Už suteiktą antrą šansą gyventi 44-erių rokiškėnas Darius Mikša (vežimėlyje) dėkingas jį operavusiam chirurgui Antanui Zadorožnui. A. Mackuvienės nuotr.
Už suteiktą antrą šansą gyventi 44-erių rokiškėnas Darius Mikša (vežimėlyje) dėkingas jį operavusiam chirurgui Antanui Zadorožnui. A. Mackuvienės nuotr.

Neabejojama, jog daugumos žmonių požiūris į savo sveikatą yra savotiškas veidrodis, atspindintis visos visuomenės mentaliteto lygį. Kaip bebūtų apmaudu, dažni įvairių ligų uždelsti atvejai rodo, jog neretai rokiškėnai pagalbos į gydytojus kreipiasi tik išbandę savigydos „kursą”, didinantį įvairių komplikacijų riziką, arba tada, kai skausmas bei nemalonūs pojūčiai visiškai įspendžia į kampą… „Beveik visais pradelstų ligų atvejais žmogus yra priverstas ištverti ilgesnį ir sudėtingesnį gydymą nei savalaikio kreipimosi į medikus atvejais, o dažnai – net rizikuoja savo gyvybe”, – sakė VšĮ Rokiškio rajono ligoninės Chirurgijos ir ortopedijos – traumatologijos skyriaus vedėjas Antanas Zadorožnas.

Kada delsti negalima?

Gyvenimas XXI amžiuje turi begalę privalumų. Vienas jų – visiems prieinamos gydymo įstaigos, kuriose visos žmogui reikalingiausios paslaugos teikiamos ištisą parą. Tačiau ir šios sąlygos ne visada garantuoja laimingą baigtį, jei pats žmogus neadekvačiai vertins savo savijautą ir nesuskubs laiku kreiptis pagalbos į savo srities specialistus. „Negalima teigti, jog dauguma rokiškėnų į savo sveikatą žiūri pro pirštus, tačiau tokia tendencija – yra. Tą rodo ir dažni urgentinės (neatidėliotinos ir skubios) chirurgijos atvejai mūsų rajono ligoninėje”, – teigė abdominalinės (pilvo) chirurgijos gydytojas A. Zadorožnas. Jis vardino negalavimų scenarijus, kada nedelsdamas žmogus turėtų kreiptis pagalbos į medikus: „Didžiausią pavojų žmogaus sveikatai ir gyvybei kelia visos uždelstos ūmios chirurginės ligos: aklosios žarnos kirmėlinės ataugos uždegimas – apendicitas, tulžies pūslės uždegimas, skrandžio opų perforacija (prakiurimas), įstrigusios išvaržos, žarnų nepraeinamumas. Ne mažiau pavojingos ir uždelstos traumos: vienas dažniausiai pasitaikančių atvejų – šlaunikaulio kaklelio lūžis.”

Laukimas gali suluošinti ar net kainuoti gyvybę

Chirurgo A. Zadorožno teigimu, delsti nevertėtų ir lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms, pavyzdžiui, tulžies pūslės akmenlige. Tačiau dėl vienokių ar kitokių priežasčių jie atidėlioja planinį operacinį gydymą. „Dažniausiai tokie atidėliojimai baigiasi tada, kai prasideda uždegimas ir žmogui būtina skubi chirurginė pagalba. Pavyzdžiui, savalaikei tulžies pūslės akmenligei gydyti naudojamas endoskopinis gydymas, o skubiais atvejais medikai priversti jį konvertuoti į atvirą chirurginį. Tas pats scenarijus tinka ir uždelstam apendicito atvejui, kada vietoj 50 min. trunkančios savalaikės operacijos prireikia 1,5 ar net 3 valandų operacijos įvairioms komplikacijoms šalinti”, – pasakojo chirurgas. Jis įvardino dar skaudesnes uždelstų ūmių chirurginių ligų, nesavalaikio nušalimo gydymo pasekmes – invalidizaciją, sepsį, amputaciją ar net mirtį. „Tarp delsiančiųjų laiku pasirūpinti savo sveikata – socialinių įgūdžių stokojantys asmenys, priklausomybę nuo alkoholio turintys žmonės, tie, kuriems kliūtimi laiku atvykti į gydymo įstaigą tampa gyvenimas atokesniuose vienkiemiuose, o kartais – net individualios savybės, pavyzdžiui, chirurginės intervencijos baimė”, – dažniausiai pasitaikančias delsimo gydytis priežastis vardino A. Zadorožnas.

Dėkingas už galimybę gyventi…

Dvi licencijas – bendrosios ir pilvo chirurgijos – turintis rajono ligoninės Chirurgijos ir ortopedijos – traumatologijos skyriaus vedėjas A. Zadorožnas per daugiau nei tris dešimtmečius trunkančią darbo praktiką gyvybę išgelbėjo ne vienam rokiškėnui. Paskutinis toks atvejis pasitaikė visai neseniai. Iš mirties gniaužtų medikas gelbėjo net šešias dienas didžiulius pilvo skausmus kentusį ir vaistais nuo skausmo save „gydžiusį” 44-erių vyriškį. „Pacientas į ligoninę atvyko jau kritinės būklės: jam buvo diagnozuotas pilvaplėvės uždegimas, pilvo pūlinys, žarnos trūkis. Jeigu dar bent parą vyriškis būtų delsęs kreiptis pagalbos į specialistus, šiandien jo jau nebebūtų tarp gyvųjų”, – sakė A. Zadorožnas.

Tuo tarpu pats nelaimėlis, Pakapės kaime (Juodupės sen.) gyvenantis Darius Mikša, prisipažino nė nenutuokęs, jog kelionės iš Rusijos metu netikėtai ėmęs skaudėti pilvas galėjo tapti jo mirties priežastimi. „Prieš pora metų turėjau reikalų su kaimyninės Rusijos medikais: tenykštės gydymo sąlygos man priminė karo lauko ligoninę, tad nieko blogo nenujausdamas ryžausi pilvo skausmus vaistais gydytis tol, kol grįšiu į Lietuvą. Pasisekė… Esu dėkingas antrą šansą gyventi man suteikusiems medikams”, – neslėpė D. Mikša, sparčiai sveikstantis po sudėtingos pustrečios valandos trukusios pilvo ertmės operacijos rajono ligoninėje. „Turėdamas asmeninės patirties visus delsiančius kreiptis pagalbos į gydytojus raginčiau – patys nespręskite tų problemų, kurių nesuprantate, ypač, kai tai gali kainuoti gyvybę”, – patarė D. Mikša.

Delsimas kainavo pėdų ir plaštakos pirštus

Tuo tarpu šalčio aukomis tapę du mūsų rajono gyventojai – 63-ejų Panemunio miestelio (Pandėlio sen.) gyventojas Jonas Dubauskas ir 65-erių rokiškėnas Antanas Paškonis – yra dėkingi juos gydžiusiems rajono ligoninės ortopedams-traumatologams Vilimantui Useliui bei Robertui Baltrūnui. „Būdami neblaivūs vyriškiai neadekvačiai reagavo į oro temperatūrų skirtumus, o viso to pasekmė – nušalusios galūnės. Vienam teko amputuoti visus kairės plaštakos pirštus iki pamatinių pirštikaulių, kitam – visus abiejų pėdų pirštus. Jei abiem atvejais pagalbos į medikus būtų kreiptasi iš karto – pasekmės galėjo būti ir ne tokios skaudžios. Kita vertus, taip susiklostęs scenarijus irgi nėra pats blogiausias: jeigu vyriškiai būtų kreipęsi į medikus dar vėliau, pasekmės galėjo būti tragiškesnės -visiška galūnių amputacija ar net mirtimi”, – neslėpė V. Uselis.

Neapgalvoti sprendimai – finansinė našta visuomenei

Pasak mediko, toks sąmoningas delsimas kreiptis į medikus brangiai atsieina visiems: galūnių ar jų dalių netekę nelaimėliai yra priversti iš naujo adaptuotis gyvenamojoje aplinkoje ir darbuose, tuo tarpu mokesčius mokanti visuomenė – padengti brangias ilgai trunkančias tokio gydymo, o jeigu reikia – ir protezacijos, išlaidas. „Stipraus nušalimo atveju pacientai ligoninėje užsibūna ne vieną savaitę, nes norint nustatyti kuo tikslesnę ribą tarp apmirusių ir gyvų audinių, reikia palaukti, kol ši susiformuos. Brangiai kainuoja ne tik sudėtingos amputacijos, bet ir kiekvieną dieną būtini žaizdų perrišimai, jiems naudojama tvarsliava, vaistai ir kt. Vieno tokio nušalėlio gydymas visuomenei gali atsieiti nuo kelių iki keliolikos tūkstančių litų”, – sakė V. Uselis.

Po ištikusios nelaimės – pasižadėjimas negerti… žiemą

Tuo tarpu J. Dubauskas, po sausio 25-ąją patirto nušalimo netekęs kairės plaštakos pirštų, džiaugėsi išsaugotais sveikais dešiniosios. „O ką čia daugiau bepasakysi? Kai šaukštai jau po pietų – visi gudrūs”, – sakė optimistiškai nusiteikęs vyriškis ir bandė prisiminti nelemtos dienos įvykius, kada jis, padauginęs alkoholio, iš draugų ėjo namo. Tačiau pasiekęs lieptelį per Nemunėlio upę, kaip pats sakė, kažkokių nežemiškų išcentrinių jėgų buvo nuo jo nublokštas ant upės ledo. „Visom keturiom ropojau per užšalusį Nemunėlį. Pirštinės? Neturėjau tokių… Paskui gal truputį užsnūdau, o atsikėlęs grįžau pas draugą. Ryte pamačiau jau mėlynus ištinusius pirštus ir išsikviečiau greitąją pagalbą. Štai ir visos istorijos pabaiga. Tiesa, po tokios pamokos sau daviau pasižadėjimą daugiau nebegerti… žiemą, nes matot, kas nutinka, kai geri per šalčius?” – retoriškai klausė J. Dubauskas.

Būna ir taip…

„Apsiginklavęs” tokia pačia ironijos gaidele buvo ir J. Dubausko palatos kaimynas – abiejų pėdų pirštų netekęs A. Paškonis. „Matyt, nušalau kojas nešdamas malkas. Tikriausiai kojinės buvo drėgnos”, – sakė jis, o paklaustas, kodėl pagalbos į medikus kreipėsi tik po poros savaičių, juokdamasis pridūrė: „Matyt, laukiau išganymo ir tikėjausi, kad akyse kaladėmis tampančios kojos savaime sugis… Kaip gyvensiu toliau? Tiesą sakant, man vienodai šviečia… Jau dabar pramokau vaikščioti ant kulnų, tad galvoju, jog sugebėsiu ne tik vandens ar malkų atsinešti, bet ir daržą susikasti.”

 

Užs. 324

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: