Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.

Po rinkimų rajono gyventojai tikėjosi valdžios atsinaujinimo. Tačiau naujų veidų rajono valdyme bus vos vienas kitas. Esminis pasikeitimas – naujas meras, socialdemokratas Antanas Vagonis, šiose pareigose pakeisiantis partijos kolegą Vytautą Vilį. Į kitus svarbius postus ir rajono tarybą sugužės daug metų matyti politikai. Kove išrinktos rajono tarybos kadencija startuos balandžio 10 d. – pirmajame jos posėdyje prisieks meras ir naujoji rajono taryba.

Dėlionės – po skvernu…

Po savivaldos rinkimų savivaldybės valdomoje AB „Rokiškio komunalininkas“ liko laisvas direktoriaus postas bei bendrovės valdybos nario pareigos. Meru išrinktas bendrovei vadovavęs A. Vagonis praėjusį pirmadienį atsistatydino iš direktoriaus pareigų. Kas bus kandidatas į komunalininkų vadovo pareigas, neatskleidžiama. Iš AB „Rokiškio komunalininkas“ valdybos pasitraukė Algirdas Kazinavičius: jis išrinktas į rajono tarybą, todėl privalėjo apsispręsti – būti valdybos nariu ar dirbti rajono taryboje.

Naują tarybą ir merą išrinkę gyventojai spėlioja, kas užims kitus svarbiausius valdžios postus ir kokia bus atsinaujinusi 25 narių taryba?

Tarybos mandatų daugumą turinčioje socialdemokratų, „darbiečių“ bei „tvarkiečių“ stovykloje valdžios postų dalybų reikalai aptarinėjami po slaptumo grifu. Antradienį vyko trijų partijų (socialdemokratų, „tvarkiečių“ ir „darbiečių“) koalicijos politinė taryba. „Tarėmės dėl reglamento, kurį reikia paruošti kadenciją baigiančios tarybos paskutiniam posėdžiui, pakeitimų, nes pasikeitė savivaldos įstatymas“, – komentavo rajono vicemeras, partijos „Tvarka ir teisingumas“ Rokiškio skyriaus pirmininkas Egidijus Vilimas. Jis pridūrė, jog posėdyje politinė taryba būsimų postų nesidalijo. Esą pagal anksčiau pasirašytą koalicijos sutartį yra suderėta, kuri partija į kurį postą savo kandidatus siūlys. Ar tai reiškia, kad savivaldybės administracijos direktoriaus pareigos liks Darbo partijai, o vicemero – „Tvarkai ir teisingumui“ ir abi šias pareigybes vėl užims dabar jose dirbantys politikai? Vicemeras E. Vilimas teigė, jog absoliučių garantijų nėra: „Iki galo dar nesutarta, reikia palaukti, ką siūlys meras, gal prie koalicijos prisijungs daugiau partijų. Kai bus viskas aišku, tada ir bus paviešinta. Šiai dienai nesu garantuotas, kad liksiu šiose pareigose, o jei liksiu, ar kuruosiu tą pačią sritį? Važinėju po rajono švietimo įstaigas, turiu dar nebaigtų darbų.“ 

Pokyčių – minimaliai?

Pagal „Gimtojo…“ redakciją pasiekusią neoficialią informaciją, vienas svarstomų postų dalybų variantų:   vicemero pareigos – dabar jas einančiam „tvarkiečiui“ E. Vilimui, savivaldybės administracijos direktoriaus – „darbiečiui“ Valerijui Rancevui, jo pavaduotojo – socialdemokratui Rimantui Velykiui, dviejų  mero patarėjų – „tvarkiečiui“ Albinui Urbonui ir socialdemokratui Tadui Barauskui. Jeigu ši versija pasitvirtins, valdžios citadelė liks beveik tokia pati, kaip dabar. Išskyrus tai, kad turėsime naują merą bei naują mero patarėją T. Barauską. Jis patvirtino, kad rinksis patarėjo darbą, jeigu tik bus pasiūlytas.

Savivaldybės tarnautojai šmaikštauja, kad politikų toks „susigulėjimas“ biudžetui kainuos pigiai, nes nereikės keisti lentelių ant valdžios kabinetų durų.

Vietoj šešių moterų – dvi…

Menkai veidai keisis ir rajono taryboje: daugumą kėdžių užsės kelias kadencijas dirbę politikai, ir vėl daugiausiai – vyrai. Kovo 1 d. įvykę savivaldybių tarybų rinkimai mūsų rajone moteris politikes beveik visai išeliminavo: šios kadencijos taryboje dirba šešios moterys, o į naująją išrinktos tik dvi: socialdemokratė Laima Keraitienė ir konservatorė Jūratė Čypienė. Abi jos dirba ir šios kadencijos taryboje.

Tačiau statistika gali šiek tiek pasikeisti dailiosios lyties naudai, jeigu teisę dirbti taryboje įgavę keli partiečiai mandato atsisakys dėl postų, nesuderinamų su tarybos nario darbu. Aštuonis mandatus gavusių socialdemokratų sąrašą gali papildyti Danguolė Kondratenkienė. Taip nutiks, jei tarp administracijos direktoriaus pavaduotojų minimas R. Velykis rinksis ne mandatą, bet šias pareigas, o į mandatą galėsiantis pretenduoti Gintautas Rekerta liks vadovauti Panemunėlio pagrindinei mokyklai.

Pokyčių moterų naudai, tikėtina, bus ir partijos „Tvarka ir teisingumas“ sąraše. Keturis mandatus laimėjusios partijos narys A. Urbonas minimas tarp mero patarėjų ir, jeigu apsispręs užimti šias pareigas, pagal sąrašą į tarybą pateks Ramunė Markevičienė, dirbanti ir kadenciją baigiančioje taryboje. Daugiau prošvaisčių politikėms moterims patekti į tarybą beveik nėra.

Apsispręsti – pora savaičių

Apie tarybos nario mandatą laimėjusių politikų „persistumdymus“ – kituose „Gimtojo…“ numeriuose. Dalis mandatą laimėjusių politikų dar nėra apsisprendę, ar dirbs taryboje.

Pagal nustatytą tvarką su tarybos nario darbu nesuderinamų pareigų privaloma atsisakyti ir apie tai pranešti Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) likus 10 dienų iki savivaldybės tarybos pirmojo posėdžio dienos. Kartu su pranešimu privalo būti pateikti įrodymai, kad nesuderinamų pareigų yra atsisakyta. Tokiais įrodymais gali būti įsakymo ar kito administracinio sprendimo, nutrauktos darbo sutarties patvirtintas nuorašas.

Išrinktas savivaldybės tarybos narys taip pat gali atsisakyti tarybos nario mandato – irgi ne vėliau kaip prieš 10 dienų iki pirmojo savivaldybės tarybos posėdžio dienos. Apsisprendimas atsisakyti mandato VRK paduodamas asmeniškai arba išsiunčiant notarine tvarka patvirtintą pareiškimą.

Jeigu į tarybą išrinktas asmuo iki minėto termino nepraneša VRK, kad jis atsisako pareigų, nesuderinamų su tarybos nario pareigomis, VRK ne vėliau kaip 7 dienos iki savivaldybės tarybos pirmojo posėdžio priimtu sprendimu panaikina šio savivaldybės tarybos nario mandatą ir pripažįsta jį kitam tarybos nariui.

Vietos savivaldos įstatyme numatyta, kad pirmąjį išrinktos naujos savivaldybės tarybos posėdį šaukia savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas ne anksčiau kaip ankstesnės kadencijos savivaldybės tarybos įgaliojimų paskutinę dieną ir ne vėliau kaip praėjus 7 kalendorinėms dienoms nuo ankstesnės kadencijos savivaldybės tarybos įgaliojimų paskutinės dienos.

Išrinktas savivaldybės tarybos narys, kuris kandidatuodamas ėjo nesuderinamas pareigas ir atsisako savivaldybės tarybos nario mandato, praranda už nesuderinamas pareigas sumokėtą rinkimų užstatą.

 

 

 

 

 

Aldona Minkevičienė

azija
Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments