Filipas Šapiro ir jo žmona Aldona
Filipas Šapiro ir jo žmona Aldona

Rokiškio rajone lankėsi Jungtinėse Amerikos Valstijose gyvenantis žydas Filipas Šapiro su žmona Aldona, kilusia iš Anykščių krašto. Ne pirmą kartą mūsų rajone besilankančio svečio tikslas – pradėti senųjų žydų kapinių tvarkymo darbus ir dar kartą savo akimis išvysti kraštą, kuriame gyveno ir yra palaidoti jo protėviai.

 

Istoriją mena ir brangina
Pokalbį svečias iš Jungtinių Valstijų pradėjo pasakojimu apie Rokiškio rajone gyvenusius jo protėvius. „Mano proprosenelis apie 1800 m. buvo įsikūręs Čelkių kaime, netoli Kamajų. Tikėtina, kad jis turėjo licenciją užsiimti degtinės darymo verslu“, – pasakojo F. Šapiro.
Anot vyro, žydai, kurie ilsisi Rokiškio senosiose žydų kapinėse, yra gyvenę maždaug nuo 1730-ųjų iki Pirmojo pasaulinio karo. F. Šapiro džiaugėsi, kad lietuviai ir žydai sutarė, nors jų religija, kalba ir papročiai buvo skirtingi.
„Tai – istorija, kurią mes prisimename ir branginame“, – akcentavo pašnekovas.
1901 m. Baltimorėje (JAV) įsikūrė žydų bendruomenė, kurią sudarė emigrantai, kilę iš Rokiškio, Kamajų, Pandėlio, Čelkių ir Kupiškio. Ši bendruomenė aktyviai veikia iki šiol.

Ne pelno siekianti organizacija planams įgyvendinti
Pirmą kartą F. Šapiro ir jo brolis Davidas į Rokiškį atvyko 1997-aisiais. Po dešimties metų paviešėti čia jie pakvietė ir savo seserį Juditą Auerbach su vyru, kurie gyvena Izraelyje. Tuomet juos šokiravo senųjų žydų kapinių vaizdas.

Daugiau šeštadienio GR

Justas KAČERAUSKAS

Rokmelsta
Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments