tikrinosi 97,6 proc. Statistiniai duomenys leidžia teigti, jog tėvų rūpestis mažųjų sveikata didėja“, – džiaugėsi specialistė.

Kaimo vaikai sveikesni
Palyginti su 2009-aisiais bendras Rokiškio rajono moksleivių sergamumas padidėjo 8,25 proc.  Praėjusiais metais jis siekė 558,2 atvejus 1000-iui moksleivių, tuo tarpu šiemet – jau 604,3.
“Sveikiausi – Kalvių pradinės mokyklos pradinukai: tik 3 iš 10 turi sveikatos sutrikimų. Tuo tarpu Pandėlio pradinėje visiškai sveiki yra 67 iš 121, Senamiesčio – 103 iš 205, Kavoliškio – 18 iš 50; „Varpelio“ darželyje-mokykloje – 25 iš 71, Laibgalių – 6 iš 20. Taigi situacija iš tiesų neramina“, – “Gimtajam…“ prisipažino p. Mickienė. Pasak jos, pagrindinių mokyklų sveikiausi yra Panemunėlio vidurinės mokyklos mokiniai: čia jokių sveikatos problemų neturi 83 iš 146.  Kriaunų  pagrindinės mokyklos visiškai sveiki yra 26 mokiniai iš 79.
“Sveikiausi gimnazistai – kamajiškiai: jokių sveikatos problemų neturi 156 iš 288. Tuo tarpu sergamumas kitose gimnazijose didesnis: Pandėlio gimnazijos visiškai sveikų yra pusė moksleivių iš 365, Obelių gimnazijos – 142 iš 285, Jūžintų Juozo Otto Širvydo vidurinės mokyklos – 100 iš 212,  Rokiškio Juozo Tumo-Vaižganto vidurinės – 227 iš 587, „Romuvos“ gimnazijos – 190 iš 730; Juozo Tūbelio gimnazijoje – 179 iš 609“, – teigė p. Mickienė.
Rokiškio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos priežiūros specialisčių surinkti duomenys rodo, jog įvairioms ligoms atsparesni ir sveikesni yra kaimo vaikai.

Vargina net skrandis
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistai pastebi, jog mūsų rajono moksleivius dažniausia vargina regos sutrikimai. “Pernai tokių sutrikimų užfiksuota 222,8 mokiniams iš 1000, šiemet – 227,5. Gerėja pirmokų statistika: šiemet blogai matančių pirmokėlių rajone yra 60 iš 1000, pernai tokių buvo 106,4“, – teigė p. Mickienė. Šiemet regos sutrikimai  fiksuoti 1036 iš 4536.

Kita, ne mažiau aktuali, vaikų sveikatos problema – laikysenos sutrikimai: vienokių ar kitokių problemų dėl to turi beveik 800 rajono moksleivių. “Neramina tai,  jog šios bėdos kamuojamųjų amžius jaunėja: šiemet laikysenos sutrikimų užregistruota 113,3, tuo tarpu pernai šis rodiklis siekė tik 55,3 tam pačiam moksleivių skaičiui“, – sakė specialistė. Ji pastebėjo, jog skoliozės (stuburo išlinkimas į šoną) atvejų šiemet sumažėjo.

Sveikatos priežiūros specialistai pastebi, jog mažėja moksleivių, kamuojamų virškinamojo trakto ligų: pernai skrandžio negalavimais skundėsi  maždaug 50 mokinių iš 1000, šiemet – 48. Tuo tarpu nervų sistemos ligomis sergančiųjų  šiemet nustatyta 30 proc. daugiau (39 susirgimai 1000-iui patikrintųjų) nei 2009 m. (27,2 atvejų).
Netaisyklingi mitybos įpročiai bei nuolatinis skubėjimas sąlygoja ir kūno masės mažėjimą bei didėjimą. “Šiemet mažėjančio svorio atvejų užregistruota beveik dvigubai daugiau nei pernai: šis skaičius išaugo nuo 7,4 iki 14,4 atvejo. Pernai neturėjome nė vieno pirmos klasės mokinio, kurio kūno masė mažėtų, o šiemet tokių žinome 4. Per pastaruosius trejus metus daugėja tukti linkusių vaikų: šis skaičius išaugo nuo 34,4 iki 43,8 atvejų 1000-iui moksleivių. Problemų dėl antsvorio turi kas penktas mokinys“, – teigė pašnekovė.

Auga ligonių karta?
“Gimtojo…“ kalbinta Rokiškio J.Tumo-Vaižganto vidurinės  bei Senamiesčio pradinės  mokyklų Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Gailutė Morkūnienė teigė, jog blogėjanti mokinių sveikata – visos visuomenės rūpestis. “Nuolat skubantys tenkinasi greitai paruošiamu, nesveiku ir labai kaloringu maistu. Dėl to vis daugiau mokinių kamuoja antsvorio problema. Mažai judame, per daug laiko praleidžiame prie kompiuterio: silpsta rega ir stuburo raumenys, reguliuojantys taisyklingą laikyseną“, – dėstė p. Morkūnienė. Jei ir toliau nesikeis įpročiai, mokyklos į gyvenimą išleis vis daugiau pasiligojusių žmonių. “Nerimą kelia didėjanti mokinių netaisyklingos laikysenos problema. Šią savaitę rajono pradinėse mokyklose bus vykdomos moksleivių kuprinių svėrimo akcijos. Dažnai būna taip: 30 kg sveriantis moksleivis ant pečių tampo šeštadalį savo svorio. Mokinio kuprinė turi sverti ne daugiau kaip 10 proc. kūno svorio“, – sakė specialistė.

 

Agnė PUTEIKYTĖ-MACKUVIENĖ

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: