Žiobiškietė Nijolė Gasiūnienė
Žiobiškietė Nijolė Gasiūnienė

Socialinės pašalpos gavėjai, vengiantys dirbti visuomenei naudingą darbą, nebegaus grynųjų pinigų. Tokia tvarka papiktino žmones, kuriems valstybės parama – bene vienintelis pragyvenimo šaltinis. Tuo tarpu seniūnijų darbuotojai sako, jog tik žandariškomis sankcijomis galima priversti žmones sąžiningiau atlikti jiems pavestas užduotis. 

Ko širdis geidžia?
Socialinę pašalpą gaunantys rajono gyventojai kiekvieną mėnesį privalo dirbti 30 val. visuomenei naudingų darbų. Tuomet jiems pašalpa pervedama į banko sąskaitą. Kaip sako gaunantieji pašalpas, už tuos pinigus jie gali pirkti, ko tik širdis geidžia. Jei žmogus neturi laiko, noro ar sąlygų dirbti nurodytus darbus, jis vis tiek gauna socialinę pašalpą, tačiau ji pervedama į prekybos centro „Maksima“ atsiskaitymo kortelę. Pastaroji suteikia teisę apsipirkti šiame prekybos tinkle. Čia galima įsigyti visas prekes, išskyrus alkoholį ir rūkalus. Šią socialinių pašalpų mokėjimo tvarką nustatė rajono taryba.
Darbo neturinti žiobiškietė Nijolė Gasiūnienė pasirinko pirmąjį būdą. Tris mėnesius, pasak moters,  jokių problemų nebuvo: ji tvarkė gyvenvietės aplinką, apie 10-ąją mėnesio dieną banko sąskaitoje rasdavo 315 Lt. „Suma nedidelė, tačiau išgyventi kaime tokių pinigų užtenka. Malkų turiu, mano namuose visada šilta, laiku sumoku už šiukšlių išvežimą, elektrą. Negaliu nusipirkti plastikinių langų ar pasidaryti remontą, tačiau maistui pakanka, iš bado nemirštu“, – gyvenimo iš valstybės paramos niuansus atskleidė p. Nijolė.

Nesutvarkė kapų
Lapkričio mėnesį banko sąskaitoje socialinės pašalpos ji nerado. Rokiškio kaimiškojoje seniūnijoje sužinojo, kad pinigai pervesti į prekybos centro atsiskaitymo kortelę. Moteris prisiminė, jog lapkričio 2 d. pas ją buvo atvažiavusi seniūnė Dalia Janulienė ir socialinio darbo organizatorė Danguolė Peciukonytė. Jos priekaištavo dėl neatliktos užduoties – prieš Vėlines nesutvarkytų kaimo kapinių. „Kliuvo ir dėl tvarkos mano namuose, ir dėl svečių, kurie buvo užsukę Vėlinių dieną“, – prisipažino moteris. Bedarbės nuomone, priekaištų ji neužsitarnavo: kapinėse labai sąžiningai dirbo, tik nesugebėjo įvykdyti vienos užduoties – išnešti medžių šakų. Esą jos buvusios tokios didelės, kad nepajėgusi jų pavilkti. „O laisvadienį galiu leisti laiką su kuo tik noriu. Nemanau, kad per šventes yra nusikaltimas susitikti su pažįstamais, išlenkti taurelę už mirusiųjų vėles“, –  svarstė p. Nijolė. Į klausimą, kodėl pašalpos gavėja nenorinti pirkti „Maksimoje“, moteris atsakė, jog Žiobiškyje nėra šio prekybos tinklo parduotuvės. „Dalį pašalpos turėsiu išleisti kelionei į Rokiškį. Pinigų, kurių vos pakako reikalingiausiems pirkiniams, turėsiu dar mažiau“, – vildamasi, jog įsivėlė klaida, kalbėjo žiobiškietė.
„Jokios klaidos nėra. Socialiai remtiniems žmonėms, kurie neatliko jiems pavestų darbų, nutarėme laikinai keisti pašalpos mokėjimo būdą“, – tikino Rokiškio kaimiškosios seniūnijos vadovė Dalia Janulienė. Anot jos, per Vėlinių šventę nuvažiavusi į Žiobiškio kapines, ji norėjo uždegti žvakes ant labai senų ir neprižiūrimų kapų. Tai, ką pamatė, ją labai nuvylė: prieš šventes talkininkų, kuriems reikia dirbti už pašalpas, prašė sutvarkyti kapus, tačiau kauburėliai skendėjo sulig žmogaus dydžio žolėse. „Nesame vaikų darželis: žmonėms pateikėme užduotis, jie jų neįvykdė, todėl pakeitėme mokėjimo tvarką“, – aiškino seniūnė bei pridūrė, jog jai priimti tokį sprendimą buvo labai nemalonu. Mat nenorėjusi būti žandare, tačiau kitokio būdo paraginti žmones sąžiningiau atlikti užduotis ji nežinanti. 

Pavalgę ir… blaivūs
Socialinio darbo organizatorės Danguolės Peciukonytės žodžiais, pašalpos gavimo tvarka lapkričio mėnesį pakeista keturiems seniūnijos gyventojams. Naujovė papiktino ne tik pašalpas gaunančius žmones. „Skambina jų kaimynai, pažįstami ir skundžiasi: esą iš pašalpų gavėjų jie negali atgauti skolų. Tai dar kartą patvirtina, jog valstybės parama naudojama ne pagal paskirtį“, – aiškino p. Peciukonytė. Ji su seniūnais bei socialiniais darbuotojais net svarsčiusi galimybę grynųjų pinigų neduoti ir labai dažnai vartojantiems alkoholį. „Prekybos centre jie galės nusipirkti tik maisto. Bus pavalgę ir blaivūs“, – reziumavo socialinė darbuotoja. 

 

Dalia Zibolienė

Prie Dirdų

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie