Europarlamentarė dr. Laima ANDRIKIENĖ.
Europarlamentarė dr. Laima ANDRIKIENĖ.

Praėjusią savaitę Rokiškyje viešėjusi europarlamentarė dr. Laima ANDRIKIENĖ „Gimtojo…“ skaitytojams papasakojo apie intrigas ir peripetijas, apipynusias ketinimą suvienodinti išmokas Europos šalių žemdirbiams. Su europarlamentare kalbėjosi žurnalistė Sveta VITKIENĖ.

– Europos šalių vadovams renkantis derėtis dėl naujojo biudžeto, Baltijos valstybių žemdirbiai rinkosi į protesto akciją Briuselyje (Belgija). Jų reikalavimas – kuo greičiau suvienodinti ES tiesioginių išmokų dydį. Siuvėja, gatvės valytoja klaustų: kas tiems žemdirbiams negerai? Daugelio technika nauja, laukai platūs, o žmonos kailiniuotos…

– Deja, nebuvau susitikusi su mitinguojančiaisiais. Protesto akcija sutapo su plenarine sesija Strasbūre. Tačiau tai nereiškia, kad žemdirbių norai man nesuprantami ar nerūpi. Mano šaknys, tarp kitko, – irgi ne mieste.
Lietuva labai graži. Apsnigta – dar gražesnė. Bet, palyginti su tuo, ką matau Vokietijoje, Prancūzijoje, kokie ten ūkiai, pasėliai, kaip atrodo žemdirbių namai, – mums vytis ir vytis dešimtmečiais.
Lietuvos ūkininkų situacija labai sudėtinga. Išmokos jiems perpus mažesnės nei ES vidurkis. Tai nenormalu. ES yra viena rinka, kurioje galioja visiems vienodos taisyklės. Nėra sienų, nėra įstatymų, kurie neleistų įvežti į mūsų šalį prancūzo ar vokiečio užaugintos produkcijos.
Taigi žaidimo taisyklės visiems vienodos, o sąlygos skirtingos. Mūsų ūkininkams, gaunantiems mažesnę paramą, yra sudėtinga konkuruoti, sudėtinga išgyventi ir savo vaikams pasakyti: „Man neblogai sekasi, tu galėtum perimti ūkį po manęs.“

– ES biudžetas yra toks, koks yra. Išmokų suvienodinimas reiškia, kad iš vienų reikia paimti, o kitiems atiduoti. Ar atsirado šalių, norinčių dalintis savo žemdirbių pinigais?

– Yra strategija per artimiausius septynerius metus Lietuvos ūkininkams pasiekti tokią paramą, kokią gauna senųjų ES valstybių žemdirbiai. Nuspręsta taip: nuo 2015 metų išmoka Lietuvos ūkininkams didės, bet tiek, kad iki 2020 metų pasiektų 196 eurus už hektarą. Šiuo metu ES vidurkis yra 249 eurai.
Vasario pradžioje Bendrijos šalių narių vadovai sutarė suvienodinti visų valstybių išmokas – 196 eurai už ha. Tai iš tikrųjų reiškia, kad tokiems vokiečiams išmokos turėtų mažėti iki tų pačių 196 eurų.

Daugiau ketvirtadienio “Gimtajame…”

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: